Muzej baroka pretesen za vse, ki so želeli spoznati Matijo Čakša in njegov županski program

20. 10. 2018 9:21

Dežela je resda ovita v jesen, a znotraj muzeja baroka v Šmarju je sinoči zadišalo po pomladi. Zbranim se je namreč predstavil pomladni kandidat za župana Občine Šmarje pri Jelšah, Matija Čakš.

Pomladni v več pomenih besede; najprej kot skupni kandidat strank SDS, SLS, NSi in njegove liste Naša občina Šmarje, ki so se poenotile v podpori predstavniku nove generacije. In še pomembneje; pomladni v svežini idej, delovnih pristopih in življenjski energiji, s katero želi voditi Občino Šmarje pri Jelšah v čase, polne izzivov sodobnosti.

Matija Čakš je zbranim predstavil svoj program (foto: Zorin)
Matija Čakš je zbranim predstavil svoj program (foto: Zorin)

“Vzgojen sem v preprostem kmečkem duhu spoštljivosti, poštenosti, pridnosti, vestnosti in tudi na tak način želim voditi našo občino,” se je v nekaj besedah zbrani množici predstavil doktor veterinarske medicine, Matija Čakš. “Marsikdo me pozna kot soseda, kmeta, kot soigralca s košarke, kot prijatelja ali veterinarja,” je nadaljeval ter poudaril, da že zaradi svojega poklica domačo občino odlično pozna.

“Vem, da našim krajem ne manjka nič; imamo bogato kulturno dediščino, lepo pokrajino, dobre in pridne ljudi, lepe gorce in še boljše vino,” je povedal s kančkom duhovitosti. A nadaljeval resneje: “Vem pa, da naši občini manjka nova energija, nov duh, nova zagnanost, ki bi vse to pripeljala do nove kvalitete.”   

In to energijo svojim soobčanom ponuja sam: “Mladost je moja prednost, sem v življenjskem obdobju, ko premorem toliko energije, kot je ne bom nikoli več,” je poudaril Matija Čakš.

Matija Čakš je letnik 1985, leto starejši od najbrž najbolj znanega predstavnika nove politične generacije, avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza. Kljub mladosti Čakš ob izvolitvi ne bo v najmlajši skupini slovenskih županov. Pred štirimi leti sta bila denimo za župana izvoljena 28-letni Nejc Smole v Medvodah in leto starejša županja Trbovelj, Jasna Gabrič. Še nekaj županov je bilo ob izvolitvi v svojih zgodnjih tridesetih.

In Matija Čakš želi biti ljudski župan:  “želim biti med ljudmi, ne nameravam sedeti v pisarni,” pravi in poudarja, da so mu v devetih letih veterinarske službe obiski od hiše do hiše in srečevanje z ljudmi prirasli k srcu. Temu dodaja, da želi ob sebi imeti pridno, učinkovito in sposobno ekipo, ki bo z njim realizirala skupaj zastavljene cilje.

matija-caks-zupan2
Za vse obiskovalce v muzeju baroka skorajda ni bilo dovolj prostora – kljub dodatnim stolom in klopem jih je kar nekaj predstavitev spremljalo stoje (foto: Zorin)
Pomladna opcija verjame, da je (le) skupaj zmagovita

Sodelovanje pomladnih strank ter neodvisne liste je pomemben korak k široki enotnosti, kakršne na prejšnjih lokalnih volitvah nismo videli.

“Združili smo se v tem projektu in prav je, da povemo, zakaj smo se tako odločili in kaj vidimo v Matiji Čakšu kot bodočem županu,” je predstavnike strank k besedi pozval dolgoletni šmarski župan, Jože Čakš, ki je povezoval dogodek.

Predstavnik SDS, dr. Vinko Gorenak je poudaril izjemno pomembnost prihajajočih volitev. “Gre za menjavo generacij in dobili bomo mladega župana, ki bo to občino verjetno vodil veliko mandatov,” je poudaril izkušeni politik, ki se je letos umaknil iz nacionalne politike.

Posebej je še izpostavil, da se je SDS tokrat v širšo korist odločila, da ne bo solirala in po podprla skupnega kandidata. Predstavniki pomladnih strank so se namreč že januarja 2017 dobili in poenotili v spoznanju, da “vsak zase ne bo šlo” hkrati pa so skupaj “zagotovo zmagovita kombinacija”. Trem občinskim svetnikom njihove stranke (J. Šket, Močnik, Štruklec) to ni ustrezalo in so šli svojo pot. A podpora SDS  županskemu kandidatu Matiji Čakšu je jasna in nedvoumna.

