Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Šmarski godbeniki gostovali na Češkem (foto)


smarski_godbeniki_gostovali_na_ceskem (5)Bruseljsko srečanje evropskih lokalnih akcijskih skupin leta 2010, in računalniško izbran sestanek med predstavnico Lokalne akcijske skupine (LAS) Obsotelje in Kozjansko ter predstavnikom češke LAS Šumperský venkov, je prerasel v tradicionalno gostovanje in prijateljstvo. Prejšnji konec tedna so se Slovenci namreč že tretjič udeležili 11. mednarodnega glasbenega festivala »Hudba bez hranic« (Glasba brez meja), drugič so na njem gostovali Šmarčani, tokrat Društvo godbenikov Šmarje pri Jelšah.

smarski_godbeniki_gostovali_na_ceskem (4)

Godba na pihala Šmarje pri Jelšah je bila po prekinitvi prejšnjega več desetletnega delovanja ponovno ustanovljena leta 1993, in sicer v sklopu  Kulturnega  društva Anton Aškerc Šmarje pri Jelšah. Z vodenjem godbe je začel šmarski glasbeni virtuoz Adam Bicskey. Danes godbeniki igrajo pod strokovnim vodstvom Boruta Lorgerja. Ob koncu lanskega leta so glasbeniki ustanovili samostojno društvo in se preimenovali v Društvo godbenikov Šmarje pri Jelšah.

smarski_godbeniki_gostovali_na_ceskem (3)

Gostovanje za godbo nikakor ni prvo, saj ima za seboj že cel kup gostovanj doma in v tujini, tako je med drugim nastopala na Madžarskem in v Nemčiji. Doma pa je nepogrešljiva na krajevnih, občinskih ter tudi medobčinskih dogodkih in prireditvah. Trenutno godba šteje 43 članov in je dokaj pomlajena, saj se vedno več mladih odloča za igranje v godbi. Prav to dejstvo je pomembno za delovanje godbe tudi v bodoče.

smarski_godbeniki_gostovali_na_ceskem (2)

Šmarska godba je na festivalu sodelovala s tremi samostojnimi koncerti, v krajih Šumperk, Dolní Studénky in Rapotin. »Zelo smo bili veseli povabila čeških organizatorjev tradicionalnega festivala Hudba bez hranic, kateremu smo se z veseljem odzvali. Za godbenike je to gostovanje nagrada za ves vložen trud in čas ter motivacija za nadaljnje delo. Festival je bil odlična priložnost, da smo se lahko predstavili v tujini, opazovali kako to počno drugi, z njimi igrali in se družili. Navezali smo nekaj stikov in upamo, da bomo v prihodnosti še sodelovali,« je povedala Greta Stiplošek Pajk, predsednica Društva godbenikov Šmarje pri Jelšah.

Veliko novih, mednarodnih (na festivalu so namreč nastopali predstavniki Finske, Avstrije, Češke, Slovaške in Slovenije), prijateljstev se je spletlo v teh festivalnih dneh, predstavnika LAS sta se dogovarjala o možnostih skupnega projektnega sodelovanja. Upamo, da bomo tudi mi kmalu spet gostili češke glasbenike, kot leta 2012, ko so s svojim koncertom dodobra zapolnili Evropsko ploščad v Rogaški Slatini. Češki glasbeniki iz okolice Šumperka in Zabreha veljajo za ene najboljših v Evropi – orkester gostiteljske glasbene šole festivala je celo najboljši orkester med vsemi glasbenimi šolami na Češkem in letos na povabilo potuje na gostovanje na Kitajsko.

smarski_godbeniki_gostovali_na_ceskem (1)

Da je takšna izkušnja, sodelovanje s tujino, nujno potrebna, se strinja tudi Anita Čebular, koordinatorka gostovanja, ki pravi, da takšna sodelovanja predlaga vsem, ki delujejo na področju kulture ali na kakšnem drugem področju. »Nova prijateljstva, znanja, pogledi in ostali doprinosi so vsekakor ključ do razvoja in uspeha v prihodnosti.«

t: A. Č., G. S. P.

f: Tomaž Stiplošek