Na letnem zboru Čebelarske zveze Slovenije so podelili tudi priznanja in med prejemniki najvišjih se je tokrat znašel dr. Peter Kozmus iz Pilštanja. Podeljeno mu je bilo najvišje odlikovanje Antona Janše, I. stopnje.
Kozmus je čebelarski strokovnjak, raziskovalec, predavatelj, predsednik Sveta za čebelarstvo na Ministrstvu za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano, v letu 2017 pa je bil izvoljen tudi za podpredsednika Svetovne čebelarske organizacije Apimondia.
Njegovo delo vključuje delo na področju čebelarstva v Sloveniji in v tujini. Svetovna čebelarska javnost ga je prvič spoznala leta 2003, ko je bil generalni sekretar največjega čebelarskega kongresa Apimondia, ki je potekal v Sloveniji.
Od takrat naprej sodeluje v številnih čebelarskih združenjih in se udeležuje različnih mednarodnih dogodkov (Argentina, Avstrija, Bangladeš, Belgija, Bolgarija, Čile, Finska, Francija, Hrvaška, Indija, Irska, Italija, Južna Koreja, Kazahstan, Malta, Norveška, Poljska, Srbija, Savdska Arabija, Turčija, Ukrajina, ZDA, Združeni arabski emirati). Vabljen je na številne tuje dogodke po svetu ki jih organizirajo različne organizacije in naša veleposlaništva, zato trenutno velja za našega največjega ambasadorja čebelarstva. Poleg tega sodeluje s številnimi tujimi novinarji, ki pišejo prispevke o slovenskem čebelarstvu in na ta način sodeluje pri dvigovanju ugleda slovenskega čebelarstva.
Od leta 2007 do 2014 je bil zaposlen na Kmetijskem inštitutu Slovenije, kjer je izvajal predvsem strokovne naloge v povezavi s čebelarstvom. Od leta 2014 je zaposlen na Čebelarski zvezi Slovenije, kjer je strokovni vodja rejskega programa za kranjsko čebelo. Od leta 2011 je vodja ukrepa Menjava čebeljih matic, katerega glavni namen je ohranitev kranjske čebele v Sloveniji. Je soavtor več kot 200 znanstvenih, strokovnih in poljudnih prispevkov s področja čebel, čmrljev in opraševanja. Poleg tega je soavtor knjig: Čebelarjenje za vsakogar, Čmrlji v Sloveniji in Brez čebel ne bo življenja.
V zadnjem obdobju je opravil veliko dela v povezavi z razglasitvijo svetovnega dne čebel. Njegovo delo je bilo povezano zlasti s strokovnimi obrazložitvami, zakaj čebele potrebujejo svoj dan). Združeni narodi so predlog razglasili v decembru 2017 v New Yorku. Svoje poslanstvo na to temo nadaljuje s predlogi, kako naj bodo praznovanja organizirana v Sloveniji in po svetu, da bo namen svetovnega dne čebel čim bolje in hitreje uresničen v smislu izboljšanja pogojev za preživetje čebel. Poleg tega vsako leto aktivno sodeluje pri razpisu in izboru nagrajenca za priznanje “zlata čebela”, s katero Slovenija nagrajuje najbolj prepoznavne projekte na področju čebelarstva.
Kot je zapisal predsednik Čebelerskega društva Podčetrtek, Janez Žan Ilek, ga slovenski čebelarji najbolje poznajo preko predavanj, ki jih izvaja na temo vzreje matic in osnovne odbire, preko strokovnih prispevkov, ki jih piše v reviji Slovenski čebelar in preko njegovega čebelarstva, kjer ima urejen čebelarski turizem in tako tudi po tej liniji s sprejemom številnih obiskovalcev informira obiskovalce o pomenu čebel.
Čebelari od leta 1992. Na začetku je bil član ČD Laško, po preselitvi leta 2009 na Pilštanj pa je član ČD Podčetrtek. V domačem kraju se vključuje v turistično ponudbo kraja in si prizadeva za razvoj turizma v svoji občini Kozje.