Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

V naših krajih ta konec tedna indeks kakovosti zraka v razredu zelo slab


Za danes in jutri je za večino našega območja Agencija Republike Slovenije za okolje preko modelske napovedi indeksa kakovosti zraka napovedala slab zrak. V nedeljo bo v rdečem še večje območje kot danes.

Območje slabe kakovosti zraka bo v nedeljo še bolj obsežno kot v soboto; vir foto: ARSO

Modelska napoved prikazuje simulacijo urnih vrednosti indeksa kakovosti zraka. Indeks kakovosti zraka se izračunava z modelom CAMx na podlagi ravni onesnaženosti petih onesnaževal: delci PM10 in PM2,5, NO2, SO2 in O3. Za vsako onesnaževalo se po metodologiji Evropske okoljske agencije za vsako uro določi indeks oziroma razred kakovosti zraka.

Možni razredi so: zelo dobra, dobra, sprejemljiva, slaba, zelo slaba in izredno slaba kakovost zraka.

Skupni indeks določa onesnaževalo uvrščeno v razred z najslabšo kakovostjo zraka. Za O3, NO2 in SO2 se pri izračunu upoštevajo urne ravni onesnaževal, v primeru delcev PM10 in PM2,5 pa 24 urno drseče povprečje.

Včerajšnja so v Celju izmerili povečano dnevno vrednost delcev PM10. Tako je na postaji Ljubljanska cesta znašala 56, na postaji Bolnica pa 55. V Sloveniji je bilo več delcev izmerjeno samo še v Murski Soboti, in sicer 61. Mejna vrednost sicer znaša 50.

Priporočajo prilagoditev fizičnih aktivnosti

Z ARSO v takih primerih predlagajo redno spremljanje izmerjenih urnih vrednosti delcev PM10 oziroma indeksa kakovosti zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem.

Ob povišanih koncentracijah delcev v zraku je priporočljivo zmanjšanje fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem. Še posebej osebam, ki imajo že od prej težave z dihali, srcem in ožiljem ter drugim iz ogroženih skupin prebivalstva svetujejo, naj se na prostem gibajo takrat, ko je onesnaženost tekom dneva najnižja in se pri tem izogibajo bližini prometnic, izberejo naj park ali gozd. V času močno povišanih koncentracij svetujejo, da ostanejo doma.

Pomembno je pravilno kurjenje

Eden največjih virov onesnaženja so delci, ki jih izpuščajo različna kurišča. Do preseganja mejnih dnevnih vrednosti prihaja praviloma prihaja samo pozimi, ko se ostalim virom kot je npr. promet pridružijo kurišča za ogrevanje. Razlog so tudi meteoroloških pogoji.

Onesnaženje iz kurišč je moč zmanjšati tudi s pravilnim kurjenjem:

  • kjer za ogrevanje uporabljamo les, je pomembno pravilno kurjenje (ne kurimo mokrega, vlažnega lesa, saj s tem čezmerno onesnažujemo okolje),
  •  redno čiščenje, vzdrževanje in servisiranje peči.

Preberite tudi:

Občina Šmarje pri Jelšah začela z zbiranjem vlog za škodo na trajnih nasadih zaradi posledic pozebe