Danes se spominjamo vseh naših pokojnih svojcev, prijateljev, znancev in drugih ljudi, ki še živijo v našem spominu. Oziroma v katoliški tradiciji se na 1. november že več kot 1.300 let praznuje dan vseh svetih – svetnikov in tistih neštetih nebeških izvoljencev, ki na zemlji njihove skrite, a pred Bogom in v resnici velike svetosti nihče ni poznal in priznal.
A pokojne, ki jih izpostavljamo v tem prispevku, težko rečemo, da v širši javnosti niso bili poznani. Nasprotno, med nami so pustili neizbrisno sled, ki bo živela med nami tudi po njihovem odhodu v večnost.
Za vas pa smo pripravili prispevek o znanih osebah iz okolice ter Slovenije, ki so nas zapustile v zadnjem letu.
Avgusta je umrl duhovnik Franci Strašek, ki je dolga leta deloval v župniji Sveta Ema. Rodil se je v Rogaški Slatini, v duhovnika pa je bil posvečen leta 1973. Do leta 2022 je bil 37 let župnik župnije Sv. Ema, po tem pa je zaradi bolezni prebival v Domu sv. Jožefa v Celju in v Domu upokojencev v Rogatcu.
Marca je po daljši bolezni v 73. letu starosti umrla priljubljena dolgoletna zdravnica v Zdravstvenem domu Kozje, Brankica Bilić Petrović.
Julija je v 63. letu starosti umrl Marjan Drobne, šahist, mednarodni šahovski sodnik, organizator šahovskih tekmovanj in šahovski mentor. Organiziral je številna državna šahovska prvenstva in odprte mednarodne turnirje v Sloveniji. V zadnjih letih je bil najbolj znan po organizaciji mednarodnih turnirjev Portorož Open in lanskem prvenstvu zveze NATO v šahu. Brez dvoma je bil zaslužen za popularizacijo šaha v naših krajih. Več o njegovi šahovski karieri preberite tukaj.
Letos je Kozjansko izgubilo še enega duhovnika. Februarja je namreč v 76. letu starosti umrl zadnji župnik župnije Zibika, Alojz Podkrajnik. Rodil se je leta 1948 v župniji Luče ob Savinji, v duhovnika pa je bil posvečen leta 1973. Zibiško župnijo je vodil kar tri desetletja, ta pa je lani prešla pod upravo župnije Šmarje pri Jelšah. Takrat je Podkrajnik celjskemu škofu Maksimilijanu Matjažu poslal pismo, v katerem mu je sporočil, da se zaradi vedno pogostejših zdravstvenih težav odpove župniji, ker ne more redno opravljati župnijskih dolžnosti. »Gospod škof, prosim, da mojo odločitev sprejmete. Če se mi kdaj vsaj malo povrne zdravje bom rad nevezano pomagal maševati in spovedovati,« je zapisal.
Še en duhovnik, ki je bil preko svojega delovanja povezan s kozjansko-obsoteljskim, je umrl sredi oktobra. Po dolgotrajni bolezni je sredi oktobra umrl duhovnik Sandi Koren. V bogoslovje je vstopil leta 1991, po novi maši leta 1997 pa je prvo duhovniško službo dobil v župniji Šentjur. Tam je kaplanoval vse do leta 2001, nato pa je postal župnik v župnijah Mozirje in Šmihel nad Mozirjem. Ob tem je bil aktiven na drugih področjih v celjski škofiji, sam pa je bil tudi zagret skavt. Nekaj časa je deloval kot generalni asistent Združenja skavtov in skavtinj. Enega izmed njegovih zadnjih zapisov preberite tukaj.
Z začetkom jeseni smo na Kozjansko.info uvedli rubriko osmrtnice, v kateri lahko spremljate, kdo je umrl na območju osmih občin Kozjanskega in Obsotelja (Šentjur, Šmarje, Rogaška …), oziroma morda živi drugje in bo tu pokopan.
Osmrtnice na Kozjansko.info lahko spremljate na povezavi:
https://kozjansko.info/zadnje-osmrtnice/
Če bi želeli, da se o smrti vašega svojca obvesti med osmrtnicami na Kozjansko.info, željo izrazite vaši pogrebni službi. Preko našega portala pa lahko osmrtnico vpišete tudi sami. Storitev je brezplačna.
