Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Poročilo Policijske postaje Šentjur: 2. 12. 2024


Objavljamo aktualno tedensko poročilo Policijske postaje Šentjur.

V času med 25. 11. in 2.12.2024 so se na območju Policijske postaje Šentjur zgodile tre prometne nesreče, v katerih je nastala le materialna škoda. Kontroliran in sankcioniran je bil tudi voznik, ki je vozil v času, ko je bil pod vplivom alkohola.

Dne 25. 11. 2024 so bili policisti obveščeni o kaznivem dejanju velike tatvine, kjer je neznanec vlomil v skladiščne prostore podjetja in odtujil dve rezalki za beton in potezno rezalko. Z dejanjem je lastnika oškodoval za okoli 2.500 €.

Istega dne je oškodovanec ponovno obvestil policiste, da ga osumljenka ponovno zalezuje, kljub temu, da ji je to prepovedano s sodbo sodišča. Zoper osumljenko bo podana kazenska ovadba.

V tem tednu policisti obravnavajo kaznivo dejanje goljufije, kjer osumljenci preslepijo oškodovance z obljubami, da bodo iz naslova »kriptovalut« prevzeli večjo količino denarja. Namesto lepega izplačila pa neznanci izpraznijo račun oškodovanca.

Policisti PP Šentjur so ponovno obravnavali primer, ko so nezavarovani psi napadli sprehajalca s psom. Tokrat se je zadeva pripetila v Dramljah. Kršitelju – lastniku nezavarovanih psov je bil izdan plačilni nalog zaradi kršitve določil Zakona o zaščiti živali.

29. 11. 2024 je bila mladoletniku zasežena škatla petard, ki jih je prinesel kar v šolo. Pirotehnika, katere glavni učinek je pok, je prepovedana, prav tako mladoletniki brez nadzora staršev oz. odraslih oseb, ne smejo sami rokovati in trgovati s pirotehničnimi sredstvi. Zoper mladoletnika bo podan obdolžilni predlog.

Dnevi boja proti nasilju nad ženskami

Od  25. novembra do 10. decembra tudi v Sloveniji obeležujemo mednarodne dneve boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. Policisti posebno pozornost problematiki nasilja v družini sicer namenjamo skozi vse leto, tako z operativnimi kot preventivnimi aktivnostmi. V teh dneh pa bomo o nasilju v družini ozaveščali še intenzivneje in žrtve spodbujali k prijavi tega kaznivega dejanja.

Nasilje v družini je oblika nasilja, ki je razširjena v vseh starostnih, socialnih, izobrazbenih in poklicnih slojih, ki ogroža najbolj občutljive skupine ljudi, otroke, ženske in starejše.

Nasilje v družini ima svoje značilnosti, začne se neopazno in prikrito pod različnimi imeni, kot so ljubezen, ljubosumje, vzgoja.  Nasilje se vedno stopnjuje in se samo od sebe ne prekine. Vedno pusti, če že ne telesnih, pa duševne posledice, ki so toliko hujše, kolikor intenzivnejše je bilo nasilje in dlje kot je trajalo.  Po izsledkih raziskav je nasilje nad ženskami izjemno razširjen pojav, tako  je  v Sloveniji psihično nasilje izkusila vsaka druga ženska, medtem,  ko vsaka peta doživlja fizičnega. V Evropi vsak dan sedem žensk umre za posledicami nasilja v družini, ki ga  najpogosteje  doma povzroča moški storilec.

Ena od značilnosti nasilja je tudi nemoč žrtve, strah pred povzročiteljem nasilja in strah, da bo nasilje dobilo še hujšo obliko.  Vse prepričanje, da se nasilja ne da ustaviti, marsikomu preprečuje, da bi prijavil nasilno vedenje družinskega člana, zato je zelo pomembno zavedanje, da lahko prijavo nasilja v družini  vloži vsakdo – žrtev, priča, otrok, mladoletnik, nevladna organizacija, zasebne in državne ustanove. K prijavi nasilja so zavezani zlasti vrtci, šole in zdravstvene organizacije, po uradni dolžnosti pa jo morajo vložiti uradne osebe.  Prijavo nasilja v družini je mogoče vložiti  kadar koli, ne le tedaj, ko se žrtev odloči za razvezo.

Kje lahko prijavimo nasilje:

  • v nujnih primerih, ko je ogroženo življenje, ali ko je potrebna intervencija policije, pokličite na intervencijsko številko 113,
  • prijavo pa lahko osebno ali po pošti vložite tudi na najbližji policijski postaji, na kateri bodo policisti po prejemu nemudoma pričeli z obravnavo;
  • prijavo nasilja v družini je možno anonimno vložiti tudi  na spletnem portalu policije in na anonimni
  • na telefonski številki 080 12 00, vendar vam svetujemo, da se za anonimno prijavo v primeru nasilja v družini odločite le izjemoma, saj takšne prijave obravnavamo kot informacijo, na podlagi katere je pogosto zaradi nesodelovanja udeleženih onemogočeno učinkovito ukrepanje.