Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Slovenija skozi oči Rusa: Rusi prihajajo v Rogaško Slatino, ker želijo videti kraje, kjer so počitnikovali partijski funkcionarji


V Slovenijo je Rus Alexander Petrenko prvič prišel pred dobrimi tremi leti, se k nam hitro preselil in ustanovil turistično agencijo. Danes Rusom in drugim turistom Vzhodne Evrope predstavlja lepote Slovenije.

V sproščenem pogovoru za spletni medij Domovina.je je navdušil z izjemnim poznavanjem slovenskega turističnega potenciala in izvrstnim znanjem slovenščine. Z občudovanjem je pripovedoval o slovenskih naravnih lepotah in spregovoril tudi o stvareh, ki jih v Sloveniji ne razume.

Posebno pozornost je v pogovoru namenil našemu lokalnemu zdraviliškemu kraju Rogaški Slatini.

Intervju bo objavljen v dveh delih, drugega boste lahko brali jutri.

Po priporočilu prijatelja in danes poslovnega partnerja je Slovenijo prvič obiskal decembra 2012, ko je bilo v Moskvi -25, na Bledu pa +15 stopinj. V desetih dneh je obiskal gorenjske bisere: Bled, Bohinj, Kranjsko goro itd. Znova se je vrnil že v januarju in se ob spoznavanju ostalih delov Slovenije vanjo preprosto zaljubil do te mere, da se je kmalu zatem z družino k nam tudi preselil. Danes želi Slovenijo preko svoje turistične agencije TravelSLO predstaviti vzhodnemu, zlasti ruskemu trgu.

Alexander Petrenko
Alexander Petrenko

Kdaj in kako se je rodila ideja, da bi v Sloveniji začeli s turistično agencijo?

Alexander Petrenko-2
Vir fotografije: Arhiv Alexandra Petrenka

Ko sem si ogledal Slovenijo, se je v meni najprej porodilo vprašanje: »Zakaj tukaj ni ruskih gostov?« Rusi zelo radi potujejo, obiskujejo Avstrijo, Italijo, Hrvaško, v Sloveniji pa večinoma poznajo samo eno destinacijo – Rogaško Slatino. Ne poznajo pa ostalih čudovitih naravnih danosti Slovenije, Posočja, Pokolpja, dolenjskih vinogradov, kraških jam, Bele Krajine, Kozjanskega, Pohorja itd. Zaradi tega smo se v družini odločili, da se bomo ukvarjali s turizmom, da bi Rusom predstavili, kako je Slovenija krasna.

Kakšni turisti po vaših izkušnjah prihajajo v Slovenijo? Kaj jih v Sloveniji najbolj navdušuje? 

Naši gosti so zelo različni: gre za študente, ki potujejo po Evropi, mlade družine in tudi take, ki brez težav plačajo 500€/noč v Hotelu Kempinski. Poleg Rusov prihajajo tudi Belorusi, Ukrajinci, Kazahstanci …

Vsi, ki pridejo, se čudijo temu, da je ta prelepa država v Rusiji tako slabo predstavljena.

Meni osebno z bogataši ni pretirano zanimivo delati. Njih zanima samo luksuzna namestitev v hotelu in nič drugega. Toda, če hočeš začutiti Slovenijo, moraš iti ven. Mi poskušamo ponujati tudi apartmaje, turistične kmetije. Hoteli v Sloveniji niso slabi, a ne morejo ponuditi domačnosti, butičnosti. Turiste navdušuje narava, kulinarika, dobra vina. Vsi, ki pridejo, se čudijo temu, da je ta prelepa država v Rusiji tako slabo predstavljena. Večina pravi, da se bo v Slovenijo zagotovo še vrnila.

Če bi v Sloveniji izkoristili vse turistične možnosti, ki jih država premore, bi bilo denarja dovolj za vseh 2 milijona prebivalcev.

Katere so prednosti in pomanjkljivosti izkoriščanja turističnega potenciala Slovenije? 

