Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Šmarska čebelarka delila pomen avtohtonih rastlinskih vrst


Pred kratkim je Biotehniški center Naklo v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije in Javno svetovalno službo v čebelarstvu organiziral strokovno razpravo o učinkovitem zagotavljanju čebeljih paš.

Dogodek je izpostavil ključno vlogo avtohtonih medovitih rastlin pri podpori čebelam in drugim opraševalcem ter opozoril na škodljivost invazivnih tujerodnih vrst.

Na dogodku je nastopila tudi članica Čebelarske družine Šmarje pri Jelšah Blanka Ravnjak, docentka z Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, ki je poudarila pomen ohranjanja avtohtonih rastlin, prilagojenih lokalnemu okolju. Predstavila je njihovo vlogo kot zanesljivega vira hrane za čebele skozi vse leto ter svoje delo pri zbiranju semen za semenske banke in ozaveščanju o pomembnosti teh rastlin za čebelarstvo in naravo.

Foto: Čebelarska zveza Slovenije

Na dogodku sta nastopila tudi biologinja Sonja Rozman iz Zavoda RS za varstvo narave, ki je opozorila, da niso vse medovite rastline koristne za ekosisteme. in dr. Robert Leskovšek z Kmetijskega inštituta Slovenije, ki je predstavil projekt EIP POMOP, ki raziskuje načine za izboljšanje pogojev za opraševalce v intenzivni kmetijski krajini.

Po razpravi so udeleženci obiskali park avtohtonih medovitih rastlin pri Biotehniškem centru Naklo, kjer so si ogledali praktične primere uporabe domorodnih vrst.