V ponedeljek se je tudi uradno začelo šolanje na daljavo, čeprav je večina šol s šolskimi aktivnostmi na daljavo začela že pred tednom dni. Po uradnem začetku šolanja na daljavo, ki bi se utegnilo podaljšati še za nekaj časa, smo se obrnili na osnovne šole Kozjanskega in Obsotelja ter preverili, kako pouk na daljavo poteka in na kakšen način so se organizirali.
Kot smo izvedeli, je bilo prisotnega veliko sodelovanja in nesebične pomoči, da so nekateri učenci sploh lahko začeli s šolanjem na daljavo.
Spodaj vam predstavljamo tudi koristne nasvete za uspešno delo od doma, ki jih je v sklopu svoje magistrske naloge pripravila Šentjurčanka Mateja Rozman. Naj bodo zadovoljni vaši otroci in vi. Če kdaj, je zdaj pravi čas, da naše otroke navadimo na red in disciplino.
OŠ Šmarje pri Jelšah:
A tokrat so, kot pove ravnatelj Mitja Šket, morali te zadržke in dvome hitro umakniti na stran in se fleksibilno odzvati na nove okoliščine poteka pouka. In začetne težave, predvsem prvi dan z dostopnostjo interneta, so uspešno rešili, delo pa je steklo do konca tedna po napotkih učiteljev. Ti skušajo biti kar se da razumljivi ob upoštevanju – manj je več. Je pa zagotovo ta način učenja izziv za učence, saj se morajo dobro organizirati in odgovorno opravljati svoje naloge. Morda je to njihova priložnost, da dokažejo, da zmorejo tudi sami doma v svojih sobi, v svojem delovnem kotičku. Sami so organizatorji svojega časa. Delo si lahko razporedijo po urniku ali pa čez dan po delčkih. Odvisno od posameznika.
OŠ Franja Malgaja:
Kot še pove ravnatelj šole mag. Jure Radišek, še vedno rešujejo situacije, kjer učenci ne bodo imeli računalnikov, kjer bodo naleteli na slabe spletne povezave. Zagotovo so še večje zagate v družinah z več šoloobveznimi otroki, zato še na tem mestu prosijo, da se javijo in sporočijo svoje poglede. Čas bo pokazal, kako uspešno se bodo spopadli s situacijo. Še enkrat se je zelo močno izkazalo, da so učitelji – starši – učenci nepogrešljiv tim, kjer moramo ostati povezani in močni.
VIZ II. OŠ Rogaška Slatina:
- Na šoli smo vsa zadnja, ekonomsko-finančna bogata leta, nabavljali sodobno IKT opremo, računalnike, tablice, optiko …
- IKT opremo smo aktivno in redno uporabljali pri pouku.
- Poskrbeli za dosledno izobraževanje zaposlenih o rabi IKT opreme in orodij za delo z učenci.
- Ažurno nabavljali potrebne programe in dosledno uvajali novosti.
- Bili smo odprti za novosti o novih oblikah in metodah poučevanja (izobraževanja na daljavo), značilnih za 21. stoletje.
- Izkušnje, znanja, veščine in spretnosti, pridobljene skozi EU projekt Inovativna pedagogika 1:1 smo spretno uvajali v pouk, v delo z učenci.
- Nenazadnje smo v sedemindvajset let stari, a večkrat dopolnjeni viziji šole, ki se je posebej v zadnjih letih izkazala kot zelo pravilna, črpali moč za medsebojno sodelovanje, povezovanje, spoštovanje, empatijo, kar nam ta trenutek, v izjemnih razmerah, pride posebej prav, še zlasti pri poučevanju na daljavo, saj imamo prav vsi, učitelji in učenci, primerne IKT kompetence.
Ravnateljica še pove, da je ponosna na vse strokovne delavce, pa tudi na učence in starše, “da sodelujete in da se ne (pre)date”. Hvaležna je učiteljem, da so se že v petek, 13. 3. 2020 povezali in se soglasno odločili za poučevanje učencev na daljavo preko spletne učilnice (od 4. do 9. razreda) in elektronske pošte (od 1. do 3. razreda). Sodelavcem zaupa, z njimi je dnevno povezana in veseli jo, da baje starši izražajo zadovoljstvo v zvezi s poučevanjem na daljavo, saj tako ocenjuje, da poteka le to na načrtovani način, kakovostno in odgovorno.
