Rogaško Slatino je v petek, 17. januarja, obiskal minister za kohezijo in regionalni razvoj, dr. Aleksander Jevšek.
Kot so sporočili iz slatinske občinske uprave, je minister predstavil trenutno stanje izvajanja evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027, in sicer s poudarkom na »Dogovorih za razvoj regij« in izzivih, ki se pri tem pojavljajo. Dotaknil se je tudi »Predloga sprememb in dopolnitev Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja«, kjer je izpostavil spremembe in dileme, ki jih prinaša.
Župan Občine Rogaška Slatina, mag. Branko Kidrič, je prisotne seznanil s projekti Savinske regije, vključenimi v »Dogovor za razvoj regij«, težavami pri črpanju sredstev ter idejami in projekti, ki bi jih želeli izvesti v Občini Rogaška Slatina.
V nadaljevanju obiska so si skupaj ogledali Stolp Kristal, kjer jih je župan seznanil z izvedbo projekta in rezultati, doseženimi v lanskem letu.
Slovenija na 90 % razvoja EU, Savinjska regija še nekoliko nižje
Statistične regije z izjemo Osrednjeslovenske v BDP na prebivalca zaostajajo za evropskim povprečjem in tudi nekaterimi sosednjimi regijami v drugih državah, zato so upravičene do denarja iz evropskih skladov za regionalni razvoj.
Po BDP na prebivalca v standardih kupne moči (EU=100), je Slovenija danes na 91 % povprečja Evropske unije. Vzhodna Slovenija je po tem kriteriju še slabše razvita, na 73 % EU, če pa pogledamo zgolj Savinjskko regijo, pa je po BDP na prebivalca v standardih kupne moči na 80 % EU.
Od preloma tisočletja je sicer Slovenija po razvitosti, ki jo izkazuje omenjeni kazalec, sicer napredovala slabše od nekdanjih drugih komunističnih držav. Leta 2000 je bila denimo Slovenija na 81 % razvitosti povprečja EU, v triindvajsetih letih je torej napredovala zgolj za 10 odstotnih točk. Države višegrajske skupine – Poljska, Madžarska, Češka in Slovaška so v istem obdobju iz 53 % napredovale na 80 % povprečja EU. Sosednja Italija pa je denimo iz 122 % razvitosti glede na povprečje EU zdrsnila na 97 %. Avstrija je še vedno nadpovprečno razvita z 123 % glede na povprečni BDP na prebivalca v standardih kupne moči v EU.