Kot marsikje drugje v Sloveniji, se tudi v Zdravstvenem domu Šentjur soočajo s kadrovsko stisko, ko gre za zagotavljanje zdravstvene oskrbe na primarni ravni. Ta je privedla do situacije, da vodstvo z obstoječim kadrom ne zmore več opravljati nočnih dežurstev.
Začasna rešitev je praktično dogovorjena, uradno pa še ne potrjena: za določeno obdobje bodo očitno nočna zdravniška dežurstva za občini Šentjur in Dobje potekala iz Zdravstvenega doma Šmarje pri Jelšah, reševalno osebje le-tega pa bo prevzelo nujno medicinsko pomoč ponoči z rešilnim vozilom v Šentjurju.
Ker se v šentjurskem zdravstvenem domu soočajo s kadrovsko stisko, je organizacija dela vedno težja. Zdravniki ne zmorejo opravljati številnih potrebnih nadur, zato, ob izvajanju dežurne službe vse ure v dnevu in dni v letu, odpadajo redne ambulante, kar otežuje dostop pacientov do izbranega osebnega zdravnika, povzroča preobremenjenost zdravnikov in slabi primarni nivo zdravstva.
Zato, kot smo že poročali, vodstvo ZD Šentjur išče rešitve za zagotavljanje nočnega dežurstva in nujne medicinske pomoči v soseščini. Najbolj verjetna je, da bodo v okrnjeni obliki v Šentjurju izvajali zaposleni iz šmarskega zdravstvenega doma. Za več podrobnosti smo se obrnili tako na direktorja ZD Šmarje pri Jelšah, mag. Antona Zidarja, kot, ponovno, na direktorico ZD Šentjur, Melito Tasić Ilić.
Medtem ko nam slednja po njenih besedah ni imela za povedati ničesar novega, česar že ne bi objavili v nedavnem članku, je bil mag. Zidar vendarle bolj odprt za dodatna pojasnila.
Direktor šmarskega Zdravstvenega doma je potrdil, da so se z vodstvom ZD Šentjur pogovarjali o možnih rešitvah, vendar trenutno še ni dokončne odločitve.
V Šentjurju čez noč le reševalno vozilo z ekipo
Če bi do prenehanja nočnih dežurstev v okviru kadrovskih ekip ZD Šentjur res prišlo, bi se naj šentjurski zdravniki vključevali le v nočna dežurstva v ZD Šmarje pri Jelšah, dnevna dežurstva pa bi zagotavljali sami. Na lokaciji ZD Šentjur pa bi bilo ponoči parkirano šmarsko reševalno vozilo z ekipo reševalcev šmarskega zdravstvenega doma.
To naj bi bil trimesečni začasen ukrep. Začel bi se decembra, končal pa februarja. Po naših neuradnih informacijah je razpored med šmarskimi reševalci za decembrsko pokrivanje območja občin Šentjur in Dobje že narejen.
Na vprašanje kako bodo ob vsesplošni kadrovski stiski zagotovili kader, da ne bodo trpele storitve v Šmarju pri Jelšah, je direktor odgovoril sledeče: “Na to tematiko smo v ZD Šmarje pri Jelšah opravili razpravo in je bila izražena pripravljenost za medsebojno sodelovanje v korist obeh zdravstvenih domov. Poleg tega zdravstvena domova geografsko mejita in že danes medsebojno pokrivamo intervencije pod okriljem nacionalne dispečerske službe.“