Kaj meni o krizi SLS, navezovalni cesti in kako gleda na politični trenutek v naši občini, smo s pogovarjali z bivšim podpredsednikom SLS in nekdanjim podžupanom Janezom Čoklom.
G. Čokl, zakaj odstop?
Gre za cel splet okoliščin, ki pa jih nimam namen podrobno razlagati. Bistvo je v tem, da se med volitvami vsa občinska politika dogaja v Občinskem svetu, naša svetniška skupina pa je dejansko prekinila vse vezi s stranko in nihče prav ne ve kaj naši ljudje tam sploh počnejo. Enostavno nesem več videl smisla v tem, da nosim odgovornost za to počasno razgradnjo stranke.
Ta odgovornost vendar leži na predsedniku Škobernetu?
Formalno vsekakor, dejansko pa je bilo tako, da niti tega, kaj predsednik dela, nisem vedel. Ampak ne bi sedaj o tem, ker o dogajanju v stranki res nimam več nobenih informacij.
Je bila vzrok vašega odstopa tudi napovedana podpora SLS Tislovi kandidaturi na jesenskih volitvah?
Ja in ne, kajti sploh ne vem, če je ta podpora res že dogovorjena. Je pa tudi res, da nisem ravno najbolj vnet Tislov pristaš in me takšno »klečeplazenje« ne bi pustilo ravnodušnega.
Kako ocenjujete oba Tislova županska mandata?
Jemljem ju s precejšnjo rezervo. Neposrednih informacij, na katere bi lahko prisegal, sicer nimam, toda sodeč po govoricah, se je na Občini nabralo toliko težav, da bi bile spremembe potrebne. Vsekakor na Občini potrebujemo absolutno celega župana, takega ki bo z občino dihal noč in dan, kot se reče v prispodobi, ne pa da mu je županstvo nekaj takega kot hobi. Županska funkcija tudi ne more biti rešitev za brezposelnost kandidata, slasti, če je soodgovoren pri slabem vodenju firme, ki je »zdrsnila v franže«.
Vas je prizadel očitek, da ste »manipulirali« z zemljišči na trasi navezovalne ceste?
Niti ne, kajti nima nobene zveze z resnico; zemljišč namreč nimam ne eni ne na drugi možni trasi. Je pa res, da sem čustveno vpet v to zadevo, ker bi ta cesta dobesedno prepolovila in ogrozila mojo rojstno domačijo. Drugo dejstvo pa je, da je ta projekt tako rekoč na silo in brez prave potrebe sforsirala Tislova ekipa z izgovorom, da gre za t.i. 3. razvojno os, ki je pričakovano ostala na ravni pobožne želje. Cesta bi se brez večjih problemov lahko zgradila tudi na prvotno načrtovani trasi nad Pešnico mimo hotela Žonta, na razpolago pa je tudi bila rešitev za obvozni tovorni promet. Ob tej varianti bi že zdavnaj imeli tudi nadvoz čez Voglajno in železnico, kateremu pa so se naši občinski možje (Tisel, Artnak, Ratajeva, Palčnik, …) prostovoljno zelo lahkomisleno odrekli in je sedaj veliko vprašanje, kdaj ga bomo dobili. Če ga sploh bomo.
FK / Šentjurske novice, 28. 7. 2010
*Na fotografiji Janez Čokl na enem izmed srečanj Šentjurskega foruma; aktualni predsednik OO SLS je pred kratkim kot predstavnik Cestnega podjetja Maribor podpisal pogodbo o gradnji avtoceste med Banja Luko in Dobojem