Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

V Loki pri Žusmu in Dobrini postavili in predstavili avtomatska defibrilatorja


V Loki pri Žusmu in Dobrini, ki sodita v skupno krajevno skupnost na jugovzhodu šentjurske občine, se lahko od nedavnega pohvalijo z dvema avtomatskima defibrilatorjema.

Za namestitev so se odločili na tamkajšnji krajevni skupnosti, sredstva pa je prispeval tudi občinski proračun.

Andraž Ogorevc med predstavitvijo; foto: FH

V obeh krajih so pripravil tudi javno predstavitev delovanja, ki jo je izvedel predstavnik podtjetja iHELP, Andraž Ogorevc. Podjetje je med drugim razvilo brezplačno aplikacijo mreže defibrilatorjev po Sloveniji.

Predstavitve v Dobrini, ki jo je organiziralo Društvo Izviri, se je udeležilo okoli 35 ljudi, na njej pa je bil tudi Franci Hrovatič, ki je poskrbel za fotoutrinke. Kot aktivni član krajevne organizacije Rdečega križa v Gorici pri Slivnici pa je za predstavitev dejal, da je bila izjemno zanimiva in poučna.

Kakšen pripomoček je defibrilator

Kot so zapisali na spletnem mestu Zdravstvenega doma Ajdovščina, je AED ali avtomatski zunanji defibrilator jnaprava, ki s pomočjo električnega sunka lahko ponovno požene srce in s tem tudi reši življenje. Naprava je enostavna in povsem varna, ter jo ob sledenju navodilom lahko uporablja vsakdo.

Sama uporaba defibrilatorja še ne rešuje življenja, je pa zelo koristen in priporočljiv dodatek k temeljnim postopkom oživljanja.

Mreža defibrilatorjev v naših krajih; vir foto: iHELP

Pri človeku, ki se je zgrudil na tla, najprej preverimo, če diha, in sicer tako, da k obrazu bolnika prislonimo uho in lice, da slišimo, čutimo, z očmi pa gledamo, če se prsni koš dviga. Če bolnik diha, ga damo v položaj za nezavestnega, če ne diha, takoj pokličemo pomoč na 112 in povemo:

  • kdo kliče,
  • kaj se je zgodilo,
  • kje se je zgodilo,
  • kdaj se je zgodilo,
  • koliko je poškodovanih,
  • kakšno pomoč potrebujemo.

Takoj ko smo ugotovili, da oboleli ne diha, in smo poklicali pomoč, pričnemo s temeljnimi postopki oživljanja: 30 masaž : 2 vpiha. Zelo priporočljiva je uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorja. Če je le-ta na voljo v bližini, prosimo nekoga, da nam ga prinese. Pred začetkom si nataknemo rokavice za enkratno uporabo! Ko odpremo AED, nam aparat takoj prične dajati govorna navodila, kaj je potrebno storiti.