V nadaljevanju se spominjamo še nekaterih znanih Slovencev, ki so umrli v zadnjem letu
Oktobra je v 77. letu starosti umrl glasbenik Jernej Jung, član skupin Mladi levi in Delial. Tekom svoje kariere, ki jo je začel leta 1968, je sodeloval s številnimi glasbeniki in avtorji. V samozaložbi je leta 2013 izdal zgoščenko Zaznamovan.
Julija je po dolgotrajni bolezni v 73. letu starosti umrla humanitarka Anita Ogulin. Svoje življenje je namenila pomoči drugim. Na noge je pomagala spraviti mnoge, ki so se znašli v raznih stiskah ter neštetim otrokom omogočila boljšo prihodnost. Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje se je v njeno čast preimenovala v Zveza Anita Ogulin in ZPM.
V 87. letu je oktobra umrl slovenski muzejski svetovalec in arhitekt Marijan Rafael Loboda. Ukvarjal se je predvsem z ohranjanjem zgodovinskih stavb, tekom svoje kariere pa je dobil Valvasorjevo priznanje in Župančičevo nagrado. Sodeloval je pri prenovi Trubadorjeve domačije, Jurčičeve rojstne hiše ter Ptujskega in Predjamskega gradu.
Septembra je umrl Igor Misdaris, ki so ga mnogi poznali kot nekdanjega tekmovalca šova MasterChef in pevske skupine Šukar, nastopal pa je tudi v šovu Big brother slavnih.
Avgusta je v 91. letu starosti umrl slovenski politik in ekonomist Dušan Šinigoj. Slovensko vlado je vodil v letih pred osamosvojitvijo, tekom svoje kariere pa zasedal več političnih funkcij. Med drugim je bil zadnji predsednik izvršnega sveta Socialistične republike Slovenije.
Maja je v 77. letu umrla publicistka in nekdanja univerzitetna profesorica Manca Košir. Sprva je zaslovela kot filmska igralka in fotomodel. Veliko svojega časa je posvetila tudi širjenju bralne kulture. Aktivno je sodelovala z društvom Hospic.
Septembra je umrl nekdanji predsednik upravnega odbora Območne gospodarske zbornice Koper in nekdanji direktor Luke Koper Bruno Korelič. V Luko Koper je prišel leta 1977 in tam deloval vse do leta 2005. Leta 2014 je izdal knjigo Moja pot od Bezjakov do Luke Koper.
Januarja je v 101. letu starosti umrl eden od pionirjev slovenskega industrijskega oblikovanja in kipar Ciril Cesar. V velenjskem Gorenju je bil vodja oddelka za projektiranje in oblikovanje, ob tem pa se več kot šest desetletij udejstvoval v kiparstvu. Izdelal je kip Ilegalca, ki danes stoji v Štefanovi ulici v Ljubljani.
Avgusta je v 112. letu starosti umrla Julijana Zakrajšek, ki je bila najstarejša živeča oseba v Sloveniji. Živela je v Opalkovem pri Velikih Laščah, štiri desetletja pa delala v Ljubljani.
Oktobra je v 94. letu starosti umrla Erika Fürst, ki je bila zadnja prekmurska Judinja, ki je preživela holokavst. Leta 2012 ji je takratni predsednik Danilo Türk podelil zlati red za zasluge.
31. maja letos je v 81. letu starosti umrl citrar Miha Dovžan. Splošni javnosti je najbolj znan po kultni melodiji Urbana Kodra, ki jo je posnel za film Cvetje v jeseni, Dovžanovo skladbo Srne pa je skupina Laibach priredila za film Jekleno nebo. S svojim ansamblom Mihe Dovžana, ki je deloval do leta 1988, je nastopal po vsej Evropi, večkrat na Švedskem in na Madžarskem ter v mnogih krajih nekdanje Jugoslavije. Dvakrat je gostoval tudi v ZDA.
Sredi januarja je v 95. letu starosti umrl legendarni slovenski dramski, filmski in televizijski igralec Jurij Souček, Slovensko gledališko umetnost obogatil z več kot 150 vlogami, dragoceno dediščino pa zapustil tudi na malih zaslonih in radijskih valovih.Glas je posodil številnim risanim likom, med najbolj znanimi so j znanimi so palček Smuk, pujska Pipi in Melkijad, Maksipes Fik, bil je Flip v Čebelici Maji ter Miškolin.