Včeraj je bilo opraljenih skupaj 23.097 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi testov so potrdili skupno 1.005 okužb, kar je več kot prejšnji petek, ko je bilo potrjenih 983 okužb. Posledično se je epidemiološka slika na nacionalni ravni poslabšala že tretji dan zapored.
Opravljenih je bilo 4.458 PCR testov, ki so potrdili 850 okužb z deležem pozitivnih izvidov 16,6 %.
Opravljenih je bilo 18.639 hitrih antigenskih testov (HAGT), ki pa so potrdili 263 okužb z deležom pozitivnih izvidov 1,4 %.
Včeraj je umrlo 13 bolnikov obolelih za covidom-19. Vsi covidni bolniki so umrli v bolnišnicah. Že tretji zapored torej ni bilo zabeležinih smrti izven bolnišnic. Od začetka epidemije pa je skupaj umrlo 3705 covidnih bolnikov.
Hospitaliziranih je 739 covidnih bolnikov, 149 od teh na intenzivni negi. Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je padlo na 13.195 oseb.
V savinjski regiji so bile včeraj potrjene 103 okužbe (prejšnji teden 124). V regiji se je posledično 7-dnevno povprečno število okuženih oseb nekoliko izboljšalo. Največ okužb v regiji je bilo potrjenih v občini Celje in sicer 26.
Poudarki:
- statistični podatki na regijski in državni ravni
- od danes je na notranjih schengenskih mejah možen vstop v državo na vseh mejnih prehodih, ne le na kontrolnih točkah (te je vlada ukinila); za vstop v državo izven schengenskega območja se pogoji ne spreminjajo
Epidemiološko stanje na Celjskem
V naši savinjski regiji se je 7-dnevno povprečno število okuženih po treh dneh rahle rasti ponovno znižalo in trenutno znaša 87 (včeraj 90). V zadnjih 7 dneh je bilo v savinjski regiji potrjenih 611 okužb s SARS-CoV-2.
Posavska regija, kamor spada edina občina Kozjanskega in Obsotelja Bistrica ob Sotli (včeraj ponovno brez okužb), ki se je pred dnevi prav tako obarvala oranžno je ponovno nekoliko popravila epidemiološko sliko. 7-dnevno povprečno število okuženih je namreč 35 oseb (včeraj 36), pogoj za oranžno fazo glede na nacionalni načrt je 37. Bistrica ob Sotli se sicer nahaja na meji med posavsko in savinjsko statistično regijo. Tudi osnutek zakona o pokrajinah, ki jih bomo v Sloveniji dobili v prihodnosti, predvideva, da bi bila Bistrica ob Sotli del Zasavsko-posavske pokrajine. V Bistrici ob Sotli bo zato te dni potekalo posvetovalno glasovanje občanov o tem, ali naj se Bistrica ob Sotli priključi Savinjski pokrajini ali Zasavsko-posavski pokrajini. Več o tem v novici tukaj.
V Savinjski regiji je bilo v zadnjih 14 dneh potrjenih 1392 okužb. 14-dnevno število okuženih na 100.000 prebivalcev v savinjski regiji pa je 539, kar našo regijo še naprej uvršča med regije z najboljšo epidemiološko sliko oz. takoj za zasavsko regijo. 7-dnevno povprečno število okuženih na 100.000 prebivalcev pa je v savinjskio regiji 33,8 oseb.
V Splošni bolnišnici Celje se zdravi 75 covidnih bolnikov (9 manj kot dan prej), kar je najmanj hospitaliziranih po 27. oktobru 2020, ko jih je bilo 73. 14 izmed vseh bolnikov s covidom-19 je na intenzivni negi. V SB Celje so včeraj sprejeli 3 covidne bolnike, v domačo oskrbo so jih odpustili 10. V celjski bolnišnici včeraj sta včeraj umrla 2 bolnika z boleznijo covid-19. Skupaj je v celjski bolnišnici doslej umrlo 363 bolnikov obolelih za covidom-19.