“V stikih s sodelavci ves čas poudarjam, da morajo poskrbeti za »normalno« obremenitev otrok in staršev, da ne bodo oboji, zaradi zahtev učiteljev in omejenosti na majhen, zaprt prostor, izgoreli. Svetujem jim, da ob izobraževalni kondiciji učencev poskrbijo tudi za njihovo psiho-fizično kondicijo. Hkrati svoje ideje o možnih motivacijskih načinih posredujem učiteljem in skupaj z njimi poskrbimo za razbremenitev staršev.
Zagotovo je še kaj, na kar bi morali biti pozorni, posebej, ker je nastala situacija za vse nova in smo na nek način prav vsi učenci, tudi učitelji in starši. Na porajajoče probleme, povezane z novo nastalimi razmerami, moramo (po)gledati kot na naše izzive. Za izzive pa je značilno, da jih ljudje smelo rešujemo. Verjamem tudi v strpnost, v sodelovanje in izmenjavo idej za iskanje različnih rešitev, Verjamem tudi v pomoč, zato sem trdno prepričana, da bomo skupaj zmogli pripeljati otroke (učence) do cilja, da vsi uspešno zaključijo šolsko leto 2019/2020. V ta namen smo skupaj izdelali model spremljanja izobraževanja na daljavo in vsem, ki ste mi s svojimi idejami pomagali pri izdelavi obrazca, iskrena hvala.” Ta bo omogočal zasledovati in dosegati pomembne štiri cilje:
- vsi učitelji bodo omejeni z enakim številom znakov in enakimi zahtevami (vsebine),
- vsi bodo enko obremenjeni,
- obdelava podatkov bo mnogo lažja, hitrejša in bolj objektivna,
- poročanje o delu na ZŠ ali MIZŠ bo enostavnejše in tudi objektivno
Ravnateljica se zaveda, da je ta trenutek prihodnost negotova za vse ljudi, da nas tarejo različne skrbi, zato si moramo še posebej trdno stati ob strani in se podpirati, četudi na daljavo. Tudi sama je vsem na voljo preko elektronskega naslova ([email protected] ). Klepet, čeprav na daljavo, verjemite, lahko zelo koristi.
“Sicer pa spoštovani, a nismo ljudje edina bitja na planetu Zemlja, ko znamo in zmoremo misliti? Zato le »pamet v roke«, upoštevajte vsa navodila pristojnih, ukrepajte še s pomočjo svojih, internih navodil, ki ste si jih zastavili znotraj družin in iščite ravnovesje med obremenitvami in sproščanjem na pameten, zdravju koristen način. Premagajmo nastalo situacijo na čim manj boleč način, saj gre za nas, za starejše, bolj ranljive ljudi, »Za zdravje gre!« Upoštevajte pa tudi misel Judy Blume, zapisano v prejšnjem stoletju: »Moj edini nasvet je, da ostaneš čuječ, da pozorno poslušaš in pokličeš na pomoč, če je treba.«” zaključi ravnateljica Škrinjarić
VIZ III. OŠ Rogaška Slatina:
V ponedeljek zjutraj so razredniki preko e-pošte ali po navadni pošti posredovali učencem gradiva in po povratnih informacijah pridobljenih s strani staršev, so učenci resno stopili novim izzivom naproti. Takšen način dela sedaj poteka nemoteno, usklajeno, tako kot mora. Vsakodnevno učiteljevo individualno načrtovanje, usklajevanje vsebin in obsega dela za izvedbo pouka znotraj aktivov, zbiranje gradiv za posamezen razred, posredovanje vsebin učencem in nenazadnje sodelovanje z ravnateljico in s svetovalno službo šole.
