Minule dni okrog Miklavževega ste lahko na sprehodu po gričih in dolinah Kozjansko-Obsoteljskega nemara opazili dobrega moža s škofovsko mitro in pisanim angelsko-parkeljskim spremstvom. Nedeljo pred tem pa ste na podobnem sprehodu lahko naleteli na škofa iz mesa in krvi.
Na romarsko pot preko naših krajev se je namreč peš podal celjski škof Maksimilijan Matjaž. Svoje romanje je z zbrano družbo začel v Zibiki in ga končal v Olimju.
Društvo Slomškova romarska pot v spomin na Slomškov rojstni dan (26. nov. 1800) že več let pripravlja posebno peš romanje po Slomškovi romarski poti. Letos je potekalo v soboto, 30. novembra od Zibike do Olimja, kjer je Slomšek leta 1824 obhajal svojo novo mašo. Z romarji je 12 kilometrov prehodil tudi škof Maksimilijan Matjaž.
Celjski škof je ob začetku romanja v cerkvi v Zibiki podal dva duhovna poudarka, da to romanje ne bi bilo samo zgodovinski spomin. Spomnil je, da blaženega Slomška najbolj častimo s tem, da v svojem srcu obujamo tisto hrepenenje, katerega je tudi on živel. On ni živel iz zgodovinskega spomina, ampak iz živega izkustva in srečanja z Gospodom.
Po prispetju na Tinsko je škof kot popotnico za drugi del poti od Tinjske k Olimski Mariji spregovoril ob Božji besedi pogovora Marije z Elizabeto.
Marija je bila tako kot Slomšek iz zelo ubogih razmer. Njeni sorodniki pa so bili iz ugledne duhovniške družine. Zaharija in Elizabeta sta živela v oddaljenem gričevju nad Jeruzalemom. Večina je pričakovala, da bo Mesija prišel iz ugledne bogate družine. A Bog preseneča.
To nam pove, da je vsak izmed nas vreden Božjega klica, vsak je ta klic že sprejel, če ne nas ne bi bilo tukaj. Ključ naše sinodalne prenove zato niso neke nove strukture, ampak da bi se vsi krščeni zavedali svojega dostojanstva, da smo vsi poklicani, da smo Cerkev vsi skupaj.
Ob zaključku romanja po Slomškovi poti je bila sveta maša v cerkvi v Olimju. Škof je v pridigi osvetlil spomin na godovnjaka, velikega apostola Andreja, ki je bil Slomšku še posebej blizu. Njegova prva škofovska cerkev v Št. Andražu na avstrijskem koroškem je bila namreč posvečena prav njemu.
Romanje ste si lahko ogledali skozi fotografije, ki jih je posnel Viljem Kaučič.