S tem naslovom je bil na današnji dan pred 50 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Pred nekaj dnevi sem se ustavil v osnovni šoli v Podčetrtku, kjer sem se pogovarjal z učiteljico glasbenega pouka, Marjeto Keleninovo. Za to sem se odločil, ker bi verjetno marsikoga zanimalo, kaj so na tej šoli naredili na področju glasbene vzgoje, saj drugi uspehi te šole niso neznani. Slišal sem, da imate na vaši šoli poleg pevskih zborov še druge ansamble oziroma glasbene skupine Ali nam poveste nekaj o tem?
Marjeta Kelenina: Imamo dva otroška pevska zbora in pionirskega. Poleg tega so zelo aktivne in zanimive ostale glasbene sekcije, kot je to tamburaški zbor, dva harmonikarska zborčka, dve skupini ki igrata na Orfove instrumente, ter »Vesela skupiпа«, v kateri so zastopani VSI instrumenti. Letos smo Uvedli oziroma pričeli poučevati tudi kitaro.
Po tem, kar ste našteli, vam lahko zavida marsikatera glasbena šola. Zato me zanima, kdo poučuje vse te učence, saj vi sami vsega tega verjetno ne zmorete?
Marjeta Kelenina: Jaz poučujem harmoniko, tovariš ravnatelj mi pomaga pri tamburaših moj mož pa uči kitaro. Moram povedati, da je interesentov za učenje na instrumentih zelo veliko. Skoraj ne morem verjeti, da so starši tako navdušeni, da tudi tam, kjer ne bi mogla pričakovati, kupijo otroku kitaro, harmoniko, kar pa ni poceni.
Ali ste s katero od skupin kje nastopali, mislim zunaj vašega kraja?
Marjeta Kelenina: Veliko smo nastopali s tamburaškim zborom ter Orfovo zasedbo, in sicer v Mariboru.
Kako poučujete te instrumente, verjetno nimate dovolj časa za metodično delo ter individualno učenje?
Marjeta Kelenina: Ja, učim jih ne tako kot v glasbenih šolah, kar je seveda nemogoče. Že kar na začetku začnem z učenjem lažjih potem težjih pesmi, skladb, znanih melodij, s tem otroci dobijo veselje. Pri Veseli skupini tudi igramo pesmi, ki so znane, narodne, Avsenikove, jim naredimo druga besedila, pa tudi na besedila skladamo melodije. Lahko rečem, da otroci muzicirajo in s tem dobivajo svojstven stik z glasbo.
In še zadnje vprašanje. Kakšen je vaš cilj, oziroma učni smoter s takšno glasbeno dejavnostjo na šoli?
Marjeta Kelenina: Glasbena vzgoja, ki so je bili deležni učenci na naši šoli, bi prišla prav tistim, ki bi se na prej šolali na primer na pedagoški gimnaziji. Predvsem pa nam gre za to, da učenci dobijo veselje do pesmi, da pesem, ki se jo naučijo zapeti ali zaigrati, ponesejo tudi domov, da glasbeno živijo tudi doma. Seveda pa je cilj vzgajati dobro glasbeno publiko.
R.V., Novi tednik, 9. 1. 1975