V sredo 26. marca 2025 je na Kaptolu v Zagrebu potekalo zadnje zasedanje v škofijskem postopku za beatifikacijo Božjega služabnika Janeza (Ivana) Straška CM (1906 – 1947), duhovnika Misijonske družbe – lazaristi. Janez Strašek je bil rojen na Slakah pri Podčetrtku.
Njegova življenjska zgodba je, podobno kot zgodba številnih drugih, ki so jih v komunizmu smatrali za sovražnike režima, tragična. Z njim so obračunali med mašama na cvetno nedeljo leta 1947. Njegova tuzemeljska pot se je takrat končala v gozdu, a zdaj se nadaljuje proti svetništvu.

Po poročanju spletne strani Katoliške Cerkve je zasedanje zaključne seje škofijskega postopka odprl Tomislav Subotičanec, generalni vikar zagrebške nadškofije, ob njem pa je bil tudi Marko Kovač, nadškofijski kancler. Iz Rima je na sejo prispel Sergej Pavlish, postulator Misijonske družbe sv. Vincencija Pavelskega.
Vicepostulator je na kratko predstavil lik in delo Božjega služabnika, zatem pa so navzoči člani sodišča ter predstavniki Vincencijanske družine (duhovniki, redovnice in laiki) molili molitev za razglasitev Janeza Straška za blaženega.
Po izrečenih prisegah škofijskega delegata, promotorja pravičnosti, notarja, postulatorja in vicepostulatorja so dokumente, zbrane v tem postopku, zapečatili in izročili postulatorju, da jih odnese v Rim, na Kongregacijo za zadeve svetnikov.
Kdo je bil Janez Strašek
Janez Strašek se je rodil 11. decembra 1906 na Slakah pri Podčetrtku. Osnovno šolo je obiskoval v rodnem kraju, potem je odšel v Ljubljano k lazaristom in od tam obiskoval srednjo šolo. Tam je spoznal življenje in delo Janeza Gnidovca, ki ga je občudoval.
Po maturi se je odločil za duhovniški poklic. Od 1929 do leta 1934 je študiral na Teološki fakulteti v Ljubljani. V duhovnika pa je bil posvečen 13. avgusta 1933. Kot duhovnik je deloval v Radečah, v Beogradu, v Kosovski Mitrovici, v Kragujevcu ter v Novem Knjaževcu.
8. septembra 1946 je prevzel v upravo župnijo Svetice na Hrvaškem, kmalu zatem pa še župnijo Ozalj.
Zaman so ga čakali na cvetno nedeljo
Na cvetno nedeljo leta 1947 je Janez Strašek v župniji Ozalj daroval jutranjo sveto mašo. V Sveticah pa bi moral opraviti pozno mašo, ampak ga tam ni bilo. To je začudilo domačine, saj je bil znan po svoji točnosti.
Naslednji dan ga je neka župljanka našla v gozdu, pokritega z listjem. Ustreljen je bil s puško. V gozdu sta ga pričakala dva brata, predstavnika krajevne politične organizacije, ga ustrelila z lovsko puško in pobila s koli. Tako je bila usoda Janeza Straška taka, kot jo je doživel pred njim že župnik Krajnčič iz Ozlja.

Strašek je v svojih pridigah govoril o tem, da bi bilo treba otroke krščevati v Cerkvi in da naj se mladoporočenci poročajo tudi cerkveno … To naj bi motilo nasprotnike Cerkve in vere. Menili so, da tako “kvari mladino” in želeli so ga zaradi tega odstraniti. Marko Glogović, sedanji župnik v Sveticah, je za hrvaški medij Hrvatska Katolička mreža dejal, da so ob preučevanju dokumentov takratne komunistične partije izvedeli, da so za Straškom dolgo časa vohunili agenti komunistične partije.
Janez Strašek je pokopan v Sveticah na Hrvaškem. Domačini se ga spominjajo kot duhovnika mučenca.
Po besedah Glogovića, veliko ljudi roma v Svetice, da se priporoči Strašku: “Zelo me veseli, da prihajajo v Svetice tisti, ki imajo težave pred poroko, v zvezi in v zakonu. Veliko parov prihaja iz Slovenije in Hrvaške, da molijo na njegovem grobu in prosijo, naj njegova priprošnja pri Bogu pomaga v takšnih težavah.”
Še nekaj korakov do razglasitve za blaženega
Škof je torej v zadnjem tednu poslal vso potrebno dokumentacijo (jasno predstavitev primera in prošnjo za odobritev začetka postopka za razglasitev za svetnika) na Kongregacijo za zadeve svetnikov.
Tako je zaključena prva stopnja na poti svetništva in je Janez Strašek pridobil naziv “Božji služabnik”. Ta naziv dobijo samo osebe, za katere se zagotovo ve, da so bile neomajne v svoji veri. Naslednji korak je razglasitev “častitljivega Božjega služabnika”, ki nastopi po uradni potrditvi o njegovem zglednem življenju po veri oziroma mučeništvu.
V kolikor se potrdi, da je Strašek prestal mučeništvo, se ga bo razglasilo za blaženega. Mučenci so tisti ljudje, ki so pretrpeli mučeniško smrt zaradi sovraštva do vere in ki so smrt prostovoljno sprejeli.
Beatifikacija ali proglasitev za blaženega je naslednja stopnja in prvi korak v postopku razglasitve za svetnika. Mučenci so razglašeni za svetnike, ko se na njihovo priprošnjo zgodi čudež. Blaženi je torej tisti, ki je češčen na lokalni ravni, svetniki pa so česčeni na globalni ravni.