S tem naslovom je bil na današnji dan pred 50 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Nenehno padanje izpod temnih oblakov je vseskozi ustvarjalo bojazen in pesimizem med delavci temeljne organizacije združenega dela Kmetijstvo v Šmarju pri Jelšah. Nič bolje pa se niso počutili v sami upravi. Vse je kazalo, da bo letina v vinogradih in sadovnjakih izredno slaba, da ne bo mogoče pobrati pridelka, da bo izguba očitna. Po zadnjih ocenah, sedaj, ko je že jasno, kako in kaj, pa vendarle ni tako. Poglejmo, kako stoje stvari.
Letina je letos v družbenem in pa, razumljivo, tudi v privatnem sektorju sicer res precej slabša od lanske, ni pa zastrašujoča. Izredno problematično je bilo že slabo vreme v času zorenja grozdja, zato bo kvaliteta grozdja nekoliko nižja, hkrati pa bo malce težje plasirati na trg to, kar se je nabralo. Tudi sama trgatev se je zavlekla za skoraj deset dni in v Šmarju predvidevajo, da bo trajala vse tja do prvega novembra. Problem zase je neprevoznost kolovozov. Skoraj polovico grozdja je ostalo doma neprodanega prav zaradi tega, ker niso mogli kmetje pripeljati pridelka do odkupnih mest.
Na kombinatu so predvideli za letošnjo leto odkup okoli 800 ton grozdja od kmetov, lastna proizvodnja pa je nekoliko manjša. Tega odkupa seveda ne bo mogoče realizirati, dobro pa je, da bo celotno letino odkupilo podjetje Slovenija vino Brežice. Cena bo nekje med 500 in 650 starih dinarjev. Zagotovljen je tako vsaj odkup, kar je bilo prenekatero leto slabše urejeno.
Po nekakšni trenutni oceni, kot rečeno, grozdje še ni obrano od kraja, je letošnja letina nekako za 15 odstotkov slabša od lanske. In kako je z ostalim sadjem? Šmarski kmetijci imajo precejšnjo plantažo cca 100 ha, kjer je slaba polovica dreves rodnih, ostalo pa ne.
Predvidevajo, da bodo nabrali okoli sto vagonov pridelka, s katerim ne bo problemov, zlasti ne s prodajo namiznega sadja, ker so solastniki hladilnic v Celju.
Bolj problematična so drugorazredna jabolka, za katera enostavno ni kupcev, industrijsko sadje pa bo šlo v mestinjski Vital, ki pa ga, resnici na ljubo, nerad sprejema zaradi objektivnih težav. Z drugimi besedami povedano – zaradi preslabe opremljenosti in nedokončanega objekta.
Do sedaj je bilo odkupljenih cca 100 ton od predvidenih 1000. Prevzem in odkup še bo zavlekel, že sedaj pa je jasno, da Vital ne bo zmogel sam prevzeti teh količin.
S kvantitativnega stališča gledano je letošnja letina po oceni kmetijcev v Šmarju v redu, upoštevaje seveda tudi jabolka, hruške in drugo sadje in ne samo grozdje. Zaradi povišan i a stroškov za reprodukcijski material ter drugih podražitev letošnja letina ne bo imela takšnega finančnega efekta kot lani. Slabšo finančno situacijo je povzročilo tudi znižanje cen za jabolka cca 100 dinarjev pri kilogramu, industrijska za 50. Edino grozdje je ostalo enako, le da ga je manj.