Celjski škof Maksimilijan Matjaž je na nedeljo Božje besede 26. januarja med sveto mašo v celjski stolnici sv. Danijela v službo bralcev postavil 14 laikov iz svoje škofije, še tri pa je sprejel sam papež v Vatikanu.
Med uradno postavljenimi bralci so tudi Marko Dečman iz župnije Šmarje pri Jelšah, Anton Horvat iz župnije Šentjur in Aleksandra Šmajgl iz župnije Zdole.
Celjski škof Maksimilijan je prejšno nedeljo v celjski stolnici med sveto mašo v službo bralca (lektorat) postavil bogoslovca 3. letnika Filipa Bezovnika (Župnija Mozirje) in Marka Antona Ramšaka (Župnija Prebold), kandidata za stalni diakonat g. Antona Horvata (Župnija Šentjur) in g. Branka Svetičiča (Družina Boga Očeta) ter kandidate iz nekaterih župnij:
V službo mašnega pomočnika (akolitat) je postavil Mateja Pirnata iz Škofijske Karitas Celje.
“Najprej položim na srce vam, dragi kandidati, dragi bralci, da bi se k tej besedi tudi vi vedno znova vračali. Da ne bi osvojila samo vašega razuma, vaših misli in vaših ust, ampak predvsem vaše srce, da bi se vas dotaknila. Ko beremo Božjo besedo, nam ta najprej odpira oči, da lahko v njej spoznavamo svoje življenje in svoje mesto, ki ga imamo pred Bogom – da smo njegovi ljubljeni in njegovi izvoljeni,” jih je nagovoril škof Maksimilijan.
Trije v službo bralca sprejeti pri papežu v Rimu
40 laikov iz vsega sveta, med njimi pet iz Slovenije, pa je v službo bralca v baziliki sv. Petra v Rimu na isto nedeljo sprejel sam papež Frančišek. Med njimi je tudi Bernardka Radej iz župnije sv. Danijela Celje, ki je svoje doživljanje srečanja s papežem opisala za spletno stran škofije Celje.
Sprejem v službo bralcev je zgledal tako, da so po evangeliju vse kandidate poklicali po imenu. Svojo privolitev, da sprejmejo to cerkveno službo, so izrazili z besedama: »Tukaj sem«.
Sledila je papeževa pridiga, po njej pa so iz njegovih rok prejeli Sveto pismo. Tik pred tem se je posebej obrnil k njim in jim naročil, naj bo Božja beseda vedno z njimi in naj bo njihov zgled pričevanja, da Bog deluje po Besedi in Duhu tudi v našem času. Frančišek je še poudaril, da s to službo sprejemajo tudi odgovornost za pričevanje o njegovem usmiljenju in ljubezni v krogu ljudi, s katerimi se vsak dan srečujejo. To pomeni živeti z Besedo in jo prinašati svetu, ki čaka usmiljenja in tolažbe.
In kako je sprejem v službo bralca doživela Bernardka Radej? “Ob osebni duhovni pripravi na prejem službe bralca smo bili povezani tudi z našimi družinami, ki so nas spremljale in z našimi krajevnimi občestvi doma. Bili smo romarji upanja in ob vstopu skozi sveta vrata rimskih bazilik, smo čutili navdihe Duha, ki nas kliče vsak dan, vsakega na svoj način. Drug drugemu smo lahko opora in pomoč, drug drugemu moramo pripovedovati o Božjih posegih v naša življenja in o Njegovi ljubezni do vsakega človeka,” je zapisala. Dodala je, da se jih je posebno dotaknilo tudi nepričakovano osebno srečanje s papežem, ko se je lahko vsak od njih s Svetim očetom rokoval in z njim spregovorili nekaj besed.
Iz Celjske škofije sta bila s strani papeža v službo bralca sprejeta tudi Darja Ferenčak iz župnije Brežice in Petra Kolšek iz nadžupnije Laško.