Na vrtu nekdanje Svetinove hiše oz. današnjega Centra kulture Gustav se nahaja razstavišče v obliki kocke, ki na štirih bočnih stranicah trenutno nosi podobe, ki jih je v infrardeči tehniki posnel Robert Gajšek.
Minirazstava nosi naslov Skriti spektri Šentjurja, avtor pa pripravlja še druge razstave z več fotografijami. Ena od njih bo sredi maja v Ipavčevem kulturnem centru Šentjur.

Upokojeni ravnatelj Osnovne šole Hruševec Šentjur in velik ljubitelj fotografije je s posnetkom Donačke gore v infrardeči tehniki sodeloval na natečaju Življenje v drugačni barvi, ki ga je organiziral izdelovalec posebne opreme za infrardeče fotografiranje iz Združenih držav Amerike in med več kot 3.000 posnetki v kategoriji chrome candy osvojil drugo mesto. Fotografija z opisom je bila objavljena v prestižni reviji Forbes, v domovini pa so ga ob tej priložnosti razglasili za Ime tedna na Valu 202.
Stoletje IR fotografije

Prve fotografske plošče, ki so bile sposobne zaznavati infrardečo svetlobo so bile narejene 1910 leta. Rastline od vidne svetlobe zajamejo modri in rdeči spekter in to energijo uporabijo za proizvajanje listov in plodov ter za rast. Zeleno svetlobo odbijajo, zato vidimo liste zelene. Petkrat več kot zelene svetlobe pa odbijajo infrardeče svetlobe. Zato so zelene rastline v infrardeči svetlobi videti zelo svetle. Ta tehnika fotografije že v prvi svetovni vojni našla svoje mesto pri vohunjenju na fronti. Ko so z letali fotografirali sovražno ozemlje, so bile rastline zelo bele, zelene ponjave s katerimi so maskirali vojaške objekte pa niso odbijale infrardeče svetlobe oz. so bile temne.
Med drugo svetovno vojno je ameriška vojska naročila podjetju Kodak, da izboljša filme, ki bodo še bolje ločevale infrardečo svetlobo. Temu filmu so rekli Kodak Ektachrome Infrared EIR. Pri tem filmu so infrardečo svetlobo prikazali kot rdečo.

IR Chrom fotografija je pustila trajen pečat v vizualni kulturi in sodobni likovni umetnosti. Značilen videz IR Chrom filma je bil predstavljen v različnih umetniških projektih, na naslovnicah glasbenih albumov (Jimi Hendrix, Donovan, Bon Jovi…) in v fantazijskih filmih, kar je prispevalo k njegovem legendarnem statusu med fotografskimi navdušenci. V zadnjem letu pa je razvoj posebnih IR filtrov in tehnik obdelave fotografij omogočil pojav še ene tehnike, imenovane Chrome candy fotografija.
Po propadu Kodaka in z razvojem digitalne tehnike fotografiranja, je bilo treba izumiti novo tehniko zaznave IR fotografije. Običajni fotoaparati naredijo fotografijo v območju vidne svetlobe, ki jo zaznavajo naše oči. Ultravijolične in infrardeče svetlobe pa naše oči ne vidijo, zato imajo običajni digitalni fotoaparati pred senzorjem vgrajene filtre, ki blokirajo UV in infrardečo svetlobo. Pri predelavi aparata je treba te filtre odstraniti in namestiti takšne, ki blokirajo UV in vidno svetlobo, da do senzorja pride samo infrardeča svetloba.

Znanstveniki so postopoma začeli odkrivati uporabo infrardeče svetlobe v astronomiji, ekologiji, medicini in na številnih drugih področjih. Novo videnje sveta skozi IR fotografije pa je zanjo izjemno hitro navdušilo tudi umetnike, ki so preko nje izražali svoje vizije in poglede na svet.
Tudi danes najsodobnejši vesoljski teleskop James Webb Space Telescope, izkorišča infrardečo svetlobo za opazovanje oddaljenih galaksij, meglic in planetov. S tem IR svetloba omogoča vpogled v prašne oblake in razkriva podrobnosti, ki bi bile sicer skrite v vidnem spektru svetlobe.
Ob novem letu so šentjurski občani na domove prejeli voščilo z infrardečo fotografijo Slivniškega jezera.
Gajškovo delo lahko spremljate tudi na njegovem spletnem mestu.