Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Prvi slovenski balonarski festival


S tem podnaslovom je bil na današnji dan pred 30 leti objavljen prispevek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

V Atomskih Toplicah pripravljajo za soboto, 4. marca, nočno napihovanje velikih toplozračnih balonov, s katerimi je mogoče poleteti. Gre za prireditev, ki jo na tujem poznajo pod imenom »night glow«, v Obsotelju pa pravijo, da bo prvi slovenski balonarski festival, takšen, kot ga pri nas še ni bilo. V bližnjem Olimju se namreč Borut Ježovnik, lastnik Jelenovega grebena, ukvarja z balonarstvom, izkušnje pa je pridobil tudi na tujem.

Prireditev bo v Atomski vasi, s sedmimi baloni iz Olimja, Murske Sobote, s Ptuja, iz Maribora, Ljubljane in Novega mesta, ki bodo ob večernem napihovanju zažareli v vsej svoji lepoti. Zato bodo s prireditvijo začeli ob 19. uri. Ob napihnjenih balonih bo tudi balonarski krst novega, olimskega balona, za dodatno zabavo pa glasba ter gostinska ponudba. Obiskovalcem bodo seveda podrobneje predstavili balonarstvo. Za naslednji dan, v nedeljo ob 9. uri, pa so v Atomskih Toplicah napove dali polet z vsemi baloni, ki bodo odleteli v smeri vetra.

V Sloveniji je balonarstvo trenutno najbolj razvito v Ljubljani, kjer je bil pobudnik Slavko Šorn-Avi, državni prvak. Balone uporabljajo pri nas pogosto tudi v propagandne namene, v Jelenovem grebenu, v Olimju, pa se bodo usmerili v izlete za goste obsoteljskih zdravilišč. Ježovnik ima zaenkrat en balon, v kratkem pa namerava kupiti še drugega. Okvirna cena takšne ga balona, s potrebnimi navigacijskimi napravami, je približno 45 tisoč mark, večino svetovne proizvodnje pa izdelajo v Veliki Britaniji. Za balone trdijo, da so najvarnejša zračna plovila, ki omogočajo ogled pokrajine brez letalskega hrupa ter mirno fotografiranje pokrajine. V Atomskih Toplicah že razmišljajo o vključevanju vožnje z baloni v svojo redno dodatno ponudbo za zdraviliške goste, v Jelenovem grebenu pa se pogovarjajo tudi s turistično Rogaško Slatino. Borut Ježovnik se je januarja udeležil enotedenskega svetovnega balonarskega mitinga v Filzmoosu, na avstrijskem Štajerskem. Sicer pa želi v Olimju ustvariti nekakšno središče slovenskega balonarstva.

BJ, Novi tednik, 2. 3. 1995