Slovenija ima zelo dobre pogoje za nastanitve, gostinstvo, aktivni dopust. Velika prednost so majhne razdalje med posameznimi destinacijami. Po drugi strani med vsemi temi elementi ni pravega povezovanja. Ko se gost nekje nastani, mu hotelir nikoli ne bo ponudil lokalnega vinogradnika. To je velika težava v turizmu. Druga pomanjkljivost, ki je lahko tudi priložnost je, da država trži samo Ljubljano, Piran, Bled, ne pa tudi vseh ostalih biserov Slovenije. Takšne narave, kot je v Sloveniji, ne najdeš nikjer. Enkrat smo imeli goste, ki so za celoten obisk načrtovali tri tedne. Ko so prišli v Logarsko dolino, so rekli: “Pa to je fantazija!” In tam ostali kar dva tedna.

Treba se je tudi zavedati, da rusko govoreče prebivalstvo večinoma govori samo rusko. Na raznih Turistično informacijskih centrih v Sloveniji je možno najti letake v angleščini, nemščini, italijanščini, ne pa tudi v ruščini. Če Rus ne bo našel letaka v svojem jeziku, se bo obrnil in šel nazaj.

Del letaka, ki ruske goste vabi v Slovenijo. Vir: Turistična agencija TravelSLO
Del letaka, ki ruske goste vabi v Slovenijo. Vir: Turistična agencija TravelSLO

Ste se na začetku vaše nove poslovne poti srečevali s kakšnimi težavami?

Ko smo na Ministrstvu vprašali, zakaj je Slovenija v Rusiji tako slabo poznana in zakaj država ne naredi več za promocijo v tujini, smo dobili samo en odgovor: »V Sloveniji je kriza, ni denarja«. Zame ta odgovor ni bil razumljiv. Ko smo začeli, od prisojnih inštitucij nismo pričakovali finančnih sredstev, ampak zgolj pomoč pri promociji države. Če bi v Sloveniji izkoristili vse turistične možnosti, ki jih država premore, bi bilo denarja dovolj za vseh 2 milijona prebivalcev.

Velika težava je birokratizacija. Za vsak korak, ki ga narediš, je potreben nek papirček. Spomnim se, da smo enkrat takoj na začetku za enega samega gosta imeli dve mapi papirjev. Meni je bilo to popolnoma nerazumljivo, da je potrebnih ob začetku poslovne poti toliko birokratskih ovir, problem so tudi številni davki. S pomočjo dobrega investitorja smo počasi vse uredili. Rusu je nepredstavljivo, da v Sloveniji z investicijo prideš “na nulo” v 3-5 letih, v Moskvi to traja nekje 6-9 mesecev.

Kot ste že omenili, je med Rusi zaradi zgodovine najbolj znana Rogaška Slatina, kjer vlada veliko zanimanje za nakup ali najem nepremičnin.

Slovenija ima 28 zdravilišč. 28!! Rusi poznajo samo Rogaško Slatino. V času Jugoslavije in Sovjetske zveze so imeli vsi, ki so delali v Komunistični partiji ali so bili z njo povezani, za svoje zdravje zastonj dopust v Rogaški Slatini. V času SZ dobiti vizo in oditi iz države praktično ni bilo možno. Zdaj so meje odprte in vse zanimajo tisti luksuzni kraji, kjer so včasih počitnikovali komunistični funkcionarji. Zato je danes med Rusi destinacija tako priljubljena. Poleg tega še danes vsem ruskim astronavtom zdravniki priporočajo, da en mesec po povratku pijejo Donat Mg.

Če želi Rus v Sloveniji kupiti nepremičnino, mora zaradi zakonodaje najprej odpreti podjetje. Zaradi tega ter tudi cenovne dostopnosti so za Ruse bolj mamljive nepremičnine npr. v Črni Gori. V Sloveniji se zato 95% Rusov raje odloča za najem.

V drugem delu intervjuja, objvljenega na spletnem časopisu Domovina.je, smo se z Alexandrom Petrenkom pogovarjali o razmerah in življenju v Rusiji, kje so razlike med Rusijo in Slovenijo, kako gleda na (ne)spoštovanje človekovih pravic v njegovi domovini, razkril pa nam je tudi, zakaj bi želel v Sloveniji živeti do konca življenja.

kino_smarje_polovicka