Člani Gasilske zveze Šmarje pri Jelšah so se v soboto v prostorih PGD Mestinje udeležili skupščine, kjer so predstavili delovanje zveze v letu 2024, ki ga je zaznamovalo uspešno opravljanje operativnih nalog, izobraževanj in tekmovanj.
Pod zvezo deluje 24 prostovoljnih gasilskih društvih na območju šestih občin, ki združujejo 4.092 članov in razpolagajo s 86 vozili. Ta so lani izvedla 422 intervencij, pri čemer je skupaj sodelovalo 4451 gasilcev. Kljub lokalnim neurjem, poplavam in požarom so naloge obvladali strokovno in brez večjih izzivov.

Izobraževanje je bilo pomemben poudarek leta 2024. Na temeljnih tečajih se je usposobilo 172 gasilcev, dodatnih 175 pa na specializiranih. Med dosežki izstopata nov višji gasilski častnik Stanislav Konečnik in 11 novih sodnikov gasilsko-športnih disciplin. Tekmovanja so prav tako požela odmevne uspehe. Pripravnice PGD Lesično-Pilštanj-Zagorje so postale državne prvakinje v orientaciji, na državnem kvizu pa so iste pripravnice osvojile 2. mesto. Skupno je na tekmovanjih sodelovalo več kot 2000 tekmovalcev.
Operativne vaje, zlasti v mesecu požarne varnosti, so vključevale pet vaj občinskih poveljstev in meddržavno vajo s Hrvaško, kjer je sodelovalo 40 gasilcev. GZ je bila dejavna tudi na prireditvah, kot sta obletnici PGD Sladka Gora in Polje-Sedlarjevo, ter na 30-letnici zakona o gasilstvu v Celju.

Prisotne so nagovorili gostje, med njimi župan Občine Podčetrtek Peter Misja, predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik, Stjepan Skuliber iz pobratene hrvaške zveze, regijski poveljnik celjske regije Bojan Hrepevnik in vodja izpostave Uprave RS ZIR Darko But.
Na skupščini zaslužnim gasilcem podelili odlikovanja
Na skupščini so zaslužnim gasilcem podelili tudi odlikovanja Gasilske zveze Slovenije različnih stopenj. Gasilsko plamenico III. stopnje so prejeli Martin Centrih, Dejan Čokl, Damjan Inkret, Bogdan Vreš in posmrtno Janko Planinšek.

Gasilsko plamenico II. stopnje so podelili Urošu Amonu, Branku Fajsu in Gregorju Šelekarju, gasilsko plemenico I. stopnje pa so prejeli Luka Bercko, Boštjan Čobec, Boštjan Kitak, Anton Kravarič, Vili Povalej, Robert Strašek in Jurij Šelekar.
Gasilsko odlikovanje II. stopnje so prejeli Rafael Krivec, Olga Simončič, Maksimiljan Strašek, Natalija Šolinc in Ljudmila Žonta, gasilsko odlikovanje I. stopnje pa Ivan Drofenik, Matilda Hrepevnik, Martin Jazbec, Dragica Osojnik, Štefan Polajžer, Mira Rupnik, Robert Volavšek in Branislav Žogan.
Podelili pa so tudi odlikovanja za posebne zasluge, ki so jih prejeli Janez Kidrič, Martin Koprivc in Franc Zajko.


