V včerajšnji izredni seji Občinskega sveta Občine Rogatec je župan predstavil mnenje Občine k predlogu najustreznejše rešitve »Vetrne elektrarne Rogatec« in mnenje k predlogu DPN za vetrno elektrarno Rogatec.
Ti mnenji je sestavila strokovna služba občine in v njej so predstavili predloge za dopolnitev oziroma pripombe. Svoje mnenje je podal tudi OKP, upravljavec vodovodnega in kanalizacijskega omrežja na območju Občine Rogatec.
Župan Rogatca Martin Mikolič je v uvodu seje predstavil devet pripomb na predlog rešitve postavitve vetrnih agregatov v Rogatcu. Kot prvo točko predlagajo prestavitev dveh agregatov zaradi bližine lovskega doma in domačij, kar so prvotno že predlagali in se v načrtu ni upoštevalo.
Predlagajo tudi dodatne meritve hrupa na južnem pobočju Donačke gore, na različnih območjih in nadmorskih višinah zaradi bojazni o odbojih hrupa vetrnih agregatov.
Občino moti tudi to, da v študiji ni ovrednoteno, kako bodo pri odmeri nadomestila za izrabo prostora upoštevali relativno vidno izpostavljenost prebivalstva. Menijo, da bi bilo smiselno, da se omogoči pridobitev odškodnin glede na dejansko pričakovano vidno izpostavljenost VE tudi najbolj izpostavljenim gospodinjstvom.
Ker so omilitveni ukrepi glede na vpliv na krajino z vidika razvoja zelo omejeni, predlagajo, da se redefinira element nadomestil in odškodnin zaradi izrabe prostora tudi z vidika uporabe kot omilitveni ukrep.

Kar nekaj predlogov se tiče transportov
V občini predlagajo tudi vrsto rešitev glede transporta in težav, ki se bodo pojavile v času gradnje. Predlagajo, da se uporabi izključno državna cesta Kozminci-Žetale-Rogatec, in sicer iz smeri Žetal. V okviru tega naj se državna cesta na tem odseku rekonstruira tako, da bo poskrbljeno tudi za varnost udeležencev v prometu. Prav tako naj se ne uporablja Žahenberška cesta, saj je v trenutno neprimerna za težak promet, in naj se uredi obvoznica mimo trškega jedra, ki je sicer v načrtu občine že nekaj časa. Poleg tega predlagajo zagotoviti nadomestno-obvozno cesto za nekatere prebivalce Loga zaradi transporta in izvajanja del.
Kot zadnjo točko pa prosijo, naj se prouči vpliv vetrne elektrarne na jadralno padalstvo na Donački gori, ki je pomemben turistični in rekreacijski dejavnik v tem okolju.
Mnenje k predlogu DPN za vetrno elektrarno Rogatec
Podali so tudi predloge, ki naj se jih upošteva pri projektiranju in izgradnji. Predlogi se tičejo prestavitve kablovoda, da bi se manj posegalo v kmetijska zemljišča v zasebni lasti, ureditev potrebne dokumentacije za vse posege v lokalne ceste ter naj se v DPN navede dolžnost lastnika ali investitorja agregatov, da po obratovalni dobi se posamezni agregati odstranijo, območje pa naj se sanira in rekultivira.
Svoje mnenje je poslalo podjetje OKP, ki je ocenilo, da nameravana gradnja ni skladna s predpisi iz njihovih pristojnosti. Pred izdajo gradbenega dovoljenja bo torej treba upoštevati njihove dopolnitve v DPN.
Kot zadnjo točko pa je Občina naslovila težavo velikega števila nasprotnikov, češ da niso bili dovolj obveščeni. Predlagajo pristojnemu ministrstvu, da se celoten postopek uskladi in prilagodi, predvsem s sodelovanjem javnosti ter da pobudniki in pripravljavci z lokalno skupnostjo na terenu sodelujejo že v začetni fazi.
Po njihovih besedah, če se javnost lahko vključi šele v fazi javne razgrnitve, se organe lokalne samouprave in župana spravlja v neroden položaj, lokalne prebivalce pa v spore in prepire, kjer pobudniki in pripravljavci načrtov ne sodelujejo.
Predstavnikom civilne iniciative se zdijo predlogi in dopolnitve občine konstruktivni
Na sejah Občinskega sveta so sicer lahko prisotni le prebivalci občine, vendar je bilo tokrat dovoljeno, da sta bila na seji prisotna, poleg predstavnikov Dravskih elektrarn, tudi vodja civilne iniciative proti gradnji vetrnih elektrarn v Rogatcu in Žetalah, Roman Medved, ter pravna svetovalka civilne iniciative, nekdanja ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan. Oba sta sicer priznala konstruktivnost pripomb Občine.

Medveda smo prosili za komentar o poteku seje: »Izjemno pozitivno, moram reči. Občinski svetniki so se s svojimi vprašanji, mnenji in predlogi odzvali argumentirano. Občina je podala pripombe, ki so zelo tehtne, vendar nas kot iniciativa moti je pravna razlaga občine, da se njim rok za oddajanje pripomb ni podaljšal.«
Švarc Pipanova nam je o tem povedala: »Pripombe in predlogi so ostri in konstruktivni ter kvalitetno pripravljeni. Kot pravnica pa bi izpostavila, da pogrešam še več pripomb, kar morda izhaja iz napačnega razumevanja Občine, da lahko podaja pripombe samo iz delokroga svoje pristojnosti, kar ne drži, ker Zakon o urejanju prostora predvideva, da lahko podajo tudi širše pripombe in predloge.«
Naslednji koraki civilne iniciative
Kot pravi vodja iniciative, Roman Medved, v Civilni iniciativi izjemno poglobljeno delajo na pripombah in želijo podati argumentirane pripombe, da bi Ministrstvo določilo, da gre za prevelik poseg v naravo.
Na naše vprašanje, ali imajo v svojih vrstah strokovnjake, ki jim pomagajo pri argumentaciji, je dejal: »Civilna iniciativa se je ustanovila pred dvema tednoma, ko se je ob javni razgrnitvi videla razsežnost tega projekta, zato prostovoljno delamo noč in dan.«

Iniciativa je v zadnjih dneh zbirala podpise občanov Rogatca, Rogaške Slatine in Žetal. Imajo zbrane podpise več kot polovice volilnih upravičencev v občinah Rogatca in Žetal. »Tega dejstva občina ne sme spregledati in mora nemudoma sprejeti sklep, da prebivalci tega kraja ne želijo, da se projekt tam izvede«, meni Medved.
»V civilni iniciativi ne nasprotujemo obnovljivim virom energije, vendar ne na tak način, da so višji kot Donačka gora, da spreminjajo pokrajino. Imamo dovolj degradiranih področij, kamor lahko potencialno postavimo vetrne elektrarne, kot na primer ob celotnem avtocestnem križu, ki je degradiran z vidika hrupa.« Po Medvedovem mnenju problematika nastane, ko država nima strategije. Predlaga, naj država naredi strategijo, da ne bo presenečala in šokirala krajanov.