Na Sladki Gori se je v soboto odvilo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov, ki je potekalo pod geslom “Z ramo ob rami“.
Dogodek, ki je privabil moške vseh generacij iz različnih koncev Slovenije, je bil namenjen krepitvi medsebojnih odnosov, duhovni poglobitvi in spodbujanju vlog možev, očetov in sinov v družbi.
Program, ki je trajal od 9. do 17. ure, je udeležencem ponudil raznolike aktivnosti. Srečanje se je začelo s sveto mašo, ki jo je daroval škof dr. Maksimilijan Matjaž. Sledila je okrogla miza, ki je obravnavala teme, povezane z moškostjo, očetovstvom in medgeneracijskim sodelovanjem. Gostje so z udeleženci delili praktične nasvete in izkušnje, kako živeti odgovorno in izpolnjujoče v različnih življenjskih vlogah.
“Hudi duh bo stvari vedno zbanaliziral, češ da so vse poti enake. A le dve poti sta v življenju človeka. Pot pravičnega, ki živi v skladu z Božjo voljo, ki je poslušen, ki ima zaupanje in vero. In pot krivičnega človeka, ki zavestno zavrača Boga in ne priznava njegove avtoritete. Ni neke tretje srednje poti. Pot, ki je nekaj vmes, postopno pripelje na pot krivičnih, ko človek najprej posluša nasvete hudega duha, potem hodi v njegovi smeri in na koncu poseda in se norčuje iz Boga, kot žaba ki se počasi kuha.”
O zgledu sv. Jožefa je celjski škof dejal, da je zgled pravičnega človeka. Njegova zgodba razkriva tri poti pravičnosti: soočenje z Bogom in lastnimi šibkostmi, kjer Bog kliče k zvestobi, ne popolnosti; umolknitev, ki omogoči Božji glas, ko spustimo nadzor; in dejanje ljubezni, kot je Jožefovo sprejetje Marije in Jezusa, ki nista bila njegova posest. Te poti romarje spodbujajo, da sprejmejo Božji klic, prečistijo odnose in živijo za druge, kar odraža smisel življenja v veri.
Sledile so razne delavnice, ki so ponudile priložnost za poglobljene razprave in izmenjavo mnenj, kjer so udeleženci lahko delili osebne zgodbe in izzive. Zaključek dneva je bil sproščen, z možnostjo neformalnega druženja, kjer so se stkale nove prijateljske vezi in okrepile stare.
“Skozi to skupino dozorevam in se vedno kaj novega naučim.”
Tekom dogodka smo se pogovarjali s celjskim škofom dr. Maksimilijanom Matjažem, sladkogorskim duhovnikom p. Vilijem Lovšetom in udeležencem Borisom Sodinom.
Škof je poudaril edinstveno vlogo moških v Cerkvi in družbi. “Loviti identiteto moškega, ki ni samo gospodar in voditelj, ampak predvsem služabnik, je velik izziv,” je dejal. Izpostavil je, da srečanja, kot je to, odgovarjajo na potrebo po povezovanju moških, saj so se dogodka udeležile skupine iz vse Slovenije. “To mreženje je zelo pomembno, še posebej za moške, ki se ne želimo preveč izpostavljati,” je dodal in pohvalil prizadevanja za združevanje moških v tovrstnih skupinah.

Udeleženec, domačin Boris Sodin, kmet, mehanik, ljudski umetnik in oče dveh otrok, je delil, zakaj se udeležuje moške skupine na Sladki Gori, kjer se mesečno sreča okoli 15 moških. “Tu se pogovarjamo iz izkušenj. Starejši mi povedo, kako so rešili stvari, in zaradi tega sem v življenju marsikaj lepše izpeljal,” je poudaril. Dodal je, da mu skupina pomaga v odnosih z ženo in tudi na drugih področjih življenja: “Lažje razložim stvari otrokoma in ju boljše usmerim, imam pa tudi občutek, da skozi to skupino dozorevam in da se vedno kaj novega naučim. To bom lahko uporabil v življenju tako pri delu, kot tudi pri osebnih odnosih.”
Dr. Vili Lovše je pojasnil, zakaj so srečanje pripeljali na Sladko Goro. “Cilj je, da se zve za moške skupine in da se kdo navduši za ustanovitev nove ali se pridruži obstoječi. Da možakarji podpiramo drug drugega, v veri in v svoji moškosti,” je povedal. Poudaril je vrednost deljenja izkušenj: “Temelj skupin je iskren pogovor, kjer si z zgodbami pomagamo – starejši pove, kako je rešil težave, mlajši pa se iz tega učijo.” Z udeležbo 130 moških in škofovim obiskom je bil zadovoljen, vesel pa tudi zaradi čudovite lokacije.
Na okrogli mizi kmetovalec in spletni vplivnež
Na okrogli mizi so tokrat gostili Klemna Matka in Matjaža Kosija.
Klemen Matk prihaja iz Solčave v Logarski dolini, kjer je oče petih sinov in kmet. Skupaj z ženo vodita kmečki turizem, znan po domači hrani in pristni gostoljubnosti. Klemen je tudi družbeno aktiven, saj s svojim delom prispeva k ohranjanju lokalne skupnosti in vrednot. Klemen je na okrogli mizi med drugim izpostavil pomembnost pogostih pogovorov s svojimi otroki.
Matjaž Kosi, teolog in katehist iz Ormoža, je znan tudi kot spletni vplivnež. Na družbenih omrežjih pod imenom Misticizem s svojo družino deli humorne in življenjske vsebine, ki nagovarjajo širše občinstvo. Tekom dogodka so si prisotni ogledali film, ki je podal informacijo, da bodo otroci do šestega leta več časa gledali televizijo, kot se bodo celo življenje pogovarjali s svojimi očeti. Matjaža je to vidno presenetilo, na kar je v hecu povedal: “To me je kar malo stisnilo. Sem že mislil ženi pisati domov, naj otrokom ugasne ekrane,” in ob tem izpostavil pomembnost problema zasvojenosti s tehnologijo, s katero se dandanes srečujejo otroci.
V nadaljevanju si oglejte video in fotografije s srečanja:
In še fotografije: