Člani Pihalnega orkestra Šentjur so v nedeljo, 12. oktobra 2014, pripravili slavnostni dogodek ob 80-letnici svojega delovanja. V prenovljenem Ipavčevem kulturnem centru v Šentjurju so odigrali kar dva koncerta, tako da so lahko zadovoljili prav vso njihove glasbe željno publiko iz domačega Šentjurja in okolice.
Za začetek delovanja šentjurskega pihalnega orkestra se navaja letnica 1934, ko je z delovanjem pričela kalobska godba. Leta 1936 so se godbenikom pridružili še godbeniki iz okoliških krajev, predvsem iz Šentruperta in Dobja, ob večjih nastopih pa so jim na pomoč priskočili tudi godbeniki s Svetine. Kalobška godba je delovala vse do leta 1958. Sledil je desetletni premor, nato pa je bila 8. marca 1968 na pobudo glasbenikov Alojza Perca in Franca Šusterja ustanovljena godba v Šentjurju, ki je štela 20 članov in je pod vodstvom kapelnika Ivana Ulage delovala do leta 1974, ko je kapelnik godbe postal Vendulin Videc, ki je godbo vodil dve leti – tekom njegovega vodenja je godba zaigrala na svečanem sprevodu ob snemanju nadaljevanke o Ipavcih. Dirigentsko palico šentjurske godbe so za Vidcem v rokah vihteli še Marjan Božič, Alojz Kranjčan in Rudi Sakelšek. Sledil je nekajletni premor, nato pa je godba 8. marca 1992 ponovno zaživela, tokrat pod taktirko prof. Franca Zupanca – pod njegovim okriljem se je godba preimenovala v Pihalni orkester Šentjur. Prof. Zupanc je Pihalni orkester Šentjur vodil dobrih enajst let, vse do leta 2003, ko je dirigentsko paličico predal Juriju Hladniku, akademskemu glasbeniku, domačinu in dolgoletnemu članu orkestra.
Pihalni orkester Šentjur, ki trenutno šteje 70 članov, igra predvsem koncertno glasbo. Nič drugače ni bilo tudi na slavnostnem dogodku ob njegovi 80-letnici. Koncertni repertoar so s svojim petjem popestrili Martina Zapušek, član orkestra Primož Hladnik z ženo Mojco ter legenda slovenske glasbe Oto Pestner. Da orkester podpira delo svojih mladih članov, je dokazal z izvedbo odlične priredbe Avsenikove pesmi Lepe ste ve Karavanke, ki jo je za Pihalni orkester Šentjur spisal njihov tolkalec Peter Tovornik.
Kot se za tak dogodek spodobi, je JSKD nekaterim članom orkestra za njihovo delovanje na glasbenem področju ljubiteljske kulture podelil tudi priznanja oziroma Gallusove značke. Ob 80-letnici delovanja Pihalnega orkestra Šentjur je slednji izdal tudi zbornik s priloženo zgoščenko.
Vabljeni k ogledu fotogalerije (KLIK!)
v/t/f: Dejan Hribernik