Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Poročilo Policijske postaje Šentjur: 9. 12. 2024


Objavljamo aktualno tedensko poročilo Policijske postaje Šentjur.

V času med 2. in 9. 12. 2024 se je na območju Policijske postaje Šentjur pri Celju zgodilo 5 prometnih nesreč, od tega 4 z materialno škodo in ena z lažjimi telesnimi poškodbami. Kontrolirani in sankcionirani so bili 3 vozniki, ki so vozili pod vplivom alkohola.

2. 12. 2024 so policisti na osnovni šoli učencu zasegli pirotehnično sredstvo – petardo. Zoper učenca sledi ustrezen ukrep, prav tako bodo o dogodku obveščeni starši in Center za socialno delo.

3. 12. 2024 so bili policisti obveščeni o tatvini lesa na Bohorju. Z dejanjem je neznani storilec oškodoval lastnika za okoli 1.500 evrov.

6. 12. 2024 so bili policisti obveščeni o sumu kaznivega dejanja nasilje v družini. Z zbiranjem obvestil in dokazov je bilo ugotovljeno, da je mama dlje časa izvajala fizično in psihično nasilje nad svojo hčerko. Storilki je bil izrečen ukrep prepovedi približevanja do njene hčerke. Zoper osumljenko sledi kazenska ovadba na ODT Celje.

6. 12. 2024 so bili policisti obveščeni o vlomu v stanovanjsko hišo v Podgradu, kjer je neznanec tekom popoldneva izkoristil odsotnost stanovalcev od doma in nato skozi balkonska vrata vlomil v notranjost stanovanjske hiše, katero je preiskal in nato odtujil zlatnino in gotovino, katero so hranili doma. Policisti so opravili ogled kraja dejanja. V zvezi dejanja še zbirajo obvestila. Po vseh aktivnostih policistov bo podana kazenska ovadba na ODT v Celju zaradi suma storitve kaznivega dejanja Velika tatvina.

6. 12. 2024 je bila PP Šentjur obveščena o prometni nesreči, katera se je zgodila na regionalni cesti v bližini naselja Ponikva, kjer naj bi bila v razbitem vozilu nepremična oseba. Na kraju je bilo ugotovljeno, da je prišlo do prometne nesreče zaradi neprilagojene hitrosti pri čemer je voznik trčil v drevo in se pri tem tudi telesno poškodoval. Voznik je odklonil preizkus alkoholiziranosti, bil pa je z reševalnim vozilom odpeljan v Splošno bolnišnico Celje. Zoper voznika sledi obdolžilni predlog na sodišče za prekrške zaradi neprilagojene hitrosti in zaradi odklona preizkusa alkoholiziranosti.

7. 12. 2024 ponoči so policisti PP Šentjur zaznali sumljivega moškega v centru Šentjurja, za katerega se je v nadaljevanju izkazalo, da ne izpolnjuje pogojev za vstop v območja Schengena. Nastanjen je bil v Centru za tujce Postojna, preko katerega bo odstranjen iz Slovenije.

8. 12. 2024 so policisti PP Šentjur obravnavali ugriz psa. V kraju Straža na Gori je nezavarovan pes ugriznil občana. Zoper kršitelja je bil uveden hitri postopek zaradi kršitve določil Zakona o zaščiti živali.

8. 12. 2024 je občanka v reži bankomata v Šentjurju našla bankovec, katerega je prinesla na PP Šentjur. Kdor ga pozabil, ga lahko z dokazilom o lastništvu prevzame na PP Šentjur.

Dnevi boja proti nasilju nad ženskami

Od  25. novembra do 10. decembra tudi v Sloveniji obeležujemo mednarodne dneve boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. Policisti posebno pozornost problematiki nasilja v družini sicer namenjamo skozi vse leto, tako z operativnimi kot preventivnimi aktivnostmi. V teh dneh pa bomo o nasilju v družini ozaveščali še intenzivneje in žrtve spodbujali k prijavi tega kaznivega dejanja.

Nasilje v družini je oblika nasilja, ki je razširjena v vseh starostnih, socialnih, izobrazbenih in poklicnih slojih, ki ogroža najbolj občutljive skupine ljudi, otroke, ženske in starejše.

Nasilje v družini ima svoje značilnosti, začne se neopazno in prikrito pod različnimi imeni, kot so ljubezen, ljubosumje, vzgoja.  Nasilje se vedno stopnjuje in se samo od sebe ne prekine. Vedno pusti, če že ne telesnih, pa duševne posledice, ki so toliko hujše, kolikor intenzivnejše je bilo nasilje in dlje kot je trajalo.  Po izsledkih raziskav je nasilje nad ženskami izjemno razširjen pojav, tako  je  v Sloveniji psihično nasilje izkusila vsaka druga ženska, medtem,  ko vsaka peta doživlja fizičnega. V Evropi vsak dan sedem žensk umre za posledicami nasilja v družini, ki ga  najpogosteje  doma povzroča moški storilec.

Ena od značilnosti nasilja je tudi nemoč žrtve, strah pred povzročiteljem nasilja in strah, da bo nasilje dobilo še hujšo obliko.  Vse prepričanje, da se nasilja ne da ustaviti, marsikomu preprečuje, da bi prijavil nasilno vedenje družinskega člana, zato je zelo pomembno zavedanje, da lahko prijavo nasilja v družini  vloži vsakdo – žrtev, priča, otrok, mladoletnik, nevladna organizacija, zasebne in državne ustanove. K prijavi nasilja so zavezani zlasti vrtci, šole in zdravstvene organizacije, po uradni dolžnosti pa jo morajo vložiti uradne osebe.  Prijavo nasilja v družini je mogoče vložiti  kadar koli, ne le tedaj, ko se žrtev odloči za razvezo.

Kje lahko prijavimo nasilje:

  • v nujnih primerih, ko je ogroženo življenje, ali ko je potrebna intervencija policije, pokličite na intervencijsko številko 113,
  • prijavo pa lahko osebno ali po pošti vložite tudi na najbližji policijski postaji, na kateri bodo policisti po prejemu nemudoma pričeli z obravnavo;
  • prijavo nasilja v družini je možno anonimno vložiti tudi  na spletnem portalu policije in na anonimni
  • na telefonski številki 080 12 00, vendar vam svetujemo, da se za anonimno prijavo v primeru nasilja v družini odločite le izjemoma, saj takšne prijave obravnavamo kot informacijo, na podlagi katere je pogosto zaradi nesodelovanja udeleženih onemogočeno učinkovito ukrepanje.