S tem naslovom je bil na današnji dan pred 37 leti objavljen prispevek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Olimje letno obišče 15.000 obiskovalcev
Olimje – cerkev in grad, sta spremenila svojo podobo. Odkar je kompleks v sestavu posebne organizacije Spominski park Trebče, načrtno izvajajo obnovitvena in sanacijska dela. Prvi spodbudni rezultati so tu. Večja težava nastaja sedaj, ko se je obnovljeni kompleks znašel v okolju, ki mu nikakor ni v ponos.
Večina starih naselij in trgov v šmarski občini ni ustrezno obdelana z vidika varovanja naselbinske kulture. Olimje ni izjema in je v bistvu sama vas kaj dolgočasna in jo kazijo že nekatere razpadajoče hiše in kmečka gospodarska poslopja. Na tak način seveda ni mogoče ustrezno vključevati turistično dejavnost, kajti vzpostavljena mora biti celotna podoba urejenega naselja. Tako čaka šmarske činitelje še mnogo dela, da bodo uskladili obstoje če stanje s potrebami razvoja. A bodo morali pohiteti, kajti nekateri trgi in naselja prehitro spreminjajo podobo na slabše in so v nevarnosti, da izgubi jo svojo identiteto, strokovne organizacije pa lahko samo nemočno gledajo in evidentirajo spremembe.
Olimje je sedaj statično sanirano in obnovljeno. Cerkev, ki že ves čas služi svojemu namenu, je dobila družbo prenovljenega gradu, v katerem so bili nekoč Pavlinci in je še sedaj stara lekarna, ki bije z Dubrovnikom evropski primat v letnici nastanka. V spominskem parku Trebče načrtujejo za letošnje leto ureditev lekarne, ki so jo prevzeli v upravljanje od TD Podčetrtek. Lekarno bodo predstavili kot zgodovinski objekt z opremo in kopijami olimskih lekarniških posod (originali so v Mariboru). Radi bi tudi ustrezno razširili razstavo o Antonu Martinu Slomšku in ga predstavili v celoti, po stavili bodo razstavo o zgodovinskem razvoju Olimja, uredili informacijski prostor, še prej pa uredili sanitarije, ki jih še ni. V te načrte se bo vključevala tudi slovenska farmacevtska industrija, kar bi omogočilo tudi ustrezno vsebinsko zapolnitev gradu, kjer bi bil prikaz razvoja farmacije in bi predstavljala vsebinsko vez s staro lekarno. Vsebinske zasnove še ni. Svoje mesto bi v omenjenem poslopju našlo tudi zeliščarstvo v aktivni obliki – tako predstavitve kot možnost prodaje in nakupa, tudi v povezavi z aktivnim zeliščarskim društvom v Šmarju pri Jelšah.
Olimje ima vse možnosti, da se uredi v lepo naselje. Cerkev in lekarna sta v Evropi bolj znana kot pri nas doma. Letno obišče ta kraj preko 15 tisoč turistov, dve tretjini jih je iz tujine, pa je celotna zadeva še dovolj neorganizirana. Lahko bi bilo veliko boljše. Kraj je potrebno polepšati, ga pomesti in urediti. Obnovljen kompleks nič ne pomaga, če okolje ni ustrezno urejeno. To je še en dokaz več, kako je nemogoče kulturo, turizem in gospodarstvo (kmetijstvo) obravnavati ločeno. Pa je ravno na Kozjanskem in v Obsotelju veliko krajev, kjer bi lahko gradili nove ekonomske odnose na kulturnem izročilu, ki je bogato in na naravnih lepotah (dokler jih še imamo).
Drago Medved, Novi tednik, 5. 5. 1988