Ob dnevu Zemlje so v Šmarju pri Jelšah gostili Matevža Lenarčiča. Biolog, ekolog, pilot, alpinist, fotograf, avanturist in avtor več knjig je občinstvu spregovoril, kako vpliva onesnaženje s trdimi delci na zdravje in podnebne spremembe.
Z opazovanjem oz. meritvami se ukvarja dobro desetletje, na svojih poletih pa meri količine črnega ogljika z različnimi napravami. Drobni delci črnega ogljika so zelo majhni in se z dihanjem akumulirajo v pljučih, po njegovem pa povzročajo astmo, raka in srčno žilne bolezni.

Pred časom je bil črni ogljik zapostavljen okoljski problem. Na voljo namreč ni bilo podatkov oz. meritev, nenazadnje niti ni zakonodaje, ki bi jih nalagala. Dejansko gre za trde delce oz. saje, ki nastanejo pri nepopolnem izgorevanju kakršnegakoli ogljičnega goriva. Prav tako so ti delci zelo majhni in jih je težko meriti.
Predstavil je oceno, da zaradi onesnaženega zraka vsako leto na svetu umre 7 do 8 milijonov ljudi. V Evropi je zaradi onesnaženega zraka življenje v povprečju skrajšano za 8 mesecev, v Ljubljani naj bi bilo za več kot 12 mesecev.

V Knjižnici Šmarje pri Jelšah so avtorja knjige Točka brez vrnitve gostili skupaj s Planinskim društvom Šmarje pri Jelšah, in sicer v okviru bralnega študijskega krožka, kjer gostijo tudi avtorje, ki so uvrščeni v planinsko bralno značko.
Sam je zelo kritičen tudi v zvezi z aktualno tematiko v naši širši in ožji domovini, saj ga opisujejo kot enega izmed redkih glasnikov, ki opozarja na problematiko t. i. inovativne družbe, ki v spregi z vedno višjo proizvodnjo in kapitalom poganja potrošništvo ter vodi v podnebni kolaps, razgradnjo ekosistemov in razkroj civilizacijskih norm. Tako je bil predlani na projekciji svojega filma “Temni pokrov sveta”, ki je bil prikazan v številnih državah, tudi zelo jasen v zvezi z »na zeleno pobarvanimi in menda obnovljivimi viri energiji« med katere sodi tudi 35 načrtovanih vetrnih elektrarn na Pohorju. Zanj je to kriminalno dejanje proti naravi in ljudem, ki tam živijo.
Nebopis najdrznejšega pilota na svetu: