Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

V Spodnji Kostrivnici odprli Turistično vodno pot


V soboto, 21. 6. 2014, je bila pri Kraljevem vrelcu v Spodnji Kostrivnici otvoritev Turistične vodne poti Kostrivnica. Ideja o oblikovanju novega turističnega produkta, s katerim bi obogatili turistično ponudbo destinacije Rogaška Slatina in privabili nove skupine obiskovalcev, se je v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Kostrivnica zasnovala že pred leti, ko sta se v Spodnji Kostrivnici obnovila Kraljevi vrelec in Ignacijev vrelec ter se je v njuno bližino umestil prenovljeni kozolec toplar.

Cilj vzpostavitve tematske vodne poti je bil poleg izboljšanja kvalitete ponudbe destinacije prav tako povečanje pozitivnih posrednih učinkov na življenje na podeželju ob poti, skozi povečanje števila dnevnih obiskovalcev na turističnih kmetijah, prodajo domačih izdelkov, povezovanje ponudnikov na poti in podobno.

Turistična vodna pot Kostrivnica povezuje elemente naravne in kulturne dediščine občine in kot izhaja že iz samega poimenovanja poti, gre za tematsko pot, ki primarno povezuje in prikazuje dediščino vode, vodne vire in življenje ob vodi.

 

Predsednica KS Kostrivnica Andreja But in župan občine Rogaška Slatina mag. Branko Kidrič
Predsednica KS Kostrivnica Andreja But in župan občine Rogaška Slatina mag. Branko Kidrič

Tematska pot se nahaja na širšem območju krajevne skupnosti Kostrivnica v občini Rogaška Slatina, del poti pa poteka po zaščitenem naravnem območju Krajinskega parka Boč. Pot tako ponuja nove edukativne vsebine in omogoča turističnemu gospodarstvu Rogaške Slatine in drugih bližnjih turističnih središč možnost popestritve programske ponudbe, prav tako pa je zanimiva dodatna izobraževalna vsebina za šolsko mladino. Z ureditvijo tematske poti pa se je zaščitilo tudi objekte in okolico pred propadanjem in pozabo.

Tematska pot v dolžini 8,6 km se začne v naselju Spodnja Kostrivnica, kjer se nahaja osemkotni leseni paviljon na izviru Kraljevega vrelca (1) (pri izkopavanju vodnjaka so našli keltski in rimski denar), spada med naravne vrednote in vodo iz tega vrelca še vedno lahko pijemo, kar omogoča vodna črpalka in primerna vodna instalacija) ter na nasprotni strani ceste še drug vodnjak z izvirom slatine Ignacijev vrelec (2). V neposredni bližini je postavljen tipični slovenski kozolec toplar (3), ki je odlično ohranjen in primeren za turistične vsebine.

 

Pot v nadaljevanju pelje do naselja Zgornja Kostrivnica, kjer je cerkev Sv. Marije Čenstohovske (4) iz leta 1768, ki slovi po bogati baročni notranjosti in se nadaljuje po soteski Dreveniškega potoka, kjer je neposredno ob cesti izvir kisle slatinske vode (5), katerega domačini z veseljem še danes uporabljajo. Po soteski se pot nadaljuje do cerkve Sv. Lenarta (6), ki je bila prvič omenjena med leti 1160 in 1170. Tik pod cerkvijo Sv. Lenarta zavijemo s ceste in se sprehodimo približno 500 m do starega vodnega mlina (7), katerega zunanjost in mlinsko kolo sta v celoti obnovljena, urejena je tudi njegova okolica z brvmi čez potočke. 

TVP dalje vodi proti izviru mineralne vode v Zgornjem Gaberniku (8). Skozi celotno področje je nekoč vodila »slatinska cesta«, ki je povezovala množico izvirov in po kateri so domačini prevažali vodo do bližnjih mest od tam pa celo v čezmorske dežele. Pot se v nadaljevanju vzpenja po cesti iz Kostrivnice proti Boču in se nedaleč pod vrhom odcepi proti skoržu (9) – zaščitenemu drevesu, ki daje sadeže iz katerih se lahko naredi vino ali kis. Drevo je izredno redko, njegovi plodovi pa zelo cenjeni. TVP se zaključi na Bočki ravni pri cerkevici Sv. Miklavža (10) iz leta 1545 katerega značilnost in posebnost so trije leseni oltarji in lesen zvonik z enim zvonom.

Skupina SLED iz Kostrivnice je odprtje popestrila z glasbenim programom
Skupina SLED iz Kostrivnice je odprtje popestrila z glasbenim programom

Občina Rogaška Slatina je v obdobju 2008-2014, v projekt vzpostavitve Turistične vodne poti Kostrivnica vložila cca. 108.000 EUR (prestavitev in delna obnova kozolca toplarja, obnova Ignacijevega vrelca, idejna zasnova tematske poti, odstranitev propadlih objektov in sanacija zemljišč in zatravitev, obnova vodnega mlina, ureditev okolice posameznih atrakcij ob poti, izdobava informativnih tabel, klopi in košev za smeti za posamezne atrakcije, oblikovanje in izdelava karte turistične vodne poti v nakladi 10.000 izvodov, izdelava in postavitev usmerjevalnih tabel).

 

Vir in foto: Občina Rogaška Slatina