Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Dijaki ŠC Celje umetno inteligenco uporabili za koristen namen in zmagali na tehnološkem tekmovanju


Več kot 70 dijakov iz Celja, Novega mesta in Ljubljane se je pomerilo na kreativnem podjetniško-tehnološkem tekmovanju Job Lab hekaton. Dijaki Šolskega centra Celje pod mentorstvom Andraža Pušnika so zasedli tako prvo kot drugo mesto, pri čemer so zmago osvojili z aplikacijo, nad katero bi nedvomno bil navdušen vsak starš, ki si želi šolskega uspeha svojega ne dovolj motiviranega otroka.

Dijaki treh tehnično usmerjenih srednjih šol – Šolski center Novo mesto, Šolski center Celje in Šolski center PET – so v ekipah razvijali inovativni koncept za zastavljeni izziv. Poiskati so morali ideje za nove storitve, ki jih telekomunikacijski operaterji lahko mladim ponudijo za izboljšanje kakovosti življenja.

Na Job Lab hekatonu se je pomerilo več kot 70 dijakov iz Celja, Novega mesta in Ljubljane. Foto: Spletna stran Srednje šole za kemijo, elektrotehniko in računalništvo.
Strokovno komisijo najbolj navdušila rešitev skupine Srednje šole KER

Zmagovalna ekipa Srednje šole za kemijo, elektrotehniko in računalništvo, ki jo sestavljajo Jakob Zidar, Nino Kranjec Lončarič, Tine Goršek, David Brezovnik in Timotej Potočnik, je izdelala aplikacijo Telelearn. To je aplikacija na osnovi umetne inteligence. Drugim aplikacijam na telefonu bi onemogočila delovanje, dokler mladostnik ne bi rešil kviza iz šolske snovi. Mlade pa bi motivirala za šolsko delo s tem, da bi z reševanjem kvizov in drugih izzivov pridobivali točke, ki bi jih lahko nato uporabili za nakupe oziroma popuste. Točke bi prejel tudi z raznimi izzivi, kot recimo učna pomoč ostalim dijakom, pomoč starejšim, čistilne akcije … Z redno uporabo aplikacije bi lahko uporabnik prejel dodatne točke ali manjše praktične nagrade.

Drugouvrščena ekipa, ki so jo sestavljali Filip Zavrnik, Žiga Krašovec, Gaja Kidrič, Jan Jager in Špela Zeme, je predstavila koncept e-učenja, ki ustvarja skupnost dijakov in učiteljev. Z dostopom do preverjenih e-gradiv in zapiskov učne snovi, dodatnih učnih razlag in personaliziranih preverjanj znanja pomaga do boljših rezultatov v šoli.

Drugouvrščena ekipa SŠ KER. Foto: Spletna stran Srednje šole za kemijo, elektrotehniko in računalništvo.

Za svoj trud in inovativnost so bili dijaki tudi nagrajeni: zmagovalna ekipa je prejela Apple AirPods slušalke, drugouvrščeni pa Huawei pametne ure.

Projekt za razvijanje podjetnosti

Dijaki so pridobili nove izkušnje in se naučili razviti ter predstaviti lastno podjetniško idejo, pri tem pa so jih usmerjali strokovnjaki iz inovacijskega centra United Cloud, Tehnološkega parka Ljubljana in podjetja Telemach, ki je že tretje leto organizator dogodka.

Ključna ideja projekta je krepitev kompetenc, kot so problemsko razmišljanje, timsko delo in javno nastopanje. Dijakom pa se je ponudila tudi priložnost za povezovanje z mentorji, kar jim je odprlo nove priložnosti za nadaljnje izobraževanje in karierno pot.

Prvouvrščena ekipa SŠ KER. Foto: Spletna stran Srednje šole za kemijo, elektrotehniko in računalništvo.
Zmagovalni načrt

Mentor dijakov, Andraž Pušnik, nam je zaupal svojo strategijo za zmago: “Svoje dijake rad postavljam v vlogo uporabnikov njihovih potencialnih izdelkov oziroma storitev, saj je uporabniška izkušnja zelo pomemben del pri razvoju ideje.

Po njegovih besedah je ključno poslušati želje in ideje dijakov in jim v tem slediti. Tako se poskrbi za krepitev notranje motivacije dijakov in doseganje odličnosti ter s tem izjemnih rezultatov, ki niso samo na papirju, ampak se udejanjijo, da izboljšajo kakovost bivanja vseh nas.

Nova vloga učiteljev v sodobnem šolstvu

Po Pušnikovih besedah, šola ni več samo institucija za prenašanje znanja. Dandanes je učitelj v prvi vrsti mentor in motivator mladim, da ugotovijo, kako pridobljeno znanje uporabiti v življenju. “Številni dijaki imajo že zdaj ideje z velikim potencialom, zato se mi zdi pomembno, da jim znamo prisluhniti, jim omogočimo izražanje teh idej in jih ob tem podpiramo,” nam je razložil Pušnik.

Dijaki SŠ KER. Foto: Spletna stran Srednje šole za kemijo, elektrotehniko in računalništvo.

Tako se poskrbi za proaktivnost dijakov, kar potrjujejo drugi dosežki Srednje šole za kemijo, elektrotehniko in računalništvo: Jabolko kakovosti za najboljši Erasmus+ projekt, številni raziskovalni projekti in najboljša mednarodna inovacija Artificial Window, ki jo je ekipa dijakov pod mentorstvom Pušnika predstavila v začetku decembra. Njihova najnovejša pridobitev pa je podkast studio, o čemer smo že pisali.

Kot mentor dijaške skupnosti na SŠ KER se trudim ideje dijakov podpirati na najboljši možni način. Tako smo že nekajkrat priredili noč igranja računalniških iger (LAN party), dan pred novoletnimi počitnicami smo razglasili za dan druženja,” pravi Pušnik. Trenutno pa pripravljajo že tretji dobrodelni koncert njihove šole, ki bo 17. aprila 2025 v Narodnem domu Celje.