Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Slatinski osmošolci teden dni spoznavali pouk v Španiji


V okviru projekta Erasmus+ OKNO se je šest osmošolcev I. osnovne šole Rogaška Slatina, skupaj z dvema učiteljicama, med 23. in 29. marcem 2025, odpravilo na mobilnost v špansko mesto Pilas. Potovali so z letalom, ob prihodu pa so jih z odprtimi rokami sprejele družine gostiteljice, pri katerih so bili nameščeni skupaj s tamkajšnjimi sovrstniki. Teden je bil poln nepozabnih doživetij, novih znanj in prijateljstev.

V šolski knjižnici; foto: I. OŠ Rogaška Slatina

Kot je zapisala učiteljica Nina Hajnšek, so vsako jutro so preživeli nekaj ur pri pouku in se tako pobližje spoznali s španskim šolskim sistemom. Spoznali so, da lahko pouk poteka drugače, a nič manj kakovostno. Popoldnevi so bili namenjeni raznolikim dejavnostim. Obiskali so tovarno oblazinjenega pohištva in se podali na izlet v Seviljo, kjer so raziskovali zgodovino, arhitekturo, mestne legende in utrip španskega vsakdana.

Utrinek iz narodnega parka; foto: I. OŠ Rogaška Slatina

Eden od vrhuncev mobilnosti je bil obisk narodnega parka Doñana – enega najpomembnejših ptičjih rezervatov v Evropi. Učenci so opazovali ptice v različnih habitatih, od gozdov in peščenih sipin, do močvirij in obale. Izkoristili so priložnost in se tudi skopali v Atlantskem oceanu. Popoldne so obiskali še znano cerkev El Rocio, ki slovi po tradicionalnih romanjih in festivalih.

Sodelovali so tudi v ustvarjalni delavnici, kjer so iz plastičnih odpadkov izdelovali živali ter tako spoznavali pomen recikliranja. Večeri so bili rezervirani za druženje z novimi prijatelji, igranje biljarda in športne aktivnosti. Prijateljske vezi so stkali tudi z vrstniki iz Italije, ki so bili vključeni v projekt.

Med eno od aktivnosti z gostitelji; foto: I. OŠ Rogaška Slatina

Mobilnost je otrokom odprla obzorja – naučili so se, da raznolikost bogati, da kulturne razlike niso ovira, ampak priložnost. Kot je dejal eden od učencev zadnji dan, ko so hiteli na podelitev certifikatov: »Gospa, potrpljenje prosim, saj se moramo posloviti od petsto novih prijateljev.«

Slovo od družin gostiteljic je bilo ganljivo, polno solz in obljub, da se ponovno srečajo – šest dni je bilo preprosto premalo. Učenci so se domov vrnili bogatejši za številne izkušnje: izboljšali so znanje angleščine, učili so se preko izkustvenega učenja v naravi, ustvarjali iz recikliranih materialov, urili digitalne kompetence z uporabo novih aplikacij in hkrati skrbeli za varnost na spletu.

Hajnšek je ob koncu zapisala: “Zdaj že nestrpno pričakujemo, da bomo lahko svoje španske prijatelje sprejeli pri nas in jim pokazali lepote naše domovine.”