Včeraj je bilo opraljenih skupaj 9.743 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 520 okužb, kar je več kot prejšnji teden, ko jih je bilo 383.
Po podatkih NIJZ-ja je skupno število potrjeno okuženih preseglo 200 tisoč. Doslej smo tako v Sloveniji potrdili skupaj 200.375 okužb (94.067 moških, 106.294 žensk).
Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije se je povišalo na 10.294 (včeraj 10.227) aktivno okuženih.
Opravljenih je bilo 6.759 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 2.984 molekularnih PCR testov, ki so potrdili 520 okužb z deležem pozitivnih izvidov 17,4 %.
7-dnevno povprečno število potrjeno okuženih se je po nekaj dneh padanja ponovno povišalo in je trenutno 700 okuženih oseb (za rumeno fazo mora biti to povprečje 600 okuženih oseb).
Tudi število hospitaliziranih se je po petih dneh padanja tokrat povišalo. Hospitaliziranih je 438 covidnih bolnikov. 83 od teh je na intenzivni negi.
Včeraj je umrlo 5 bolnikov obolelih za covidom-19. Od začetka epidemije je skupaj umrlo 3.934 covidnih bolnikov.
V savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 42 okužb (pred tednom dni 32).
Poudarki:
- statistični podatki na regijski in državni ravni
- včerajšnjega cepljenja šolnikov v Celju se je udeležilo približno 30 % manj od vseh, ki so izkazali interes, več v novici tukaj
- nova poročila o težavah po cepljenju z AstraZeneco na Norveškem
Epidemiološko stanje na Celjskem
V naši savinjski regiji se je 7-dnevno povprečno število okuženih že drugi dan zapored nekoliko povišalo in znaša 85 okuženih (včeraj 84).
V zadnjih 7 dneh je bilo v savinjski regiji potrjenih 595 (+10 glede na včeraj) okužb s SARS-CoV-2, v zadnjih 14 dneh pa 1.227 (+/-0 glede na včeraj) okužb. 14-dnevna incidenca v savinjski regiji znaša 474,9 in je nižja od incidence na državni ravni (488,0).
V posavski regiji, kamor spada edina občina Kozjanskega in Obsotelja Bistrica ob Sotli (včeraj brez okužb), se je 7-dnevno povprečno število okuženih oseb ponovno nekoliko poslabšalo in je trenutno 15 (včeraj 14).
V Splošni bolnišnici Celje se zdravi 43 covidnih bolnikov (1 več kot dan prej). 9 izmed vseh bolnikov s covidom-19 je na intenzivni negi. V SB Celje so včeraj sprejeli 3 covidna bolnika, v domačo oskrbo so jih odpustili 1. V celjski bolnišnici je včeraj umrl 1 covidni bolnik. Skupaj je v celjski bolnišnici doslej umrlo 391 bolnikov obolelih za covidom-19.
Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 42 okužb (prejšnji teden 32 okužb). Največ jih je bilo v občini Celje 12, sledijo Velenje 11, Šentjur 6, Kozje 2, Rogaška Slatina 2, Slovenske Konjice 2, Šoštanj 2, Prebold 1, Šmarje pri Jelšah 1, Vitanje 1, Zreče 1, Žalec 1.
Iz Celja poročajo o nekaj stranskih učinkih po cepljenju šolnikov
Potem, ko so se pri 26 učiteljiv velenjske šole prejšnji teden pojavili stranski učinki, zaradi česar je na tej šoli odpadel pouk, so pri večini stranski učinki že izzveneli, zato se jih 22 v ponedeljek vrača na delo, štirje zaposleni pa imajo še vedno vročino.
Posamezni primeri povišane telesne temperature in glavobola naj bi se pojavili tudi pri nekaterih celjskih šolnikih, ki so bili cepljeni včeraj. V Celju se je včeraj cepilo približno 600 učiteljev in vzgojiteljev, več tukaj. Kot sicer poudarjajo strokovnjaki, so stranski učinki po cepljenju pričakovani in opisani v protokolu pri uporabi cepiva AstraZeneca.
Nova poročila o težavah po cepljenju z AstraZeneco na Norveškem
Z Norveške medtem prihajajo poročila o treh mlajših odraslih, pri katerih je po cepljenju s cepivom AstraZenece prišlo do krvnih strdkov ali možganskih krvavitev. Vsi trije so morali na zdravljenje v bolnišnico. O nekaj podobnih primerih poročajo tudi iz drugih evropskih držav. Za zdaj sicer še ni dokazov o povezavi s cepivom. Strokovnjaki kljub temu pozivajo vse mlajše od 50 let, ki se po cepljenju počutijo slabo ali se jim pod kožo pojavijo večje modre lise in podkožne pike, da se zglasijo pri zdravniku.
Evropska agencija za zdravila (EMA) je sicer pred dnevi poudarila, da tveganje za nastanek krvnega strdka pri cepljenih ni večje kot v splošni populaciji. Pričakovana mesečna pojavnost pri starejših od 80 let je 1097 primerov na milijon ljudi in nato pada s starostjo. Pogostost v splošni populaciji pa je od 100 do 200 primerov na milijon ljudi. Težave zaradi krvnih strdkov se sicer pogosto pojavljajo tudi pri prebolevanju covida-19.
Tudi proizvajalec cepiva trdi, da je cepivo varno.
Epidemiološko stanje na nacionalni ravni
V Sloveniji je bilo včeraj potrjeno okuženih 520 oseb, pred tednom dni pa je bilo potrjenih 383 okužb. Epidemiološka slika na nacionalni ravni glede 7-dnevnega povprečnega števila okuženih oseb se je tako po nekajdnevnem izboljšanju ponovno nekoliko poslabšala. Prav tako se je po petih dneh povišalo število hospitaliziranih, a je to še vedno globoko v “rumenem območju” s pod 500 covidnimi bolniki po bolnišnicah. V rumeni fazi se odprejo vse šole in fakultete, študentski in dijaški domovi, preostale servisne dejavnosti, odpravi se policijska ura, itd., bi lahko glede na trenutni potek prišla kasneje, kot je bilo napovedano še pred dnevi, ko je kazalo na rumeno fazo v začetku marca.
Včeraj je umrlo 5 bolnikov obolelih za covidom-19. Od začetka epidemije pa je skupaj umrlo 3.934 covidnih bolnikov.
7-dnevno povprečje potrjeno okuženih je po podatkih covid-19 sledilnika na državni ravni 700 okuženih oseb (včeraj 681), po podatkih NIJZ-a, ki ne vključujejo tujih državljanov in neznanih okužb pa 697 (včeraj 678). 14-dnevna incidenca na ravni države znaša 488,0.
Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v slovenskih bolnišnicah se je včeraj povečalo za 7. Sprejetih je bilo 30 covid bolniki (18 manj kot dan prej). V domačo oskrbo so odpustili 18 bolnikov oz. 33 manj kot dan prej. V bolnišnicah je umrlo 5 bolnikov obolelih za covidom-19 (1 na intenzivnem oddelku). V intenzivni enoti se zdravi en covidni bolnik manj kot dan prej.
Trenutno je hospitaliziranih 438 covidnih bolnikov. Na intenzivni negi se jih zdravi 83.
Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije se je povišalo in znaša 10.294 aktivno okuženih.
Na dan 13. marca je bilo v Sloveniji cepljenih že 174.223 oseb oz. 8,3 % vseh državljanov Slovenije. Od teh je drugi odmerek prejelo 83.801.