V petek zvečer je Knjižnica Rogaška Slatina na dvorcu Strmol otvorila jubilejno 20. sezono bralne značke za odrasle Branje brez meja/Čitanje brez granica z izjemnim glasbeno-pogovornim večerom. Gostja je bila ena najprepoznavnejših slovenskih pevk, Elda Viler, ki je občinstvo navdušila z osebnimi zgodbami, anekdotami in pesmimi, ki že desetletja zaznamujejo slovensko glasbeno sceno.
Direktorica knjižnice Nataša Koražija je ob uvodu poudarila pomen bralne značke, ki že dve desetletji združuje ljubitelje literature onkraj meje. Sodelovanje s Krapinsko knjižnico iz Hrvaške je po njenih besedah ključ do uspeha projekta, ki gradi mostove med narodoma.
»Meja je samo na papirju,« je poudarila. Dodala je, da projekt ni le knjižnično branje, temveč širše kulturno povezovanje, saj vključuje dogodke, predavanja in srečanja, ki presegajo nacionalne meje. Izpostavila je, da je knjižnica kot javna ustanova prostor dialoga, kjer se ljudje povezujejo z idejami in zgodbami.
Pohvalila je tudi letošnjo sezono, ki bo obogatena s srečanji slovenskih in hrvaških avtorjev. »Ti dogodki nas opominjajo, kako dragocena sta kultura in jezik, ki ju delimo,« je dejala in se zahvalila ekipi knjižnice ter sodelavcem na obeh straneh meje, ki skrbijo, da projekt že 20 let živi in se razvija.
Elda Viler je občinstvu zaupala svoje začetke v glasbi, ki so bili spontani in naravni. »Že v vrtcu sem pela, da sem umirila otroke,« se je nasmehnila ob spominu, kako je s pesmijo »Sem deklica mlada vesela« vzpostavila red med vrstniki. Njena ljubezen do glasbe jo je peljala na velike odre, prvič pa je zares nastopila v Portorožu, kjer je spoznala tudi svojega moža.
V osebnem življenju je bila Elda predana družini. Z možem, ki je bil prav tako glasbenik, sta bila poročena 34 let, preden ga je zaradi bolezni izgubila. Iz njune ljubezni sta se rodila dva otroka. Pesem »Ti si moja ljubezen« je posvetila vsem, ki svojo ljubezen izražajo ne le z besedami, temveč z dejanji.
Samostojna država prinesla (tudi) osebno razočaranje
Njena kariera, čeprav uspešna, ni bila brez izzivov. Spomnila se je leta 1991, ko je izgubila status samostojne kulturne delavke, ker je bil njen glasbeni izraz ocenjen kot »zastarel«. Ta dogodek je močno vplival na njeno ustvarjanje, saj se je za skoraj desetletje umaknila z odrov. »Najbolj je to prizadelo mojega moža, ki je bil vedno ponosen name,« je priznala.
Vrnila se je močnejša kot kdaj prej in se preizkusila tudi v narodno-zabavni glasbi, kjer je ponovno našla stik z občinstvom.
Njena zgodba o življenju, polnem vzponov in padcev, je občinstvo ganila, predvsem pa navdihnila s sporočilom, da je treba slediti svojim sanjam, ne glede na ovire.
Elda je večer obogatila z mnogimi anekdotami iz svoje kariere. Ena najbolj nepozabnih zgodb je povezana z aretacijo pred hotelom Slon, kjer jo je policist zamenjal za lahkoživko, saj so bile take ženske pogost prizor v okolici hotela. »Rekel mi je, zakaj niste povedali, da ste Elda Viler.« Pa sem odvrnila: »Pa kako bi, če mi sploh ni dal besede!« je v smehu povedala.
Ganljiva pa je tudi njena izkušnja z operacijo glasilk po dolgi turneji, ki jo je skoraj stala kariere. Z disciplino in vztrajnostjo se je po večtedenskem zdravljenju vrnila na oder. »Moj zdravnik je bil navdušen nad mojo predanostjo navodilom, celo primerjal me je s Terezo Kesovijo. To je bil kompliment za oba,« je dejala.
V svoji zgodbi je poudarila, kako pomembno vlogo je igrala družina. »Moj oče je igral harmoniko, mama pa je bila odlična pevka,« je povedala in se spomnila, kako so domači sprva dvomili o njeni glasbeni poti. Dedek pa je bil tisti, ki ji je dal zagon, rekoč: »Pusti jo, naj gre v svet.«
S spoštovanjem se je spomnila tudi svojih glasbenih kolegic Majde Sepe in Marjane Držaj, ki sta jo navdihovali. »Majda je bila bolj mila, Marjana pa odprta in preprosta,« je opisala ter dodala, da so ostali lepi spomini in posnetki popevk, ki so jih pele skupaj.
Večer se je zaključil s predstavitvijo knjige Elda – Ni samo glas, je nek notranji naboj. Knjiga razkriva njene manj znane plati, vključno s težkimi trenutki, ki jih je premagala z močjo in vero vase. Direktorica knjižnice je ob tem izrazila hvaležnost za Eldino prisotnost: »S tem večerom smo začeli sezono z glasbo, besedami in navdihom. Elda je prava ambasadorka kulture in človečnosti. Skozi njene zgodbe se lahko vsak prepozna in najde navdih za svoje življenje.«
Elda Viler je dogodek zaključila z mislijo: »Pojem iz srca, ker pesem zdravi. Ljubezen in glasba sta moji največji darili, ki jih delim z ljudmi.«
Vabimo vas, da si ogledate videoposnetek dogodka: