Minula nedelja bo s posebnimi črkami zapisana v zgodovino Cerkve na Slovenskem. V Celju se je namreč zgodil Slovenski evharistični kongres, ki se ga je udeležilo okoli 32.000 vernikov iz Slovenije in tujine.
Poleg tega se je zgodil izjemen dogodek za vernike – razglasitev za blaženega Alojzija Grozdeta, ki je s svojim pričevanjem vere postal prvi slovenski mučenec.
Ta dan je poleg velikega obiska vernikov zaznamovalo tudi zelo vroče vreme. Nedvomno je šlo za dogodek, ki bo še dolgo odmeval v srcih mnogih vernikov. Fotografije si lahko ogledate v foto-galeriji.
Alojz Grozde se je rodil maja 1923 v Gorenjih Vodalah pri Mokronogu. Obiskoval je klasično gimnazijo v Ljubljani, med šolanjem je postal član dijaške Katoliške akcije. Proti koncu gimnazijskega študija so se razmere zaradi bližajoče se svetovne vojne vedno bolj zaostrovale.
Leta 1943 se je odločil za obisk domačih. Na pot se je najprej podal z vlakom iz Ivančne Gorice do Trebnjega, zaradi prekinjene proge, je sklenil do Mirne potovati peš. Vmes je prisedel na neki voz. Takoj po prihodu v Mirno je moral zaradi zaslišanja partizanske straže sestopiti iz voza. V Grozdetu so iskali vojnega obveščevalca, v njem so videli miselnost, ki so jo preganjali. Zvečer so ga partizani v sokolskem domu dalj časa grozovito mučili.
Slednje je bilo razvidno iz poškodb, najdenih na truplu, ki so ga našli otroci sedem tednov po smrti, nepokopanega, v gozdu. Očividci Grozdetovega trupla so pričali o prirezanih prstih, odrezanem ušesu, izrezanem desnem očesu in zabodenem levem. Zevajoča rana na glavi, povzročena s topim predmetom naj bi pričala o prizadejanem smrtnem udarcu. Novica o Grozdetovi smrti naj bi močno prizadela ljubljanske dijake.
Ob 50. obletnici Grozdetove mučeniške smrti je nadškofija Ljubljana začela cerkveni postopek za priznanje njegovega mučeništva ter s tem za njegovo beatifikacijo in kanonizacijo.
Pester program kongresa se je pričel s potrkavanjem že dve uri pred uradnim začetkom evharističnega slavja, sestavljenega iz pesmi in pričevanj. Posebej velja izpostaviti pričevanje misijonarja Pedra Opeko, pričevalcu dejavne ljubezni, ki se kaže v pomoči ubogim.
Zatem so mladi, ki so noč preživeli v cerkvi Svetega Duha v Celju ob podobi Marije Pomagaj iz Brezij, milostno podobo prinesli na stadion.
Kmalu je sledila slovesna maša, ki jo je somaševalo 18 slovenskih in tujih škofov, ter 720 duhovnikov. Daroval jo je vatikanski državnik kardinal Tarcisio Bertone, papežev legat. Pozdravni govor je imel nadškof in metropolit dr. Anton
Stres. Za tem je kardinal Bertone opravil obred razglasitve mladega mučenca Alojzija Grozdeta za blaženega.Sledilo je nadaljevanje maše, v homiliji je kardinal spregovoril o pomenu evharistije, preko katere verniki vedno znova podoživljajo Jezusovo smrt in vstajenje. Izpostavil je življenje iz ljubezni, ki je dejavna službi bratov in sester v potrebi, ki je pripravljena ljubiti vse, tudi sovražnike. Kot vzor je navedel Grozdeta.
Evharistično slavje je spremljalo petje 1300 članskega združenega pevskega zbora pod vodstvom Aleša Makovca, ki ga je spremljal orkester slovenske policije in orgle, na katere je igral prof. Tone Poročnik.
Po končanem evharističnem bogoslužju so se v press-centru zahvalili vsem organizatorjem, predvsem prostovoljcem za požrtvovalno delo in pripravljenost pomagati, ljubljanski nadškof in metropolit dr. Anton Stres, novomeški škof Andrej Glavan in celjski škof Stanislav Lipovšek.
Na koncu je potrebno poudariti, da so prostovoljci resnično skrbeli za boljše počutje v sicer zelo vročem dnevu. Delili so brezplačno vodo, ki je prišla še kako prav, na voljo so bila tudi bela pokrivala – kape in preprosti kartonasti sedeži. Kljub odlični organizaciji pa je kar nekaj ljudi ostalo zunaj prizorišča, saj se je predvidena kapaciteta, ki premore 25.000 obiskovalcev, zapolnila pred začetkom slavja. Ostali so imeli možnost slavje spremljati zunaj stadiona na posebnih velikih zaslonih.
Slovesnost na celjskem stadionu so spremljali sorodniki bl. Alojzija Grozdeta, pa tudi veleposlanik Slovenije pri Svetem sedežu Ivan Rebernik, nekaj županov in predstavniki nekaterih strank.
Utrinke iz dogodka si lahko ogledate v naši foto-galeriji.
t/f: Egon Horvat