Mnogi so prepričani, da se s s prazničnim prižigom lučk in (pre)zgodnjo postavitvijo okrašenih smrečic že začenja božični čas. A po stari slovenski (in ne prevzeti ameriški) tradiciji se na prelomu novembra v december v resnici začenja adventni čas – to je pričakovanje rojstva Božjega sina, kar se ovekoveči s prižigom sveč na adventnem venčku – vsako nedeljo eno zadnje štiri nedelje pred božičem.
In šele ko prižgemo četrto svečko na venčku, sledi božični večer 24. decembra s postavitvijo smrečice in jaslic – običaj, ki s komercializacijo božiča, spodbujeno z decembrskim potrošniškim potencialom, na vse bolj izginja iz slovenskih domov.
Evangeličanski pastor Johanan Wichem je zbral revne otroke in jih namestil v staro hišo, ki je postala njihov dom. Svojim varovancem, ki so imeli trdo otroštvo, je želel olepšati adventne dneve in pričakovanje božiča. Naredil je velik lesen obod in nanj namestil 24 sveč, 19 majhnih za vsak dan in 4 velike za 4 adventne nedelje. Sveče je postopoma prižigal in ta obred je bil otrokom tako všeč, da se je odločil, da bo to vsako leto ponavljal.
Trinajst let pozneje so ta leseni obod začeli krasiti z zimzelenimi vejicami. Kmalu so vence pletli samo z zimzelenimi vejicami. Ta lepi običaj se je sčasoma razširil po vsej Nemčiji. Od tam je prešel v druge evropske države, zatem še v Ameriko, ob koncu stoletja se je udomačil povsod po svetu, kjer živijo kristjani.
Adventni venec je doživel spremembo: na njem so samo 4 sveče za 4 adventne nedelje (povzeto po reviji Ognjišče)
Pa vendar izdelava adventnih venčkov vsaj na podeželju še ni povsem utonila v pozabo. Tudi na Kozjansko-Obsoteljskem so številne skupine, bodisi v okviru župnij, domov za starejše ali pa celo osnovnošolske, pred današnjo 1. adventno nedeljo skupaj iz zelenja sestavljale venčke.
Mi smo na spletu poiskali nekaj primerov z naših krajev in jih v footografiji objavljamo spodaj.
Kot so zapisali na FB strani OŠ Planina pri Sevnici, so adventne venčke, ki so jih izdelali zase in za svoje bližnje, ustvarjali v prijetnem medgeneracijskem druženju:
Podobno so delavnico ustvarjanja adventnih venčkov z udeležb otrok, staršev ter dedkov in babic pripravili tudi v bližnji OŠ Slivnica pri Celju:
V medgeneracijski zasedbi so adventne venčke izdelovali tudi v Turistično kulturnem društvu Virštanj:
Pod vodstvom izkušene šmarske cvetličarke Jane Gojtan pa so v delavnici izdelovali tudi člani Univerze za tretje življenjsko obdobje Šmarje pri Jelšah:
Streljaj stran so se na podoben način zamotili tudi v Domu upokojencev Šmarje:
Odloči se! Si za brezvsebinski december hipnotični svetlobnih efektov, ki ga ponujajo potrošniški kapitalizem in županstva večjih slovenskih mest, ali si za advent vstopa vase, hrepenenjske izkušnje, čuječnosti, ki ga ponazarja adventni venec … pic.twitter.com/ijQHNifXng
— Branko Cestnik ﻦ (@BCestnik) December 1, 2024