“Zavedamo se, da pri takšni obliki dela odigrajo starši zelo pomembno vlogo, saj svojim otrokom nudijo pomoč pri razumevanju navodil, reševanju nalog… Razredniki, ki so najmanj dvakrat tedensko v stiku s starši in učenci pa sproti pridobivajo povratne informacije, jih beležijo in jim po potrebi svetujejo,” pove ravnateljica Apolonija Kunštek.
Dodaja, da so odzivi vseh udeležencev po enotedenskem izvajanju takšnega pouka pozitivni, vsi pa se zavedajo pomembnosti neposredne komunikacije učitelj – učenec in takojšnih povratnih informacij. Prav tako ne gre zanemariti dejstva, da šola ni namenjena zgolj učenju, pozabljamo na medvrstniško druženje, ki je pomemben dejavnik socializacije in prispeva k osebnostni rasti vsakega posameznika.
Pove še, da se v prvem tednu izobraževanja na daljavo niso soočili z nobenimi težavami, zahvala za to pa gre učiteljem, učencem in njihovim staršem, saj so vsi skupaj zelo resno in odgovorno pristopili k nastali situaciji.
OŠ Lesično:
V kolikor se pojavijo problemi, starše tudi pokličejo po telefonu. Preko spletne strani starše obveščajo o pomembnih informacijah. Ravnateljica Irena Krajnc še pove, da so poskrbeli tudi za izposojo šolskih tabličnih računalnikov.
“Šola na daljavo je stekla, je pa res, da od nas učiteljev zahteva drugačno delo, kar nas časovno obremenjuje. Po odzivih učencev in staršev je komunikacija dobra (kolikor zmore internet), saj so učenci motivirani. Za vse nas pa se odpirajo novi izzivi in priložnosti za nova znanja.”
TEŽAVE: Smo na območju, ker so internetne povezave marsikje slabše, saj še nimamo optike. V tem času delajo na daljavo tudi nekateri starši, kar seveda upočasnjuje dostop podatkov. V začetku so se pojavile tudi težave, ker so bili strežniki preveč obremenjeni.
JVIZ I. OŠ Rogaška Slatina:
V preteklem tednu so učitelji oz. aktivi posameznih predmetnih področij imeli več sestankov na daljavo, da bi uskladili naloge in navodila za učence in starše. Pri starših so tudi preverjali, kdo od učencev nima doma računalnika ali tablice in pripravili šolske za izposojo. Nekaj staršev si je tudi pridobilo geslo za vstop v LoPolis, preko katerega bodo tudi pošiljali navodila in naloge učencem.
“Tako je komunikacija med nami in starši potekala že v preteklem tednu. Zavedamo se, da marsičesa ne bomo mogli predelati, kljub temu pa se vsi skupaj lahko nekaj uporabnega in novega naučimo. Zahvaljujem se staršem, da so postali del tima v tem izjemno zahtevnem času. Za vse nas je ta situacija nova, vendar jo je potrebno jemati kot novi izziv. Prav je, da starši spodbujate otroke k šolskemu delu, da glede na njihovo starost naredite z njimi načrt aktivnosti za vsak dan ali teden. Naj otroci ne bodo preveč pri računalniku, pogovarjajte se z njimi ali igrajte kakšno družabno igro in naj vam tudi pomagajo pri hišnih opravilih ali delu na vrtu,” pove ravnateljica Anita Skale.
V tem času, ko bo potekal pouk na daljavo, želijo čim več povratnih informacij staršev o delu otrok, le tako bodo lahko nadgrajevali in izboljševali naše sodelovanje in sproti odpravljali morebitne težave. Zdravje je najpomembnejše, zato ostanite zdravi in upoštevajte navodila pristojnih služb, zaključi ravnateljica.
