Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Medicinske delavce skrbi porast kajenja med mladimi


V Sloveniji se delež kadilcev med odraslimi zmanjšuje, saj je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v letu 2024 padel pod petino prebivalstva, medtem ko je bil leta 2016 še četrtinski.

Vendar pa zadnje raziskave kažejo zaskrbljujoč trend med mladimi, kjer se delež uporabnikov tobačnih in nikotinskih izdelkov povečuje, še posebej med dekleti. O tem je v podcastu za MMC RTV SLO spregovorila zdravnica in specialistka javnega zdravja z NIJZ, Helena Koprivnikar.

Med odraslimi se delež kadilcev sicer zmanjšuje, pri čemer moški še vedno kadijo pogosteje kot ženske, a med mladimi podatki kažejo drugačno sliko. Raziskava iz leta 2023 med 16-letnimi dijaki je pokazala, da kar 30 % mladostnikov uporablja elektronske cigarete, kar je izrazit porast v primerjavi s prejšnjimi leti. Koprivnikarjeva opozarja: »Zelo skrb vzbujajoče je, da se je odstotek tistih, ki uporabljajo kateri koli tobačni ali nikotinski izdelek, močno povečal med mladostniki.«

Vzrok za porast pripisuje predvsem novim izdelkom, kot so elektronske cigarete, in agresivnim trženjskim strategijam tobačne industrije, ki ciljajo zlasti na mlade in dekleta.

Posebej zaskrbljujoča je visoka zasvojljivost nikotina pri mladih, saj lahko zgodnja uporaba vodi do trajnih posledic. »Nikotin je zelo zasvojljiva snov, podobno kot kokain ali heroin, in mlajša ko je oseba, močneje in hitreje se zasvoji,« poudarja Koprivnikarjeva. Poleg zasvojenosti raziskave kažejo, da uporaba e-cigaret poveča tveganje za prehod na klasične cigarete, nikotin pa lahko pri mladih povzroči trajne poškodbe možganov, vpliva na miselne sposobnosti, razpoloženje in poveča tveganje za uporabo drugih drog.

Strokovnjaki opozarjajo, da je nujno ukrepanje za omejitev dostopa mladih do novih tobačnih in nikotinskih izdelkov ter ozaveščanje o njihovih škodljivih učinkih, da bi preprečili morebitno novo »epidemijo kajenja« med mladimi, še izvemo v MMC-kastu.