Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Zaključen dvoletni projekt za trajnostno porabo kave v Evropi


Pri Razvojni agenciji Sotla so zaključili s projektom Ecoffee Consumers. V partnerstvu z organizacijami iz Madžarske, Cipra, Portugalske, Nizozemske, Slovenije in Grčije je pobuda, financirana skozi program Erasmus+ dve leti obravnavala okoljske pomisleke, povezane z odpadno kavo, tako da je potrošnike in lastnike kavarn opolnomočila za okolju prijazne odločitve.

Projekt Ecoffee Consumers z uradnim naslovom “Ustvarjanje ozaveščenih potrošnikov kave s trajnostnimi navadami za izboljšanje trajnostne industrije kave” si je prizadeval zmanjšati vpliv porabe kave na okolje s poudarkom na jedru dobavne verige kave – potrošnikih in obratih, ki strežejo kavo.

Pri RA Sotla so ob tem zapisali: “Ker se zavedamo, da vsaka skodelica kave prispeva k nastajanju odpadkov zaradi izrabljene kavne usedline, ki pri razgradnji sprošča škodljive pline, kot je metan, je bil cilj projekta zmanjšati količino odpadkov in spodbujati trajnostne prakse v skupnosti proizvajalcev kave.”

Po njihovem je projekt dosegel pomembne rezultate z zagotavljanjem digitalnih orodij in izobraževalnih virov, ki potrošnikom in podjetjem nudijo praktične in okolju prijazne rešitve:

  1. Inovativna aplikacija Ecoffee: razvita je bila posebna mobilna aplikacija, ki uporabnike nagrajuje za trajnostno izbiro kave. Uporabniki lahko s pomočjo igrifikacije pridobivajo značke za trajnostna dejanja, ki jih je mogoče zamenjati v sodelujočih kavarnah, kar spodbuja kulturo ekološko ozaveščenih kavnih navad. Učinek aplikacije se širi po šestih partnerskih državah, saj pritegne uporabnike in spodbuja skrb za okolje pri vsakodnevnem uživanju kave.
  2. Izobraževalni e-priročnik: v projektu je bil izdelan podroben e-priročnik z vpogledom v trajnostne kavne prakse. Vodnik, ki je na voljo v več jezikih, je dostopen vir za vse, ki si želijo privzeti trajnostne kavne navade. Zagotavlja uporabne nasvete in poudarja okoljske koristi premišljenega uživanja.
  3. Izobraževalni videoposnetki: kot aktivnost projekta je bilo za nadaljnje spodbujanje ekološko ozaveščenih praks pripravljenih pet videoposnetkov, ki so na voljo v različnih jezikih, da bi dosegli širše občinstvo. Videi zajemajo bistvene teme o trajnostni porabi kave s poudarkom na načelih krožnega gospodarstva in odgovornem ravnanju z odpadki za trajnostne proizvajalce kave. Videoposnetki so dostopni prek projektnega kanala YouTube in uporabnikom pomagajo pri praktični uporabi trajnostnih praks.

Raziskave in analize

V samem začetku projekta je bilo veliko energije vložene v razumevanje potreb in želja potrošnikov kave in lastnikov kavarn z natančnimi raziskavami na terenu in v pisarni. Z več kot 600 udeleženci so ankete in intervjuji zagotovili dragocene podatke o navadah pri uživanju kave in ugotovili vrzeli pri trajnostnih praksah. Te raziskave so bile podlaga za razvoj e-priročnika in učnih gradiv, ki so obravnavala ustrezna vprašanja trajnostne kulture pitja kave.

Dogodki in vključevanje skupnosti

Sodelujoči v projektu; foto: RA Sotla

Na oktobrskem zaključnem sestanku projekta v Solunu v Grčiji so bili poudarjeni skupni dosežki partnerstva in je bil to primeren vrhunec dveletnega predanega dela. Partnerji so pregledali rezultate projekta, si izmenjali zgodbe o uspehu in preučili načine, kako ohraniti zagon pobude Ecoffee Consumers tudi po njenem uradnem zaključku.

Kot promocijska aktivnost projekta je bil v vsaki od vključenih držav ob koncu projekta organiziran multiplikativni dogodek, na katerih so se predstavniki zainteresirane javnosti, lastniki kavarn in zagovorniki trajnosti, da bi spoznali bistvene mejnike projekta Ecoffee Consumers. Ti dogodki so bili platforma za predstavitev ugotovitev projekta in vključevanje lokalnih skupnosti v razprave o trajnostnem uživanju kave, pri čemer so udeležence spodbujali, da v svoje vsakdanje življenje uvedejo ekološko ozaveščene prakse.

RA Sotla je v Sloveniji organizirala dogodek, kjer so predstavili vse pridobitve projekta, udeleženci pa so spoznali rezultate mednarodnega sodelovanja, raziskovali funkcionalnosti mobilne aplikacije ter odkrili nove možnosti krožne ekonomije, z osredotočenjem na uporabo kavne usedline. Poseben poudarek dogodka je bilo inovativno slikanje z odpadno kavo, ki je prineslo svežo energijo in ustvarjalni navdih.

Trajni učinek in obeti za prihodnost

Projekt Ecoffee Consumers po njihovem pušča dediščino trajnosti, ki bo še naprej navdihovala pozitivne okoljske spremembe. Z zagotavljanjem dostopnih orodij in virov je opolnomočil novo generacijo ozaveščenih potrošnikov kave in podjetij, ki si prizadevajo zmanjšati količino odpadkov in prispevati k trajnostni kulturi kave.

Z uspešnim zaključkom projekta Ecoffee Consumers so sodelujoče organizacije optimistične glede nadaljnje rasti trajnostnih praks uživanja kave. Verjamejo, da bodo pridobljene izkušnje in razviti viri trajno vplivali na kavno industrijo in navdihnili druge skupnosti in tudi področja, da sprejmejo okolju prijazne navade za bolj zeleno prihodnost.

Za več informacij o projektu Ecoffee Consumers in dostop do izobraževalnih virov lahko obiščete spletno stran projekta Ecoffee Consumers (https://tudasalapitvany.hu/gb/ecoffee-2) ali spremljajte kanale družbenih medijev: Facebook: @ecoffeeconsumers, Instagram: @ecoffeeconsumers: @ecoffee_erasmus.