V knjižnici Rogaška Slatina govorili o nasilju nad ženskami in narcizmu


Knjižnica Rogaška Slatina je minuli teden organizirala dva dogodka, zanimiva predvsem zaradi žal še vedno visoke pojavnosti. V prvem večeru so se pogovarjali o nasilju nad ženskami, v drugem pa je bila osrednja tema narcizem.

Prvi pogovorni večer o nasilju nad ženskami
Naslovnica knjige Noč, ko je preplavala reko. Vir foto: Goodreads

V prvem večeru so gostili Adriano Kuči, avtorico knjige Noč, ko je preplavala reko, in vodjo policijskega okoliša PP Rogaška Slatina Jožico Gaberšek Šket. Tema pogovora je bila nasilje nad ženskami, temelj pa je bil omenjeni roman, ki je pretresljiva zgodba o tem, kako se tudi najmočnejše med ženskami iz najrazličnejših razlogov najdejo v krogu intimno partnerskega razmerja, brez izhoda.

Protagonistka Sara, ženska v 40. letih, živi v na videz brezizhodnem položaju. Partner, nekoč velika ljubezen, je nasilen, ko pa ni nasilen, je nezainteresiran. Ključni problem je, da je tujka, ki se nima nikamor umakniti, predvsem pa je finančno ogrožena. Dolgo načrtuje in navsezadnje tudi uspe izstopiti iz razmerja ter prijaviti nasilje, ki ga je doživljala dolga leta.

Avtorica in policistka sta podali še dodatno širino razumevanja psiholoških in praktičnih izzivov v vsakdanjem življenju, s posebnim poudarkom na prepoznavanju in soočenju z nasiljem ter manipulacijami. Pretresljivo je bilo podajanje primerov iz policijske prakse, vključno s tistimi, ki se nanašajo na kompleksne psihološke izzive, s katerimi se srečujejo tako policisti kot žrtve različnih kaznivih dejanj. Obiskovalci so lahko bolje razumeli delovanje policije na terenu, pa tudi, kako se včasih prepletajo osebne zgodbe z zakoni in preiskavami. To je bilo izjemno dragoceno, saj je obiskovalcem ponudilo vpogled v svet, ki je sicer precej oddaljen od vsakdanjega življenja.

Narcizem: posebna oblika odnosa do sebe in drugih, ki lahko rodi nasilje
Foto: Arhiv knjižnice Rogaška Slatina

V drugem pa je bila osrednja tema narcizem, ki sta jo predstavili domačinka Marta Ivić in Darja Lazić Vesel. Obiskovalci dogodkov so ugotovili, da sta temi še kako medsebojno povezani. Osnovno vprašanje je bilo, kaj je narcizem oz. kdo je narcis. Marta Ivić je povedala, da gre za posebno obliko odnosa do sebe in drugih.

Za narcise so značilni veličastni občutki lastne pomembnosti, pomanjkanje empatije do drugih, potreba po pretiranem občudovanju in prepričanje, da so edinstveni in si zaslužijo posebno obravnavo. Posledično lahko takšno delovanje sproži tudi nasilje, zato je Darja Lazič Vesel, sicer licencirana mediatorka, NLP-praktik in trenerka agilnosti, poudarila pomen preventive v takem odnosu.

Prisotni so se vključevali v pogovor, da bi poskušali razumeti ta zapleteni pojav, ki je pomemben za vsakogar, ki želi izboljšati svoje odnose in osebni razvoj.

Čustvena moč literature

Dogodek je pustil globok vtis, saj je izpostavil čustveno moč literature ter odprl pogovor o temah, ki so prisotne v vsakem človeku – o tem, kako se soočamo z izzivi, ki jih prinaša življenje, in kako jih včasih premagamo skozi zgodbe.

V knjižnici tudi v prihodnje načrtujejo zanimive dogodke, ki pa bodo bolj pozitivno obarvani. Že prihodnji teden vabljeni na pripovedovalski večer pravljic za otroke in odrasle, na potopisno predavanje ter na jazzovsko-literarni večer med knjižnimi policami. Več podatkov pa najdete na njihovi spletni strani.