Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Zanemarjeno okolico Jelšingrada bodo spremenili v zeleni raj (foto)


Občina Šmarje pri Jelšah nadaljuje z aktivno revitalizacijo Jelšingrada in njegove bližnje okolice. V evropski program Dogovor za razvoj regije so prijavili projekt “Zelene površine Šmarja pri Jelšah” in zanj prejeli 1,1 milijona evrov. Sami bodo dodali 200 tisočakov in okolico Jelšingrada spremenili v zeleni park, kakršen je bil  nekoč.

Pred stoletjem krasen park z eksotičnimi drevesi, v hladu katerih so se sprehajale mične grajske gospodične, je po nacionalizaciji v času komunizma povsem propadel. Zapuščen in zanemarjen je ostal tudi po osamosvojitvi in denacionalizaciji, ko se dediči, katerim je bilo ukradeno premoženje vrnjeno, z njim niso ukvarjali. Vse do trenutka, ko je po večletnem razmisleku Občina Šmarje pri Jelšah pod vodstvom župana Matije Čakša sklenila, da dvorca Jelšingrad ne more pustiti dokončno propasti in ga je odkupila od lastnika.

Od takrat se, s pomočjo lastnih in evropskih sredstev, Jelšingrad pospešeno ureja. A ostalo ne bo zgolj pri sanaciji dvorca, temveč ima občina izdelan načrt tudi za njegovo bližnjo okolico. Tam so v minulih mesecih že potekala prva čiščenja zarasti in zelenic neposredno ob dvorcu, urejeno je že igrišče za footgolf (nekakšen golf z nogometno žogo), za kar skrbi zavod TŠM Šmarje pri Jelšah.

Ob dvorcu, katere prva faza obnove poteka ravno zdaj, bodo uredili tudi okolico, kjer je bil nekoč lep park (foto: Kozjansko.info)

Projekt “Zelene površine Šmarja pri Jelšah” vsebuje celostno zeleno rešitev za okolico dvorca. Od rekonstrukcije baročnega parterja na zahodu, rekonstrukcije t.i. elektičnega parka na vzhodu, parka s sanacijo in obnovo eksotičnih dreves, ureditve amfiteatra za manjše prireditve na jasi v gozdu, oblikovanje zeliščno-zelenjavnega vrta pod baročnim parterjem, umestitev parkovne opreme in sanacijo/rekonstrukcijo zgodovinskih elementov itd..

Cilj je vzpostaviti novo zeleno območje v bližini kraja Šmarje pri Jelšah, ki bo prineslo višjo kvaliteto življenja okoliškim prebivalcem ter omogočilo rekreacijo in krepitev zdravega življenjskega sloga.

Idejna zasnova zelene ureditve okolice Jelšingrada. Klik za povečavo.

Idejna zasnova, vidite jo zgoraj, je že bila izdelana. V letu 2025 bo občina izdelala še drugo potrebno projektno dokumentacijo, izvedba del pa je predvidena v letih 2026-2028.

Celotna vrednost investicije, vključno z davkom na dodano vrednost, znaša 1.322.500 milijona evrov, pri čemer bo šlo 935 tisoč evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, 165.000 evrov iz državnega proračuna ter 222.500 evrov iz občinskih sredstev.

Oglejte si fotogalerijo obstoječega stanja okolice dvorca Jelšingrad: