Količina nastalih komunalnih odpadkov¹ se v Sloveniji iz leta v leto povečuje. Podatki kažejo, da se je količina teh med letom 2014 in 2018 v Sloveniji povečala za 15 % oz. 133.293 ton.
V občinah Kozjanskega in Obsotelja smo glede ustvarjanja odpadkov pod slovenskim povprečjem. Pridelamo namreč med 80 in 171 kilogramov komunalnih odpadkov manj od povprečnega Slovenca.
V Sloveniji se je količina vseh nastalih komunalnih odpadkov med leti 2014 in 2018 povečala za kar 15 % oz. 133.293 ton. V letih med 2014 in 2018 se je povečala tudi količina odpadkov, zbranih z javnim odvozom. V nasprotju s tem trendom, pa se je količina odloženih komunalnih odpadkov² po letu 2015 drastično zmanjšala. Razlog za takšen zasuk tiči v spremembi zakonodaje, političnih instrumentih in vzpostavitvi centrov za ravnanje s komunalnimi odpadki, kar je povzročilo boljše ločeno zbiranje ter obdelava vseh mešanih komunalnih odpadkov pred njihovim odlaganjem ter posledično večji odstotek predelanih komunalnih odpadkov.
Koliko odpadkov ustvarimo v občinah KiO
Podobno letno povečevanje nastajanja komunalnih odpadkov med 2014 in 2018 beležimo tudi v občinah KiO, le da so naše občine praviloma krepko pod slovenskim povprečjem.
V osmih občinah Kozjanskega in Obsotelja letno namreč pridelamo veliko manj odpadkov v primerjavi s slovenskim povprečjem. Takšne podatke bi lahko interpretirali na vsaj dva načina. Po prvem podatki dodatno potrjujejo in dokazujejo trajnostno naravnanost kozjansko-obsoteljskih občin, ki so v zadnjih letih postale med bolj zaželjenimi trajnostnimi turističnimi destinacijami v Evropi. Po drugem, verjamemo manj verjetnem, pa bi lahko to tudi pomenilo – ob predpostavki, da imajo potrošniki v naših občinah podobne navade kot povprečen Slovenec – , da del odpadkov pristane tudi tam, kjer jim ni mesto, denimo v naravi.
Kakorkoli, po podatkih SURS-a je še najbližje slovenskemu povprečju med vsemi občinami KiO Šentjur, kjer ustvarijo 415 kg komunalnih odpadkov na prebivalca, kar je še vedno 80 kg (16 %) manj od slovenskega povprečja, ki znaša 495 kg komunalnih odpadkov na prebivalca. Vse ostale občine KiO ustvarijo manj kot 400 kg komunalnih odpadkov na prebivalca oz. med 100 in 171 kilogrami komunalnih odpadkov manj. Še najmanj v občini Rogatec, kjer jih povprečen občan ustvari 324 kg.
Kot je razvidno na spodnji tabeli pa zgolj ena običa, v zgolj eni kategoriji, presega slovensko povprečje. V Šentjurju namreč ustvarijo 30 kg odloženih komunalnih odpadkov na prebivalca, slovensko povprečje pa je 28 kg na prebivalca.
Količine nastalih, zbranih in odloženih komunalnih odpadkov (tone):
¹ Komunalni odpadek je odpadek iz gospodinjstva ali njemu po naravi ali sestavi podoben odpadek iz proizvodnje, trgovine, storitvene ali druge dejavnosti.
² Komunalni odpadki, odloženi na urejenih komunalnih odlagališčih.
B.S., vir: SURS