Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Tudi v Šentjurju domači kmečki pridelki na enem mestu? (video)


V petek, 21. maja, je Zdenka Vrečko, predsednica šentjurskega občnskega odbora stranke Zares, v prostorih Razvojne agencije Kozjansko gostila predstavitev projekta Marjetica, kjer želijo pobudniki s povečanjem samooskrbe z doma pridelanimi svežimi živili doseči pozitivne učinke med drugim na razvoj podeželja, varovanje okolja, naravnih virov, kulturne krajine, trajnostno energetiko, turizem itd.

Projekt je predstavila docentka na mariborski gradbeni fakulteti dr. Vesna Smaka Kincl, ki ima tudi šentjurske korenine, najbolj znano ime projektne skupne pa je evroposlanec Ivo Vajgl. V praksi zadeva menda že poteka v začetni fazi v Prekmurju, drugače pa so jim vzor avstrijske izkušnje, vendar so tudi tam potrebovali dolga leta, da so se akterji povezali.

Trenutno Slovenija uvaža, kar 50 odstotkov hrane in okoli 70 odstotkov zelenjave, kar je seveda nesprejemljivo, a pomeni tudi veliko rezervo. V okviru načrtov je vzpostavitev neposrednih prodajnih kanalov za pridelovalce s kmečkimi trgovinami v mestih, kjer bi bili na voljo kakovostnejši izdelki, kot jih dobimo pri veletrgovcih, prav tako pa bo treba najti pot v šole, bolnišnice itd., kar novi zakon zagotavlja v okviru skromnih 20 odstotkov. Med prisotnimi so prevladovali ekološki pridelovalci hrane, ki so na podlagi konkretnih primerov bili dokaj kritični do države, kakor tudi do domače zadruge.

 

 

 

 

 

 

t/f/v: bR

 

 

*Na fotografiji z leve Zdenka Vrečko, ki spregovori na prvem videu, in dr. Vesna Smaka Kincl, na drugem videu pa spregovori sonaravni kmetovalec z Rifnika Aci Urbajs