OŠ Dobje:
Prednost O365 je predvsem v tem, da se lahko učenci dnevno srečujejo z učiteljem videokonferenčno, v zvezkih pa lahko učitelj vrednoti napredek učencev in daje sprotno povratno informacijo. Tako sta učenec in učitelj v nenehnem kontaktu. Učencem je zelo veliko pomenilo, da so se lahko z učitelji pogovarjali in klepetali v klepetalnici, kjer je bilo živahno od jutra do večera. Nekateri so celo odštevali minute do pričetka pouka, kar pomeni, da je večina učencev v O365 vstopila že ob 7.30. Videokonferenčno so se po prvem tednu sestali tudi učitelji, delo so skupaj ocenili kot dobro. Zelo pozitivne odzive so dobili tudi od staršev.
“Zagotovo pa je celotedensko poučevanje na daljavo popolnoma drugačno kot uporaba O365 v razredu enkrat do dvakrat tedensko, dobre prakse rednega poučevanja na daljavo v Sloveniji trenutno še ni. Verjamem pa, da ustvarjamo dobro prakso,” pove ravnateljica Suzana Plemenitaš.
Učiteljice razrednega pouka so primere dobrega poučevanja na daljavo videokonferenčno predstavile v Sodelov@lnici Zavoda za šolstvo. Vsa pomembna obvestila in dnevne naloge za učence v okviru razširjenega programa so objavljali tudi na spletni in FB strani šole. Zlasti preko FB so dnevno objavljali naloge, preko katerih so ostali preko komentarjev povezani. Zavedajo se namreč, da sta v teh časih skrb za duševno zdravje in počutje še kako pomembna, prav tako občutek pripadnosti in povezanosti.
“Čeprav smo ena manjših šol, ki se nahaja v čisto podeželskem okolju, ima vsak učenec oz. vsaka družina, ki ima šoloobvezne otroke, doma vsaj eno napravo. Tudi dostop do spleta od doma imajo vsi. Vse naloge v O365 je možno reševati preko telefona. Ker pa je sedaj bistveno več dela, smo učencem, ki nimajo doma računalnika ali tistim, kjer je pri hiši več otrok, ponudili izposojo šolskih tabličnih računalnikov. Od 115 učencev si je pet učencev izposodili računalnik,” zaključi Plemenitaševa.
OŠ Kozje:
“Delo je že v prvem tednu potekalo celo nad pričakovanji, za kar je potrebno pohvaliti tako strokovne delavce na eni, kot tudi učence in starše na drugi strani. Nekateri učenci oziroma starši so naleteli na težavo, ker doma nimajo ustrezne tehnične opreme, tem poskušamo pomagati na različne načine,” nam je obrazložil ravnatelj Roman Gradišek.
OŠ Podčetrtek:
Komunikacija med učitelji, starši in učenci poteka preko spletne strani, e-pošte in spletnih učilnic. Za nemoten prehod izobraževanja na daljavo, izkoriščajo tudi ostale komunikacijske poti: telefon, skype, videokonferenco, didaktična orodja in družabna omrežja. Učitelji dnevno pripravljajo navodila za delo in zaposlitev za učence. Velik poudarek dajejo zdravju. Za pretok informacij med učitelji in starši posameznega oddelka je odgovoren razrednik.
Zaradi neprecenljivega entuziazma učiteljev, odgovornega dela njihovega računalnikarja ter dobre opremljenosti šole, z zadovoljstvom ugotavljajo, da po prvem tednu izobraževanja na daljavo, delo poteka dobro.
“Zahvala gre tudi seveda tudi staršem, ki so resno in odgovorno sprejeli novo in drugačno obliko dela. Naši učenci nam vsak dan sproti dokazujejo, kako samostojni in odgovorni znajo biti. Vsi skupaj se sproti prilagajamo razmeram, analiziramo in odpravljamo morebitne težave, izmenjamo dobre prakse in strmimo k izboljšanju. Tudi na spletni strani vrtca imamo objavljene predloge o kvalitetni izrabi nepredvidljivega časa. Redno smo v stikih s Civilno zaščito v Podčetrtku. Živila iz šolske kuhinje smo podarili Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah. Ostajamo povezani,” zaključi ravnateljica Sonja Švajger
OŠ Hruševec:
Na OŠ Hruševec zasledujejo naslednje cilje:
- Pregledna objava vseh napotkov na šolski spletni strani, za vsak posamezen razred, kje so gradiva za posamezne razrede. Primer: https://www.hrusevec.si/9.-razred
- Uporabljeni napotki naj vključujejo šolska gradiva, ki jih učenec že ima doma. (knjiga delovni zvezek, domače branje)
- Preveriti kateri učenci lahko delajo na daljavo. Ali imajo internetno povezavo. Šola naj pomaga s pridobitvijo instant interneta in če starši nimajo računalnika, proučiti, če lahko šola posodi kakšnega.
