Po vseh večjih kozjanskih vrtcih so v preteklih mesecih povišali cene programov ali pa o tej še razmišljajo.
Vrtci so ceno primorani povečati zaradi višjih stroškov, ki so posledica Golobove prenove plačnega sistema v javnem sektorju, povišanja minimalne plače in drugih dejavnikov.
Podražitev vrtčevskih programov po Kozjanskem je posledica več dejavnikov. Najpomembnejši razlogi vključujejo znatno povišanje stroškov dela, ki predstavljajo preko 80 odstotkov ekonomske cene.
Do tega je prišlo zaradi vladne prenove plačnega sistema v javnem sektorju, k višjim stroškom pa je prispevalo tudi povišanje minimalne plače ter višji regres za letni dopust. Poleg tega so se povečali tudi materialni stroški, prispevki za dolgotrajno oskrbo, minimalna premija kolektivnega pokojninskega zavarovanja in regres za prehrano.
Starši sicer ne plačajo polne cene vrtca, saj imajo tega subvencioniranega. Višina subvencije se določi na podlagi dohodkovnega razreda, v katerega je uvrščena družina. Višina subvencije je razdeljena v devet razredov. V prvem razredu je vrtec v celoti subvencioniran (tja so uvrščene družine, ki imajo povprečni mesečni dohodek na osebo do 235,14 evrov), drugi razred narekuje, da starši plačajo 10 odstotkov cene vrtca, v devetem razredu pa starši plačajo 77 odstotkov cene vrtca, kar je tudi najvišji delež, ki ga plačajo, če so zavezanci za dohodnino v Sloveniji.
Dohodkovni razredi in višina plačila v odstotkih:
Ob tem so družinam ponujene še dodatne olajšave. Če sta v vrtec hkrati vključena dva otroka iz iste družine, je mlajši otrok oproščen plačila, za starejšega pa se plača po dohodkovnem razredu. Za tretjega in vsakega nadaljnjega otroka je vrtec brezplačen, ne glede na to, ali so sorojenci hkrati vključeni v vrtec.
Cene najbolj poskočile v Šentjurju, najmanj v Rogaški Slatini
Dvigi cen vrtca po občinah so različni, glede na to, kdaj je bilo zadnje povišanje. V Šentjurju se denimo cena inflaciji navkljub ni spremenila od leta 2023 in čeprav je njihov odstotek dviga najvišji, je cena vrtca za Šentjurčane še vedno med nižjimi v kozjansko-obsoteljskih občinah.
V Otroškem vrtcu Šmarje pri Jelšah bo nova cena celodnevnega programa 1 – 3 let znašala 684 evrov, za celodnevni program 3 – 4 let bo znašala 578 evrov, za celodnevni program 3 – 6 let se bo povišala na 517 evrov, za kombinirane oddelke 1 – 6 let pa na 578 evrov. Za vsako kategorijo to pomeni okoli 10 odstotno povišanje cene. V šmarski vrtec je letos vpisanih 411 otrok. Nova cena bi naj vstopila v veljavo 1. maja.
V Vrtcu Podčetrtek bodo ceno za 1. starostno obdobje povečali na 698 evrov, za 2. starostno obdobje na 550 evrov, za kombiniran oddelek pa 593 evrov. To pomeni povprečno povišanje cene za dobrih 14 odstotkov. V vrtec sta trenutno vključena 202 otroka. V Podčetrtku bo nova cena vrtcev v veljavo prav tako vstopila 1. maja.
Vrtec Rogaška Slatina je cene svojih programov povišal že 1. marca. Nova cena za oddelke starostnih skupin 1 – 3 let znaša 716 evrov, za starostne skupine 3 – 4 let in kombinirane oddelke znaša 597 evrov, za oddelke starostnih skupin 4 – 6 let pa se je povišala na 528 evrov. Nove cene predstavljajo povišanje za okoli 7 odstotkov. V vrtec je vključenih 414 otrok.
V Vrtcu Šentjur so cene dvignili s 1. aprilom. Za oddelke prvega starostnega obdobja
ta znaša 685 evrov, kar predstavlja dvig za 17 odstotkov, za oddelke drugega starostnega obdobja nova cena znaša 512, kar je dvig za slabih 20 odstotkov, nova cena kombiniranih oddelkov pa znaša 559 evrov, kar predstavlja 13-odstotni dvig. V vrtec je vključenih 837 otrok.
Dvig cen vrtca v enoti Vrtec Pikapolonica v OŠ Bistrica ob Sotli je na programu naslednje seje občinskega sveta Občine Bistrica ob Sotli. S trenutne ekonomske cene 527,30 € je na mizi predlog za dvig na 615,85 €, kar pomeni 16,79 % povečanje. Konec leta 2025 je občina pokrila dobrih 70 % celotne cene vrtca, starši 22 %, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pa 7,9 %.
Za pričakovati je dvig cene vrtca tudi v ostalih občinah.