Hvala podjetju KLS Ljubno d.o.o., za donacijo UVD robota. Robot predstavlja novejši pristop k dezinfekciji prostorov ter dodano vrednost pri zagotavljanju varnosti pacientov in zaposlenih. Je dobrodošel pomočnik pri obvladovanju tveganja za prenos vseh vrst okužb. Hvala vam. ?? pic.twitter.com/OFzj31c7Bq
— SB Celje (@CeljeSb) February 12, 2021
Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 103 okužb (prejšnji teden 124). Največ v občini Celje 22, sledijo Žalec 16, Velenje 15, Šmarje pri Jelšah 8, Rogaška Slatina 6, Šentjur 6, Vojnik 6, Laško 3, Ljubno 3, Rogatec 3, Šmartno ob Paki 3, Nazarje 2, Braslovče 1, Gornji Grad 1, Mozirje 1, Podčetrtek 1, Polzela 1, Slovenske Konjice 1, Šoštanj 1, Štore 1, Vransko 1, Zreče 1.
Epidemiološko stanje na nacionalni ravni
V Sloveniji je bilo včeraj potrjeno okuženih 1.005 oseb (PCR: 742, HAGT: 263), kar je več kot prejšnji petek, ko je bilo potrjenih 983 okužb. Posledično se je epidemiološka slika na nacionalni ravni že tretji dan zapored nekoliko poslabšala.
7-dnevno povprečje potrjeno okuženih se je po podatkih covid-19 sledilnika na državni ravni drugi dan zapored povišalo in sicer na trenutnih 852 okuženih (včeraj 848), po podatkih NIJZ-a, ki ne vključujejo tujih državljanov in neznanih okužb pa 846.
Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v slovenskih bolnišnicah se je včeraj zmanjšalo za 50. Sprejetih je bilo 60 covid bolniki (11 več kot dan prej). V domačo oskrbo so odpustili 97 bolnikov oz. 24 več kot dan prej. V bolnišnicah je umrlo 13 bolnikov obolelih za covidom-19 (3 na intenzivnem oddelku). Že tretji dan zapored so bile tako vse dnevne covid smrti zabeležene znotraj slovenskih bolnišnicah in nobene zunaj njih (v domovih za starejše, na domu,…). V intenzivni enoti se zdravi 6 covidnih bolnikov manj kot dan prej.
Trenutno je hospitaliziranih 739 covidnih bolnikov, kar je najmanj po 30. oktobru, ko je bilo v bolnišnicah 703 covidnih bolnikov. Na intenzivni negi se jih zdravi 149.
Včeraj je skupaj umrlo 13 bolnikov obolelih za covidom-19. Od začetka epidemije pa je skupaj umrlo 3705 covidnih bolnikov.
Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je padlo na 13.195 oseb.
Po podatkih covid sledilnika je bilo na dan 12. februar v Sloveniji cepljenih 69.912 oseb 3,3 odstotke vseh državljanov Slovenije. Od teh je drugi odmerek prejelo že 47.340 oseb.
Vlada včeraj potrdila sproščanje ukrepov
Vlada je v četrtek predstavila načrt sproščanja ukrepov, ki bodo po večini veljali od ponedeljka naprej. Ukrep, ki vstopa v veljavo že danes pa sprošča pogoje za vstop v Slovenijo. Od danes je namreč mogoče iz Avstrije, Italije in Madžarske v Slovenijo vstopiti na vseh cestnih in železniških povezavah. Doslej je bilo mogoče v notranjih schengenskih mejah v državo vstopati le na desetih kontrolnih točkah Pogoj je še vedno negativni izvid testa na okužbo s SARS-CoV-2 oz. potrdilo o prejetem drugem odmerku cepiva ali zdravniško dokazilo, da ste preboleli bolezen covid-19.
Pogoji za vstop v Slovenijo iz schengenskega območja se niso spremenili. Za vse, ki pridejo iz držav na rdečem seznamu je tako še vedno obvezna karantena na domu, čemur se je mogoče izogniti s predložitvijo negativnega izvida PCR testa na koronavirus, ki ni starejši od 48 ur oz. negativnega hitrega antigenskega testa, ki ni starejši od 24 ur. Test mora biti opravljen v državi članici EU-ja ali schengenskega območja.
V ponedeljek pa se med drugim v šole vračajo vsi osnovnošolci ter dijaki zadnjih letnikovc, dovoljeno bo gibanje med občinami in regijami, dovoljeno bo zbiranje do 10 ljudi, dovoljene bodo brezkontaktne športne dejavnosti, itd., policijska ura pa ostaja do rumene faze. Vse podrobnosti sproščanja najdete v novici tukaj.