Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Z obiska na samooskrbnem permakulturnem poligonu


Zadnji človek, ki se je preživljal izključno s samooskrbo, je umrl pred 7000 leti. Samooskrba pri nas je na najnižji ravni v Evropi, v trgovinah prevladuje manj kakovostna uvožena hrana. Ljudska univerza Šentjur je v poletnih mesecih prestavila dogajanje iz učilnic v naravo in v času Tedna vseživljenjskega učenja organizirala tudi ogled učnega poligona, ki nas uči samooskrbe s hrano. Učni poligon za samooskrbo Dole leži v naselju Modraže blizu Poljčan in je »velik vrt« z inovativnimi ureditvami za vse generacije. Precejšnje število udeležencev si je lahko ogledalo sisteme pridelave hrane na permakulturni način in zanimive trajnostne objekte, slišali pa so tudi veliko uporabnih zakonitosti ravnanja z zemljo.

Zemljanka je bila prvi objekt na poligonu. Ta koristi energijo zemlje – poleti za ohlajanje, pozimi za segrevanje in je bila nekoč tipična praksa za kmetijska območja. Ne posega v zunanji videz prostora in zanjo ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, še več: ker gre za trajnostni objekt z izkoristkom energije, so zanj preko prijav na razpise na voljo evropska sredstva. Udeleženci so si ogledali lesene konstrukcije za izdelavo sten zemljanke in slišali o tem, kako je bila narejena, o izkopu jame, drenaži, prezračevalnem sistemu … V rastlinjaku vzgajajo semena, pod in okoli njih pa so gomilaste grede, permakulturni sistemi, visoke grede … Namesto okopavanja vzgajajo zelenjavo s pomočjo zastirk.

Za trajnostni način življenja poskrbijo sončni kolektorji za ogrevanje vode, fotonapetostni moduli za električno energijo, zbiralnik deževnice in zajetje izvirske vode z vkopanim hranilnikom. Poligon je zasajen z avtohtonimi rastlinskimi vrstami: kostanji, orehi in sadnim drevjem. Na njem stoji tudi jurta, ki je premično nomadsko bivališče lesene konstrukcije s streho iz ovčje volne. Prijetna klima v notranjosti jurte, ki je bila zadnji postanek ogleda, je spodbudila še k nekaterim vprašanjem. Ddr. Ana Vovk Korže pa je zaključila ogled z najpomembnejšim napotkom, naj se ljudje držijo naučenega in tudi doma sami ustvarjajo dobro in zdravo zemljo.

A.P.