Predstavnik SLS, Stanko Javornik, je dejal, da jih je Matija Čakš prepričal s svojim optimizmom, predvsem pa s strokovnostjo, svojim pogledom v prihodnost. “Vemo, da se svet danes zelo hitro spreminja, in temu lahko sledi le človek nove generacije, ki je kos temu tempu,” je trezno ocenil Javornik.  Z Matijo se že leta srečujeta kot kmet in veterinar. “Imam ga za zelo kvalitetnega, strokovnega in predanega svojemu delu. Prepričan sem, da bi zelo težko našli boljšega županskega kandidata.”

Predstavnik NSi, Miloš Bevc, je izrazil prepričanje, da bodo občani prepoznali novo, mlado energijo, ki je prepotrebna za mnoge pomembne pozitivne spremembe v naši občini. Podprli so kandidata, ki se “zavzema za trajne vrednote in odseva boljšo prihodnost vseh generacij,” saj si želijo “družini prijazne, gospodarstvu naklonjene in turistično prepoznavne” občine.

Matijo Čakša podpirajo tudi predstavniki mlajših generacij.
Matijo Čakša podpirajo tudi predstavniki mlajših generacij. Zato številni mladi kandidirajo na Matijevi listi Naša občina Šmarje za občinske svetnike (foto: Zorin)
 Program razdelan v osmih glavnih točkah

Program županskega kandidata Matije Čakša so sicer dobro leto skupaj pripravljali predstavniki vseh treh strank in njegove liste, na kateri so predvsem mladi, ki so v svoji občini in krajevnih skupnostih pripravljeni narediti nekaj dobrega.

Program so strnili v 8 točk, ter znotraj njih postavili primarne, sekundarne in terciarne cilje.

Nekaj konkretnih, ki jih je na srečanju predstavil Matija Čakš, je navedenih spodaj:

  1. infrastruktura: varna, pokrita avtobusna postajališča, kjer bodo otroci varno čakali na pot v šolo, pomembna je krožna cesta pri Osnovni šoli, obvoznica …
  2. Dati večji poudarek krajevnim skupnostim, večjo odgovornost njihovim predsednikom, saj oni najbolje poznajo težave ljudi na svojem območju …
  3. Obuditi aktivno dogajanje v občini s tematsko usmeritvijo. Konkretneje: otrokom je potrebno urediti bazen, povečati športno dvorano v Šmarju pri Jelšah, saj je glede na velikost šole premajhna. Adrenalinski park, večnamensko otroško igrišče, urediti zunanja športna igrišča …
  4. Vplivati na prepoznavnost in pestrost ponudbe naše občine na področju turizma, športa in kulturnih dejavnosti. Ohranjati promocijo kmetij in vina, organizirati športne dogodke, tabore, koncerte, kulturne prireditve in vsem ljudem, ki to počno kot prostovoljci, je treba priti nasproti in jim pomagati. Pomembno je povezovanje s sosednjimi občinami pri skupnih projektih širšega pomena …
  5. Skrb za ljudi v tretjem življenjskem obdobju: medgeneracijsko povezovanje, varovana stanovanja za starejše, spodbujati aktivnosti za tretje življenjsko obdobje, a hkrati poskrbeti tudi za stanovanja za aktivno populacijo …
  6. Poskrbeti za kulturno dediščino in propadajoče bisere: Jelšingrad mora dobiti svojega duha in zaživeti v polnem sijaju, urediti je treba Staro šolo, zgodba kot je Muzej baroka pa je treba peljati dalje …
  7. Estetsko in ekološko urediti kraj – sanacija starih stavb …
  8. Kmetijstvo in gospodarstvo: s pomočjo razpisov pomagati mladim kmetom, urediti industrijsko-obrtne cone …
Matija Čakš prihaja tudi v vašo krajevno skupnost. Pridite na predstavitev!

Konkretnih programskih točk je še mnogo več in županski kandidat Matija Čakš jih bo z ekipo v naslednjih tednih podrobneje predstavljal na obiskih po krajevnih skupnostih.

matija-caks-predstavitve

Matija Čakš vas vabi, da se teh srečanj udeležite.

Spremljate Matijo Čakša na Facebooku: Županski kandidat Matija Čakš vas vabi, da njegove aktivnosti spremljate tudi preko Facebooka. Tako boste najbolj ažurno obveščeni o podrobnostih glede njegovih predstavitev (čas, kraj), o drugih njegovih stališčih idejah, ter si ogledali tudi kakšen zanimiv video, povezan z Občino Šmarje pri Jelšah! Kliknite tukaj (klik!) všečkajte in sledite Matiji Čakšu!

*naročena objava, naročnik oglasa je lista Naša občina Šmarje

Oznake: ,
Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:
X