Minuli konec tedna sta I. OŠ Rogaška Slatina in Zavoda RS za šolstvo v Kulturnem centru Rogaška Slatina organizirala že 18. državno revijo ljudskih pesmi in običajev, “Pika poka pod goro”. Revije, na kateri so podelili priznanja, se je letos udeležilo 24 skupin iz vse Slovenije, ki so nastopile v dveh delih in sicer v zgodnje- in pozno-popoldanskem.
Osnovno vodilo tovrstnih srečanj je že vsa leta dejstvo, da so ljudske pesmi, plesi in običaji, sestavni del narodnostne identitete, obenem so del kulture, ki jo nek narod skuša ohranjati in negovati. Prav vsi nastopajoči, organizatorji in strokovni spremljevalci dogodka zato stremijo k cilju prireditve, ki je spoznavanje in ohranjanje slovenskih ljudskih pesmi, plesov in običajev, utrjevanje narodnostne identitete ter spodbujanje k zbiranju otroških in drugih ljudskih pesmi.
Na državno revijo so povabljene vokalne skupine, vokalno-instrumentalne skupine, pevski zbori in folklorne skupine, ki sicer delujejo na vseh stopnjah splošnega izobraževanja v RS (vrtci, osnovne šole, srednje šole, glasbene šole in fakultete ter umetniške akademije). Letos se je dogodka udeležilo 24 nastopajočih skupin, ki so bile sestavljene iz najmanj treh, pa vse do nekaj deset nastopajočih. Prav vsi nastopajoči so prikazali pester in bogat program, v katerega so morali vključiti vsaj dva od predpisanih štirih elementov (ples, petje, prikaz ljudskih običajev in ljudske inštrumente), seveda pa je predstavitev posameznega nastopa časovno omejena. Koordinatorica projekta Pika poka pod goro je bila Marijana Šepič.
Prireditev je bila tudi letos razdeljena na dve predstavi. V prvi vrsti je postregla z raznolikimi pesmimi, plesi ter prikazom ljudskih običajev in inštrumentov. Strokovna komisija (ga. Marta Pelko, mojstrica plesa ter dr. Inge Breznik, Višja svetovalka Zavoda RS za šolstvo) je tudi letos podelila številna priznanja in sicer kar 11 zlatih (OFS OŠ Cirkulane-Zavrč, OFS pastirčki Vrtec Zreče, FS Ugros DOŠ Prosenjakovci, OFS Vrtec Zarja Celje, OFS OŠ Mirana Jarca Črnomelj, FS Lindau DOŠ I. Lendava, OFS Vrtec Gorišnica, FS Veseli Marki OŠ Beltinci, Uršula 1 OŠ Rogatec, OFS Anice Černejeve Makole in OFS I. OŠ Rogaška Slatina).
Ob tem so podelili tudi 8 srebrnih priznanj (OFS KUD Oton Župančič Sora, FS Anzej Panzej OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem, OFS OŠ Mengeš, OFS Vrtec Plavček Tišina, OFS OŠ Tišina, Muzikalčki OŠ Glazija Celje, FS PŠ Kostrivnica in Griški veseljaki OŠ Griže). Bronasta priznanja so prejeli FS Navihanci OŠ Horjul, OFS KUD Vladko Mohorič Zreče, OFS Vrtec Ormož in OFS KD Ponikva pri Žalcu.
Priznanje za sodelovanje pa je prejela Godčevska skupina Zingelci iz Kopra, ki so se predstavili s Tremi istrskimi ljudskimi plesi.
Kakor vsa leta doslej je tudi letošnje srečanje dovolj zgovoren pokazatelj, da je skrb za ohranjanje ljudskih pesmi, plesov in običajev na zavidljivi ravni. Vzgoja za ohranjanje slednjega se namreč prične že v vrtcih, nadaljuje v osnovnih in srednjih šolah ter se v številnih primerih nadaljuje do pozne starosti prenašalcev tega pomembnega “ljudskega izročila”.
Tudi tokrat smo za obiskovalce našega portala pripravili bogato galerijo fotografij (klik!), v video posnetku pa si lahko ogledate nekaj nastopov z 18. državne revije ljudskih pesmi, plesov in običajev v Rogaški Slatini.
v/t/f: eH