Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Kmečki upori na Kozjanskem skozi strip


Pred tednom dni je Kulturno društvo Lesično – Pilštanj v sodelovanju s Turističnim društvom Pilštanj in OŠ Lesično pripravilo literarni večer z ljubljanskim striparjem Jakobom Klemenčičem.

Z njim so v preteklem letu po knjižni predlogi Januša Golca ter v sodelovanju s Forumom Ljubljana soustvarili zgodovinski strip Trojno gorje. Naslov poudarja težko obdobje kmečkih uporov, turških vpadov in kuge v 16. stoletju na Kozjanskem.

Strip je nastal ob bližajoči se 450. obletnici hrvaško-slovenskega kmečkega upora.

Predsednica KD Lesično – Pilštanj, Nives Kostevc Arzenšek, je z avtorjem vodila pogovor o nastajanju stripa. Glasbeni gostje so bili domačini Pilštanjski gospodarji, ki so s pesmimi Pilštanjska himna, Kovači smo in Puntarska pesem soustvarili zgodovinsko vzdušje predstavitve.

Osmošolci OŠ Lesično so pod mentorstvom Lidije Kotnik Klaužer po stripovski predlogi posneli dramatizacijo ter jo delno tudi odigrali pred gledalci. Otroci so tudi sami narisali stripe pod mentorstvom razredničark in likovne pedagoginje Milojke Drobne ter z njimi obogatili sceno prireditve.

Gostu se je zahvalila tudi Andreja Kozmus, predsednica Turističnega društva Pilštanj, pri čemer je opisala potek prijetnega sodelovanja društva z avtorjem od prve ideje pred letom in pol do tega večera. Avtorja so člani TD Pilštanj pred začetkom sodelovanja popeljali po Pilštanju in bližnjih krajih, da se je seznanil s pokrajino in v strip laže ujel duh časa.

Klemenčič je torej sledil knjižni predlogi, ki pa ne sledi vedno zgodovinopisju in je pisana kot kronika, zato jo je moral dramatizirati, si zamisliti zanimive dialoge in dogodke.

Veliko truda in časa je vložil v raziskovanje avtentične kostumografije svojih junakov in scenografije dogodkov, da bi dal bralcu čim boljši občutek kraja in časa. Med junaki stripa je izpostavil ključavničarja Pavla Šterca, ki je bil eden od vodij hrvaško-slovenskega kmečkega upora leta 1573. Njegova zaročenka je bila gostilničarka Pištelakova Ema s Pilštanja, ki je v stripu predstavljena kot neustrašna herojinja. Ema in Pavel sta sicer v Golčevi knjigi precej enodimenzionalna lika: brezmadežna, polna kreposti in brez vsake napake. Zato jima je avtor dodal nekaj »človeških« slabosti: pri Emi je potenciral občutek krivde in verski fanatizem, pri Štercu pa neodgovorno pustolovstvo. Klemenčiču je sicer najbolj pri srcu junak Belakov Andrej, nerodni Štercov pomočnik in hkrati edini značajsko kolikor toliko otipljiv protagonist.

Jakob Klemenčič je sicer priučen umetnostni zgodovinar, dela v knjižnici, nima formalne likovne izobrazbe. Objavljenih ima 59 del v 78 publikacijah. Od domačih striparjev ima najraje Zorana Smiljanića ter Tomaža Lavriča, od pokojnih pa mu je zelo všeč risba Marjana Amaliettija. Od tujih ga navdušujeta Francoz Jacques Tardi ter angleška avtorica Posy Simmonds.

Avtor si želi, da bi po stripu segali tudi mlajši bralci, čeprav se zaveda, da obstaja močna konkurenca »instantno dinamičnih in za konzumacijo lažjih vizualnih digitalnih vsebin« za mlade. Verjame pa, da ima strip kot edinstvena zveza literarnega in vizualnega nenavaden šarm in zato ostaja zanimiv za vse generacije.

Veronika Gradišek; foto: Lidija Kotnik Klaužer