Trajnostni, zeleni prehod je trenutni trendovski hit, ki se ga skušajo držati vsa podjetja z željo po dobrem javnem imidžu, ter seveda z namero, da s svojo dejavnostjo čim manj škodijo okolju in podnebju.
Med naprednejšimi v svoji stroki na tem področju je nedvomno slatinska gradbena skupina GIC. V maju tako v obrtni coni odpirajo novo, “samoučečo” betonarno, Rogaška Slatina in z njo Slovenija pa bo dobila tudi prvi Mednarodni center za trajnostno gradnjo.
Nedavno smo poročali o odprtju novega mostu v industrijski coni Negonje, ki bo omogočil nadaljnjo rast slatinskega podjetništva, predvsem pa ene najmočnejših gradbenih skupin v Sloveniji, skupine GIC, ki jo od konca prejšnjega leta vodi Rok Cajzek, sin ustanovitelja in lastnika, Ivana Cazka.
Najprej poglejmo, kaj nastaja onkraj novega mostu, ki povezuje obvoznico z zgornjim delom industrijske cone Negonje.
Zemljišča na tem delu ima v lasti ravno skupina GIC. V tretjini obrtne cone je locirano hčerinsko podjetje GIC-a, IPI, ki se, ob nizkih gradnjah, ukvarja s sanacijo avtocestnih dilatacij, dela mostove in menjuje ležišča na viaduktnih premostitvah, za kar ima pogodbo z DARS-om. Imajo okoli 20 zaposlenih, letno ustvarijo okoli 10 milijonov prometa, v letu 2022 so prikazali 1,4 milijone čistega dobička.
Drugi pomemben objekt v tem delu obrtne cone je povsem nova in sodobna betonarna, ki jo slovesno odpirajo v petek, 10. maja. Kot nam je povedal Ivan Cajzek, gre za eno najsodobnejših betonarn v državi. Gre za “inteligentno,” smoučečo betonarno, ki bo po njegovih besedah pomembno vplivala pri zeleni gradnji, oziroma manjšem ogljičnem odtisu v naravi z uporabo sodobnih tehnik in materialov.
Na tretjem delu 3 hektarjev velike cone bodo gradili še skladiščni prostor ter dodali še novo vsebino, o kateri Ivan Cajzek še ni hotel govoriti
V skupini GIC bodo širili cono v zaključne vsebine, dodajajo tudi zeleni green deal, zunanje zasaditve, in čebelnjak.
Do naslednjega leta še Mednarodni center za trajnostno gradnjo
Konec aprila so v skupini GIC napovedali še, da bodo v središču Rogaške Slatine gradili nov izjemen objekt, in sicer inovacijsko-razvojni laboratorij in demonstracijski center trajnostne gradnje, s katerim nameravajo prispevati h krepitvi celotne gradbene panoge v Sloveniji in širše.
Mednarodni center za trajnostno gradnjo bo zgrajen po smernicah celovite trajnostne gradnje, gradbenim podjetjem pa bo omogočal hitreje izpolniti kriterije za celovito trajnostno gradnjo.
Prikaz gradnje slednjega je v spodnjem videu: