Eno najuspešnejših podjetij Kozjanskega in Obsotelja in Slovenije nasploh na področju gozdarskih strojev, Tajfun s Planine pri Sevnici, ima ambicijo izkoristiti enormen potencial ameriškega trga. Tajfun že zdaj 91 % svojega prometa ustvari v tujini, pri čemer je najpomembnejši partner Nemčija. A s hčerinskim podjetjem v ZDA osvajajo tudi specifičen gozdarski trg največje ekonomije sveta.
Kako vreden poslovni partner Američanom so, je pokazal obisk ameriške veleposlanice v Sloveniji, Jamie Harpootlian, in gospodarskega atašeja, Onejina Wuja, v podjetju na Planini pri Sevnici.
Tajfun Planina kot hitro rastoče podjetje na področju gospodarskih strojev širi obzorja svojih poslovnih partnerstev širom sveta. V Sloveniji ustvarijo manj kot desetino prometa, že dolgo pa so najuspešnejši v Nemčiji, kjer so že dosegli zavidljivo stopnjo stabilnosti in prepoznavnosti. Kot pravijo pri Tajfunu, se na nemškem trgu osredotočajo na nadaljnji razvoj in ponudbo inovativnih izdelkov.
Po drugi strani pa zanje ZDA predstavljajo trg z velikanskim neizkoriščenim potencialom. “V luči tega smo v ZDA ustanovili hčerinsko podjetje, ki se intenzivno ukvarja s širjenjem naše blagovne znamke in iskanjem novih poslovnih priložnosti,” o ambicijah čez lužo pove predstavnica podjetja, Ksenija Rajh. Čeprav je prodaja v Nemčiji že dobro uveljavljena, pa ZDA za Tajfun predstavlja dinamično okolje, kjer morajo še utrditi svoj položaj in razviti svoj tržni potencial.
Na obisku najvišja predstavnica ZDA v Sloveniji
Na “pogovor z ekipo Tajfun Planina o tehnologiji, inovacijah in priložnostih za sodelovanje na področju trajnostnega gozdarstva,” kot so zapisali na FB profilu ameriške embasade v Ljubljani, se je v torek na Planini pri Sevnici oglasila veleposlanica ZDA v Sloveniji, Jamie L. Harpootlian. Spremljal jo je gospodarski ataše ZDA pri nas, Onejin Wu, ki je Tajfun obiskal že kdaj prej, medtem ko je bila ambasadorka na Planini prvič.
Kot so o obisku sporočili s Tajfuna, je bil namen Američanov predvsem bolje spoznati njihovo podjetje, dejavnost ter predanost k trajnostnemu in skrbnemu ravnanju z gozdovi. “Poleg tega pa smo razpravljali tudi o možnostih sodelovanja in krepitve naše dejavnosti na ameriškem trgu. S prisotnostjo na ameriškem trgu preko naše podružnice Tajfun USA že prispevamo k lokalni ekonomiji in si to sodelovanje želimo še poglobiti,” so zapisali pri Tajfunu.
V sklopu obiska je veleposlanica obiskala Grad Planina, kjer so jo tudi gostili. “Omejili smo se na predstavitev našega podjetja, izmenjavo idej ter pogovoru o možnostih sodelovanja, zato si je ogledala zgolj grad,” dodajajo v Tajfunu.
Delo v gozdarstvu preko luže drugačno kot pri nas
In za katere Tajfunove izdelke v ZDA vlada največje zanimanje? V podjetju pravijo, da za rezalno-cepilne stroje RCA. Ob tem izpostavljajo, da se delo v gozdarstvu v Združenih državah Amerike precej razlikuje od evropske prakse, kar se odraža tudi v specifičnih potrebah kupcev po strojni mehanizaciji.
“Tem potrebam se je treba prilagoditi ne samo v tehničnem smislu, temveč moramo upoštevati tudi drugačen način razmišljanja ameriških kupcev in njihove nakupne navade. Ta kulturna in poslovna različnost zahteva od nas, da pristopimo h komuniciranju na popolnoma prilagojen način, ki bo odražal razumevanje in spoštovanje lokalnega tržnega okolja,” situacijo opisuje Ksenija Rajh. Ter dodaja, da se skozi ta proces “ne samo približujemo kupcem, temveč tudi gradimo močnejšo prisotnost na ameriškem trgu, kar bo temelj za nadaljnji razvoj in uspeh naše blagovne znamke.”
Da v Tajfunu vedo, kaj počnejo, kaže tudi konstantna rast prihodkov podjetja in števila zaposlenih. V letu 2022 so skorajda že dosegli 50 milijonov evrov prometa, številke pred tedni zaključenega poslovnega leta 2023 pa bodo nedvomno še višje.