Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Na Pilštanju razstava po 21. slikarski koloniji


V stari šoli na Pilštanju so na praznično nedeljo, 27. aprila, odprli likovno razstavo 21. slikarske kolonije likovnih pedagogov. Ta je potekala v drugi polovici avgusta lani v organizaciji Kulturnega društva Lesično-Pilštanj.

Plava anima; avtor: Ivan Jurković

Kot je zapisala Tanja Plevnik, so poleg slovenskih avtoric Ane Šuster Kraner, Jelke Višnar in Anje Zakošek na koloniji sodelovali še trije ustvarjalci iz Srbije: Milorad Đokić, Ivan Jurković in  Dejan Kovačević.

Občinstvo so nagovorili likovni kritik Mario Berdič iz Maribora, županja Milenca Krajnc, predstavnica JSKD Marija Ribič ter predsednica Kulturnega društva Lesično-Pilštanj Nives Kostevc Arzenšek. V kulturnem programu sta nastopila mlada domačina, obetavni in že presenetljivo zreli pianist Aljaž Čepin ter Miha Škoberne s kitaro. Za piko na i sta s svojim glasbenim nastopom številno občinstvo prevzela še dva izmed sodelujočih slikarjev, Milorad Đokić in Ivan Jurković, ki sta v resnici tudi izvrstna glasbenika. Program je povezovala Leja Kozole, devetošolka, ki je lani že izdala svojo prvo knjigo.

Utrinki s kolonije 2024; vir foto: katalog razstave

Slikarska kolonija na Pilštanju ima bogato tradicijo. Začela se je leta 1984 na pobudo domačina iz Kozjega, akademskega slikarja in likovnega pedagoga Petra Krivca, ki je želel svoje kolege vzpodbuditi k ustvarjanju v slikoviti naravi Kozjanskega, obenem pa jih povezati z domačini, ki so tako postali pomemben del kolonije. Preko 70 družin iz okolice Pilštanja in Lesičnega je na svojih domovih že gostilo umetnike, lani so to bile družine Kolar Kozmus, Amon Hostnik, Arzenšek Kostevc, pa Zakošek, Lupše in Krajnc. Njim so se organizatorji posebej zahvalili, tudi s piknikom, ki so ga pripravili v slikoviti dolini Bistrice ob ribniku apartmajev Godler. Prav tam, kjer so lansko poletje ustvarjali slikarji iz Srbije, vsi trije navdušeni nad pogoji dela, organizacijo kolonije in izvrstno domačo kulinariko.

Pogled na občinstvo; foto: KD Pilštanj – Lesično

Na Pilštanju bo do konca poletja na ogled 16 likovnih del, ki jih povezuje žlahtna nit neke skupne izkušnje, doživetje zgoščenega časa med griči in ljudmi pilštanjske dežele, kot je zapisano v katalogu, ki spremlja razstavo. Navada je, da umetniki po eno ali dve deli podarijo organizatorju. Letos je občina Kozje omogočila ureditev depoja kolonije, kajti v 40 letih se je ustvarila bogata slikarska bera. Zanjo skrbi neutrudni kulturni delavec, domačin Miha Zakošek. Precej del so letos posodili novozgrajenemu Domu upokojencev v Kozjem, nekaj jih krasi tudi stene gradu Podsreda. Velika želja organizatorjev je, da bi to bogastvo dobilo tudi pravo galerijo, saj gre za mnoga dela neprecenljive vrednosti. Lani so se s posebno razstavo poklonili pokojnim slikarjem, med drugim gre za  taka imena, kot so Milan Butina, Bogomil Karlavaris, Janez Knez, Darinka in Milan Lorenčak, Ervin Kralj … Njihova dela niso samo spomenik njihovim avtorjem, ampak tudi kulturni krajini, ki jih je navdihnila in ki se s časom neizbežno spreminja.

Ob koncu je Tanja Plevnik podčrtala: “Pilštanj je po svoji arhitekturni dediščini pravi kozjanski biser, ki pa za to, da bi (spet) zablestel, potrebuje dobrega gospodarja (ali gospodarico), s posluhom za zaklad, ki ga sploh ni treba iskati, ker je že ves čas tu, vsem pred očmi.”