Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Blizu počivališča Zima odkrili partizansko obeležje


Ob 80-letnici uboja dveh aktivistov je Krajevni odbor Zveze združenj borcev narodnoosvobodnilnega boja Dramlje postavil obeležje partizanoma – kurirjema Alojzu Trebovcu in Stanku Golograncu.

Praporščaki; foto: Klub brigadirjev Šentjur

Kot je zapisal predsednik Kluba brigadirjev Šentjur in KO ZZB NOB Dramlje, Janez Kukovič, sta bila oba, po tem, ko sta se vrnila z naloge, 1. februarja 1945 s strani nacistov ubita na pragu Levstikove domačije v Cerovcu. Omenjena domačija je do takrat veljala za varno zatočišče partizanov in je služila kot partizanska javka. Levstikova domačija je bila v času delovanja partizanske bolnišnice Zima tudi zadnja postaja, od koder so oskrbovali partizansko bolnico s  hrano, sanitetnim materialom ipd.

Prisotni občani; foto: Klub brigadirjev Šentjur

V KO ZZB NOB Dramlje so s pripravami na postavitev spominskega obeležja začeli v letu 2024. Ob nastajanju obeležja so se v aktivnost vključili tudi člani Kluba brigadirjev Šentjur. S svojim angažmajem so uredili prostor, kjer sedaj stoji spominsko obeležje, izvedli izkop materiala in obeležje umestili v prostor.

Na prireditvi ob okrogli obletnici so v kulturnem programu sodelovali člani KO ZZB NOB Dramlje, Ženski pevski zbor Dramlje in Moški pevski zbor skladateljev Šentjur. V nagovorih sta Mihaela Rožej in Ivan Dvoršek orisala takratno dogajanje in trpljenje ljudi na omenjenem območju.

Partizanska bolnišnica Zima

V bližini obeležje se nahaja spomenik humanosti in vrednot narodnoosvobodilnega boja – partizanska bolnišnica Zima. Na straneh Turizma Šentjur je o njej napisan naslednje:

Partizanska bolnica Zima je v zemljo vkopan bunker. Za potrebe njenega delovanja so izkopali še dva dodatna bunkerja, foto: Turizem Šentjur

Partizanska bolnica Zima je spomenik humanosti. Podzemni bunker, skrit v težko prehoden gozd Šohta, je služil za zdravljenje ranjenih partizanov od avgusta 1944 do februarja 1945.
Bolnico so kot podzemni bunker zgradili domačini leta 1944 po naročilu štaba XIV. divizije. Prostor so poiskali v gozdu Šohta. Tu je bila zagotovljena voda in možnost zakrivanja sledov dostopa v zimskih mesecih. V neposredni bližini so postavili bunker za hrano, za evakuacijo ranjencev pa še dodatni bunker pri Marija Dobju. Zdravnik je bil dr. Gabrijel Hrušovar – Drago.

Pokukamo lahko v notranjost, kjer je razstavljene nekaj opreme; foto: Turizem Šentjur

Partizanska bolnica Zima je spadala v sanitetni odsek IV. operativne cone na območju med Celjem – Poljčanami – Slovenskimi Konjicami in Vojnikom. Potreba po njej se je pokazala zaradi intenzivnejšega delovanja Bračičeve in Tomšičeve brigade poleti leta 1944.

Prve ranjence je bolnišnica sprejela avgusta 1944. V času delovanja bolnišnice se je tu zdravilo 124 ranjencev. Februarja 1945 je bila odkrita, a so ranjence pravočasno premestili na varno. Bolnico so obnovili leta 1976.

Lokacija: V Cerovcu – v gozdu ob avtocestnem počivališču Zima (v smeri proti Ljubljani, za izvozom Dramlje).

Dostop: Do partizanske bolnice Zima vodi krožna pohodniška pot Blagovna in označena planinska pot XIV. divizije.

Utrinek z letošnjega pohoda; foto: Planinsko društvo Vinska Gora

Avtomobil parkirajte na avtocestnem počivališču Zima (iz mariborske smeri takoj za izvozom Dramlje). Na koncu parkirišča tlakovana pot vodi proti gozdu. Ko prečkate varovalno ograjo, se držite leve. Pred nadvozom nad avtocesto, ki ga ne smete prečkati, se napotite naravnost v gozd. Kmalu boste zagledali večjo označevalno tablo.

Na Prešernov dan je Planinsko društvo Dramlje izpeljalo 42. pohod po Drameljski planinski poti, ki je obenem tudi spomin na preboj XIV. divizije na Štajersko.