Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Ponkovljani za papeža


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

V teh dneh se številni Slovenci in tuji obiskovalci pripravljajo slovesno razglasitev prvega slovenskega svetnika, ki jo bo opravil na slovenski zemlji papež Janez Pavel II. V začetku tedna je bilo nad sto tisoč prijavljenih, veliko tudi iz naših krajev. Na Celjskem je še posebno zanimanje v rojstnem kraju prvega mariborskega škofa, narodnega buditelja in književnika Ponikvi pri Grobelnem. S Ponikve ter okolice je bilo v začetku tedna prijavljenih za pot v Maribor 340 romarjev in drugih udeležencev, ki se bodo odpravili na kraj zgodovinskega dogodka z vlakom. Posebni vlak za krajane Ponikve bo odpeljal s tamkajšnje železniške postaje ob 7.25 ter se bo nato ustavil še na postajališčih Ostrožno ter Dolga Gora.

Za papeža, ki bo razglasil prvega slovenskega svetnika, so pripravili ljudje ponkovskega kraja posebno darilo. Slomškova Ponikva, pod vodstvom župnika Mihe Hermana, mu bo podarila darilo štajerskih steklarskih mojstrov, slovečih po vsem svetu. Kaj bosta poglavarju rimskokatoliške cerkve in Vatikana izročila Ponkovljana Sonja Podkrajšek (ki vodi obiskovalce Sloma) in Janko Šibal (cerkveni ključar bližnje podružnice sv. Ožbalta, postavljene na Slomškovi zemlji)?

Gre za ročno izdelano ovalno kristalno posodo, ki spominja na zibelko ter so jo izdelali v steklarni v Rogaški Slatini. V njihovi enoti Dekor Kozje so jo umetniško obrusili ter vgravirali romantični motiv rojstne hiše na Slomu, s podobo ženice na polju ter kmečkega moža in otroka, ki sta se ob pozlačenem vaškem razpelu pokrižala. V Dekorjevem studiu Gry so pod vodstvom Francija Černelča zapisali tudi posvetilo: »Papežu Janezu Pavlu II. ob beatifikaciji Antona Martina Slomška. Slomškovi rojaki, Ponikva, Slovenija 1999« Pri tem je treba spomniti, da so Kozjani letos pripravili že darili Slovenije za predsednika ZDA Billa Clintona in soprogo Hillary, ročno izdelana kristalni šah in šatuljo za nakit. Ob Betnavskem gradu bo tudi precej udeležencev iz Celja, kjer je bil Slomšek najprej dijak ter pozneje opat. Na nekdanjega vzornega celjskega gimnazijca ter poznejšega vzgojitelja so včeraj opozorili v prostorih I. Gimnazije v Celje, kjer so pripravili priložnostno razstavo o njegovem življenju in delu ter krajši kulturni program. Iz Celja, kjer je bil Slomšek pozneje opat, je bilo v zadnjih dneh iz mestne župnije sv. Danijela prijavljenih približno tristo romarjev, iz vseh štirih v mestu ob Savinji približno tisoč. S celjske železniške postaje bo odpeljal posebni vlak ob 8.10. Tako kot povsod je mogoče povratno vozovnico za posebni vlak kupiti le v župnijskih uradih (stane 900 tolarjev).

Slomškova beatifikacija je prav tako posebnega pomena za vernike iz župnije Nova Cerkev, iz občine Vojnik, od koder je bilo v začetku tedna prijavljenih 215 romarjev, med njimi pevci. Slomšek je bil namreč dve leti kaplan v Novi Cerkvi ter je tam med drugim napisal ponarodelo pesem Glejte, že sonce zahaja. Prebivalci tega kraja trenutno obnavljajo veliko pokopališko kapelo, kjer je imel Slomšek nekoč nedeljsko šolo. V njej bo trajna predstavitev nedeljske šole, za katero skušajo pridobiti eksponate. Letos poleti so obnavljali notranjost kapele, ki jo želijo blagosloviti še letos. Na barvnih oknih bo upodobljen njihov nekdanji kaplan Slomšek.

V mali župniji Olimje pri Podčetrtku, kjer je imel Slomšek novo mašo, se je za pot v Maribor odločilo petdeset romarjev, ki se bodo odpeljali z avtobusom.

Slikar Slavko Jerič iz Rogaške Slatine je pripravil v svoji hišici na Sladki Gori, ob cesti proti Pečici, stalno razstavo likovnih del, ki prikazujejo Slomška, Slom in druge z njim povezane znamenitosti.

Slovenske železnice so za nedeljo, 19. septembra, prilagodile vozni red v notranjem prometu množičnemu dogodku v Mariboru, saj bo peljalo tja in nazaj kar 29 posebnih vlakov. Tako bo na Štajerskem spremenjen vozni red 19 rednih vlakov (vozili bodo nadomestni vlaki), v mednarodnem prometu pa sprememb ne bo.

Brane Jeranko, Novi tednik, 16. 9. 1999

*cena časopisa: 280 tolarjev