- Če do sedaj učenci še niso delali v spletni učilnici, e-asistenov Xooltime ali MOODLE, je potrebno za starše in učence objaviti napotke, kako se prijavijo v spletno učilnico. Primer: https://www.hrusevec.si/Novice/Pomoc-pri-dostopu-do-ucnega-okolja-Xooltime/. Treba se je zavedati, da če učenec nikoli ni bil v spletni učilnici, brez navodil ne bo prišel do napotkov ali gradiv.
- Učence je potrebno napotiti na e-učna gradiva založnikov. Pomembna je komunikacija s starši preko socialnih omrežij. Kar je objavljeno na spletni strani šole, objavljati tudi na socialnih omrežjih.
- Pomembna je povratna informacija s strani staršev in učencev. Zato je potrebno določiti:
- kako bo učenec oddajal naloge in
- kako bo dobil povratno informacijo. To je najbolj preprosto preko spletnih učilnic.
- Če učitelji tega niso vajeni, ali če to ni možno, je potreben telefonski kontakt z vsakim učencem ali staršem pri mlajših učencih posebej.
- Učitelji/razredniki naj bodo v telefonskem kontaktu s starši, naj jih pokličejo in preverijo kako je z otrokom in izvedo, če imajo kakšne težave ter kako jim pomagati.
- Potrebna je komunikacija med različnimi učitelji na predmetni stopnji (zbirni preglednik), ki učiteljem omogoča pregled nad številom obveznosti, da imajo učenci primeren obseg obveznosti. Pri nas je je izkazalo, da imajo raje naloge za ves teden kot po urah.
V tem trenutku so težave v spletnih učilnicah, ker imajo podhranjen sistem na ARNES-u in tudi pri ponudnikih e-dnevnikov. Gre za ogromen dostop, ki zahteva veliko pasovno širino. Šole se poslužujejo tudi vido konferenčnih sej, kar obremenjuje sistem. Celo osnovnošolci vstajajo pred 6 uro zjutraj, da lahko v miru opravijo, kar jim je zadano s strani učiteljev.
V tej situaciji se je izkazalo katere šole so v prejšnjih letih vlagale v izobraževanje učiteljev in učencev z IKT področja.
Pomagajo tudi drugim ravnateljem, zato je Gajšek pripravil vido gradiva kako urediti digitalno podpisovanje dokumentov. Ogledalo si ga je 253 ravnateljev: https://youtu.be/JzX-S2gocpc
Še dodatni video za ureditev izgkeda podpisa: https://youtu.be/tNvHWe7bHQ0
Takole za primer na njihovi šoli izgledajo navodila za 9. razred na spletu: https://www.hrusevec.si/9.-razred
Za konec pa še ravnateljevo razmišljanje, ki ga najdete tukaj: https://www.hrusevec.si/Novice/Razmisljanje-v-danem-trenutku/
OŠ Slivnica pri Celju:
Pri tem so ugotovili, da dve družini potrebujeta računalnike (imajo samo pametne telefone), posodili so jim šolske prenosnike. Za eno družino, ki nima dostopa do interneta, bodo le tega organizirali v sodelovanju ZRSŠ in ponudnikom teh storitev. Družina bo dobila modem s trimesečnim brezplačnim dostopom. Od ponedeljka, 23. 3. dalje poteka pouk na daljavo, čeprav imajo učenci dostop do nekaterih gradiv že od petka.
“Prva dni ugotavljamo, da se učenci veseli nekoliko drugačnega dela, pogrešajo pa sošolce in neposredni stik z učiteji,” zaključi Košakova.